ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Devlet Hastanesi temeli atıldı
Tıp Fakültesi Hastanesinin yanıbaşında yapılacak olan Edirne Devlet Hastanesinin temeli Cumartesi günü atıldı....
Haberin Yayın Tarihi: 08-07-2013 12:26
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Devlet Hastanesi temeli atıldı

Olgay GÜLER
Tıp Fakültesi Hastanesinin yanıbaşında yapılacak olan Edirne Devlet Hastanesinin temeli Cumartesi günü AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Sağlık Bakanı ve Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valisi Hasan Duruer ve davetliler eşliğinde atıldı. Yeni hastane ile 50 yıldan fazla süredir 2 ayrı bina ve farklı noktalarda hizmet veren Edirne Devlet Hastane'sinin tek bir çatı altında toplanmasının hedeflendiği belirtiliyor.       
Tören, Edirne Yeni Toki Konutları Bölgesi'nde yapılacak Devlet Hastanesi'nin tanıtımını içeren mini bir slayt gösterisi ile başladı. Ardından kürsüye gelen Vali Hasan Duruer, Edirne'nin Balkanların Merkezi olduğunu, yüzlerce tarihi eserlerimizin olduğunu ve bu güzel eserleri değerlendirilebildiği takdirde turizmden yeteri kadar istifade edilebileceğini söyledi. Vali Duruer, Türkiye'nin çoğu güzelliğinin Edirne'de olduğunu, ancak Edirneliler'in bunun farkında olduğundan bir miktar şüpheli olduğunu, dışarıdan bakan biri olarak kendilerinin daha farkında olduğunu vurguladı. Hastanenin slaytta gördükleri şekilde olursa, gerçekten müthiş bir hizmete evsahipliği yapacağına değinen Duruer, tesisin hayırlara vesile olmasını diledi.
Ardından kürsüye gelen AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Türkiye'nin son 67 yıl içinde sağlık alanında pozitif yönde çok önemli değişimler geçirdiğine değindi. Edirne'nin çok şanslı bir il olduğunu vurgulayan Şentop, Sağlık Bakanının Edirne Milletvekili oluşundan dolayı sağlık alanında Edirne'nin çok önemli dönüşümler geçireceğini söyledi.
Son olarak kürsüye gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu şunları söyledi;
"İki yıl kadar önce Edirne'de, Edirne'nin her noktasında 'vizyon il Edirne' dedik. Edirne kendi zenginliklerinin üzerinde farkında olmadığı bu zengiliklere çok daha farklı bakabilir dedik. Yavaş yavaş vizyon il olma adına köşe taşlarını oturtmaya başladığını görüyorum. Umarım açıldığı günü de sizlerle birlikte göreceğiz. Türkiye'nin önümüzdeki 12 yıldan sonra sağlıkta fiziki mekan ve sağlıkla ilgili hizmet sorunlarını konuşmayacağın umuyorum. Konuşacağı tek bir konu var, o da yetişmiş uzman hekim açığı, o da bu anlamda hizmetin daha ideal verilebilmesi için ihtiyacımız olan Tıp doktorları, sağlık çalışanları ve hemşirelerdir. Bugün geçmiş hükümetlerin son 20 yılda tıp fakültelerine kontenjan arttırmayan, tıp fakültelerinde hekim fazlası var diyenlerin yüzünden 20 bin uzman hekim açığı var. 2010  2011 yılında Türkiye sağlıkta örnek gösterilen bir ülke haline geldi. Umarım önümüzdeki yıllarda da Türkiye sağlıkta dünyaya örnek gösterilmeye devam edecektir. Edirne sağlık sektöründe bu hastanenin inşaati ve ileriki yıllarda da üniversite hastanesinin restorasyonu ile sadece Edirne'ye değil Balkanlar'da da sağlığın merkezi olan bir il olacaktır."
YENİ DEVLET HASTANESİNİN ÖZELLİKLERİ
Edirne  İl Sağlık Müdürlüğü'nden yeni hastanenin özellikleri ile ilgili aşağıdaki bilgiler verildi:
400 Yatak kapasiteli inşaa edilmesi planlanan  Edirne Devlet Hastanesinin yer teslimi sonrası inşaatına başlanmıştır. Hastanemiz 63.000 m2 arsa üzerine inşaa edilecektir. 49.530  m2 kapalı alana sahip olacak olan hastanemizde tek ve çift kişilik nitelikli odalarında; 400 nitelikli yatak kapasitesine sahip olacaktır. 204'ü Açık 292'si kapalı olmak üzere toplam 496 araç kapasiteli otoparklara sahip olacaktır. Ayrıca bir helikopter pisti yapılacaktır.
7 Katlı 8 Bloktan oluşan hastane binasında ; Tuvalet ve duşlu 80'i tek yataklı, 110'u çift yataklı olmak üzere 190 nitelikli hasta odası yer alacaktır. Hastane toplamda 400 nitelikli yatak kapasitesine sahip olacaktır.
Diyalizde 12 normal, 2 tane hepatitli hastalar için toplam 14 diyaliz yatağı, genel yoğun bakımda 34 yatak, 7 Koroner Yoğun Bakım yatağı ve 25 Yeni Doğan Yoğun Bakım Yatağı bulunacak olan hastanede 10 ameliyathane salonu, kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezi (KETEM) ile 4 yataklı Mahkum Servisi de planlandı.
Edirne halkının sağlık ihtiyaçlarını uzun vadede çözecek olan hastanemizin yapımının 27.02.2015 tarihinde tamamlanması hedeflenmektedir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx