ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Saraçlar'da savaşın izleri
"Bizi Rahat Bırakın" fotoğraf sergisi Irak Savaşı'nın 10'uncu yılında Türkiye ve dünyada aynı anda 30'un üzerinde yerle eş zamanlı olarak Edirne'de de açıldı...
Haberin Yayın Tarihi: 25-03-2013 11:53
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Saraçlar'da savaşın izleri

Sevcan KALIPÇİNDEN
Birçok milletten yüzlerce gönüllünün çalışmalarıyla gerçekleştirilen dünyanın en büyük fotoğraf sergisi "Bizi Rahat Bırakın/Leave Us Alobe", Irak Savaşı'nın başlamasının 10'ncu yılında Türkiye ve dünyada aynı anda 30'un üzerinde yerde eş zamanlı olarak açıldı. Sergi Edirne'de de Edirne Belediyesi ve Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD'un katkılarıyla Saraçlar Caddesi'nde açıldı. Fotoğraf sanatçısı Niko Guido'nun objektifinden savaş sırasında ve sonrasında plastik cerrahi ameliyatı geçiren Iraklılar'ın protre fotoğrafları savaşı izini Saraçlar'a taşıdı. Görenleri şok eden fotoğraflar her yaştan insanın içini acıttı.
SAVAŞ KARŞITI FOTOĞRAF PROJESİ
Fotoğraf sanatçısı Niko Guido, Savaş Karşıtı Fotoğraf Projesi "Bizi Rahat Bırakın" için 2010-2011 yıllarında Ürdün'ün başkenti Amman'da bir hastanede, Irak Savaşı sırasında ya da sonrasında ptlayan bombalardan yaralanıp, plastik cerrahi ameliyatları geçirmiş Iraklılar'ın çektiği protre fotoğrafları Türkiye ve dünyada eş zamanlı sergiyle halka gösterildi. Edirne'de de sergi Saraçlar Caddesi'nde açıldı.
Savaşın sivillerin hayatını nasıl etkilediğini "Savaşa hayır, barışa evet" demeyi amaçlayan Guido, portre fotoğraflarını çektiği 24 kişiden kendilerini anlattıkları 5 dakikalık ses kayıtları da aldı. Bombadan önceki ve bombadan sonraki hayatlarını, yaşamlarındaki değişimi anlatan her bir portre sahibinin sözleri, ülkemizde savaş karşıtı tiyatro sanatçısı tarafından seslendiriliyor. Fotoğrafların etkisini artırmak, savaşın korkunçluğunu daha net göstermek ve fotoğraftaki kişinin hislerini en iyi şekilde aktarabilmek amacıyla ses kaydı ile fotoğraf bir araya getirildi.
"BİZİ RAHAT BIRAKIN"
EFOD Başkanı Serdar İyiiz açılışta yaptığı konuşmada, "23 Mart 2013 Irak Savaşı'nın 10'ncu yılı. Bu sergi aynı zamanda 32 yerde aynı anda açılıyor. İngiltere, İsveç, Hindistan ve Türkiye'de. 24 portre görüyoruz ve bunlar Irak Savaşı sırası ve sonrasında yaşanan kaosta yaralanan kişilerin fotoğrafları. Sergiyi açmaktaki amacımız, savaşın ne kadar acılara yol açtığını anlatmak ve savaş karşıtı kitleyi oluşturmak, buna yardımcı olmak. Açıkçası insani bir görevimizi yapmak istiyoruz. Sergiyi Amman'da yaralıların tedavi edildiği bir hastanede Türkiye vatandaşı Niko Guido adlı bir arkadaşımız çekti. 24 fotoğrafı olan kişilerin hayat hikayelerini de 24 tiyatro sanatçısı seslendirdi. Bu projeye 300'ün üzerinde kurum ve kuruluş katıldı. Bunların içinde derneğimiz EFOD ve Edirne Belediyesi de var. Edirne Belediyesi'ne katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bize zamanında füzelerin nasıl patladığını gösterdiler. Bunları canlı yayında izledik ama bunların devamını biz görmedik. İşte bunların devamı sergilenen portreler de küçücük bir parçasıdır. Savaş sürüyor. Dünyada barışın geleceği günleri belki görebiliriz" dedi.
"ŞİDDETLE BARIŞ"
Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, "Savaşın bu acı yüzünü aslında hepimiz bilmemiz gerekiyor. Savaşın televizyonların başında seyrettiğimiz film olmadığını, canlı yayınlanan bir belgesel olmadığını da insanlara göstermeliyiz. Savaşın trajedisi ve daha sonrası bizim için inanılmaz acıları da içinde bulunduruyor ve dünyanın insanlık tarihinin hiç bir anında ne yazık ki savaşsız bir dönem olmamış. Einstein, 'Savaşan insanları anlamıyorum. Nasıl olsa biraz bekleseler hepsi bir gün ölecek' diyor. Tüm mesele Ortadoğu'da bu coğrafyada emperyalist güçlerin bu petrol için bizleri katledilen güçlerin farkına varmalıyız. Hiç bir şey insan hayatından çocuklarımızın hayatından daha değerli değil. Hiç bir şey yaşam kadar güzel değil. En kötü barış en iyi savaştan daha iyi. Ne olur bu resimleri koyduk, çarpıcı, şok edici olsun, insanları sarssın. Çünkü sarsıldığımız, şu fotoğrafları gördüğümüzde, şu yaraları şu acıları gördüğümüzde bizim dışımızda savaş yaşanıyor. 'Ne güzel benim başıma gelmedi' demenin bir anlamı olmadığını, Nazım Hikmet'in dediği gibi: Taşın arkasına saklanan kara yılana değen kurşun gibi bir gün savaşın acısını da bizlerin bizlerin de yaşayabileceğini anlayabilmeliyiz. İşte o yüzden her yerde her platformda dünyada barış, yurtta barış demeliyiz. Her yerde şiddetle barış hemen şimdi demeliyiz. Bizim ülkemizin de girebileceği, eli kulağında olan ve anlamsız gerçi anlamlı savaş yok. Bir şeyin içine çekiliyor olabiliriz. O yüzden asıl olan barış diyoruz ve savaşa hayır, savaş öldürür diyoruz. Edirne Belediyesi olarak bu savaş karşıtı fotoğraf sergisine bir parça katkımız varsa bundan ancak onur duyarız."
Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner'in de katıldığı sergide tüm portreleri her yaştan insan içi acıyarak inceledi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke