ANASAYFA
06 Temmuz 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İngiliz Parlamentosu'nda bir Edirneli
Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Bekleviç İngiltere Parlamentosu'nda konuşma gerçekleştirdi... Tarihi Parlamentoda İngiliz Milletvekili Christopher Williamson'un takdimi ile kürsüye gelen Bekleviç konuşmasında Edirne'ye de değinirken, "Edirne; Osmanlı’nın Batı’ya olan yürüyüşüyle bir anlamda Batılı değerlerin temsilcisidir. Diğer yandan UNESCO dünya mirası listesine giren büyük Selimiye Camii’si ile İslami değerleri de temsil eden şehirlerin en önemlisidir" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 16-01-2013 12:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İngiliz Parlamentosu'nda bir Edirneli
Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu'nun (IFDP) Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Bekleviç, İngiltere Parlamentosu'nda konuşma gerçekleştirdi. Tarihi Parlamentoda İngiliz Milletvekili Christopher Williamson'un takdimi ile kürsüye gelen Bekleviç, konuşmasında Edirne'ye de değindi.
Bir çok İngiliz Milletvekilinin hazır bulunduğu konuşmasının hemen başında Edirne'de doğduğunu belirten Bekleviç, "Edirne Osmanlı’nın İstanbul’dan önceki başkentidir. İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu şehirdir. Edirne; Osmanlı’nın Batı’ya olan yürüyüşüyle bir anlamda Batılı değerlerin temsilcisidir. Diğer yandan UNESCO dünya mirası listesine giren büyük Selimiye Camii’si ile İslami değerleri de temsil eden şehirlerin en önemlisidir. Türkiye genç demokrasisinde zaman zaman sıkıntılar yaşasa bile Ortadoğu’da ilham alınacak bir bir arada yaşam örneği sergilemektedir. Türkiye gençliği teknolojinin tüm imkanlarından istifade ederek yeni bir zihniyet kapısı aralamaktadır. Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu’da demokratikleşme süreci herkese yarar sağlayacaktır. Biz demokratlara düşen görevin bu dönüşüme ve barışa katkı sağlamak olduğunu düşünüyorum." dedi.
2007 yılında 52 ülkeden 150 katılımcı ile kurulan Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu (IFDP) çatışmalı coğrafyalarda demokrasinin kılcal damarlara kadar yayılması, bir arada yaşamın desteklenmesi ve temel hak özgürlüklerin anlatılmasını amaçlıyor. Forumun 2013 yılında 190 ülkeden 54 bin bireysel üye sayısına ulaşması hedefleniyor. Foruma ticari şirketler veya sivil toplum kuruluşları da katılabiliyor. Forumun yönetim kurulunda Türkiye’nin yanısıra Venezuela, Kongo, İsrail ve Makedonya'dan temsilciler yer alıyor.
İngiltere programı sonrasında Makedonya, Arnavutluk, Katar, Libya ve ABD ziyaretleri gerçekleştireceklerini belirten Bekleviç forumun Türkiye ayağında Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde hala öğrenci olan veya yeni mezun olmuş Türkiye'yi iyi temsil edeceklerine inandıkları 150 kişilik gönüllü bir sekretarya ekibi ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Bu sekretaryaya fikirsel olarak önderlik yapacak 214 kişilik mentor ve danışma kurulu oluşturduklarını belirten Bekleviç İngiltere ülke ziyaretinde bir çok milletvekili, akademisyen ve iş dünyasından önde gelen isimlerle toplantılar gerçekleştireceklerini hatırlattı.
YARIN DA KONUŞACAK
14 Ocak'ta İngiltere Parlamentosu'nda konuşan ve akabinde İsveç delagasyonunu kabul eden Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu (IFDP) Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Bekleviç, dün de ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Meksika delegasyonunu da kabul eden Bekleviç, bugün Ingiltere'nin eski Dışişleri Bakanı David Miliband ile görüşecek. 17 Ocak'ta ise İngiliz Muhafazakar Parti Milletvekili Nick de Bois'in evsahipliğinde, İngiltere Parlamentosu'nda Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu'nun (IFDP) düzenlediği resepsiyonda konuşma gerçekleştirecek.
 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE