ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Toplu sözleşme yürüyüşü
Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan 2014-2015 Yılı Toplu Sözleşmesindeki maddelere tepki gösteren Kamu Emekçileri Sendikası, Ankara yürüyüşünü başlattı...
Haberin Yayın Tarihi: 17-08-2013 11:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Toplu sözleşme yürüyüşü
Olgay GÜLER
Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan  2014-2015 Yılı Toplu Sözleşmesindeki maddelere tepki gösteren Kamu Emekçileri Sendikası, Ankara yürüyüşünü başlattı. PTT önündeki düzenlenen basın açıklamasında, DİSK ve TMMOB Edirne şubesinden temsilcilerin yanında tepkilerini göstermek için Edirne`den yola çıkıp Türkiye'nin dört bir yanını gezecek olan KESK Mehmet Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz Yürüyüş Kolu'da katıldı.
Basın açıklamasını KESK MYK üyesi Ali Berberoğlu yaptı. Açıklamasında Toplu Sözleşme sürecinin adeta yangından mal kaçırırcasına sonuçlandığını ve aileleriyle birlikte yaklaşık 4 milyon kamu emekçisinin geleceklerinin, zulmün ve sömürünün iktidarının iki dudağı arasına sıkıştırıldığını savunun Berberoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:
"Bu ülkenin eğitim emekçileri, sağlık emekçileri, yerel yöneticileri, sanatçıları, maliyecileri, 70 milyona hizmet üreten kamu emekçilerinin yüzlerce talebiyle başlayan 2014-2015 yılları Toplu Sözleşme süreci, hükümetle yandaş sendikası Memur Sen'in uzlaşmasıyla yangından mal kaçırırcasına, sonuçlandı. Aileleriyle birlikte yaklaşık 4 milyon kamu emekçisinin gelecekleri, zulmün ve sömürünün iktidarının iki dudağı arasına sıkıştırıldı.
Kamu hizmetlerinin tümüyle tasfiyesini hızlandıran, kamu emekçilerinin iş güvencesi dahil temel kazanımlarını bile ellerinden almaya çalışan AKP iktidarı, yine kendinden bekleneni yaptı; yüzde 22 refah kaybı olan emekçilerin ücretlerine yüzde 3 ila yüzde 7 aralığında artışı yeterli gördü. Yani hakkı olanı gasp etti, emekçilerle alay edercesine önlerine 3-5 kuruş bıraktı ve masadan kalktı. Mali ve sosyal hak taleplerimizin yanında temel hak ve özgürlüklerimizin gereği olan anayasal hakkımız grevin teminat altına alınması, sözleşmeli, taşeron gibi farklı statülerdeki güvencesiz çalışmaya son verilmesi ve tüm çalışanlara iş güvencesi sağlanması; herkese parasız, eşit, nitelikli kamu hizmeti gibi sadece kamu emekçilerini değil, kamusal hizmet hakkı ellerinden alınmış tüm yurttaşlarımızı ilgilendiren talepler ve sorunlar görmezden gelindi."
Ardından Memur-Sen`i haklarını savunmamakla ve sahte sendikacılıkla suçlayan  Berberoğlu sözlerine şu şekilde devam etti; "Dahası emeğimizin, alın terimizin karşılığı olan haklarımızın gasp edilmesine görülmemiş bir istek ve acelecilikle evet diyen Memur Sen, 2014 yılına ilişkin enflasyon farkını gündeme bile getirmedi! Neticede kendi koydukları yasaya bile uymayarak toplu değil tekli, İş Sözleşmesi değil, satış sözleşmesinin altına kara bir leke gibi imza attılar! Buradan bir kez daha iktidara ve gölgesindeki sahte sendikacılara hatırlatıyoruz! Karanlığa ve güvencesizliğe hapsetmek istedikleri kamu emekçileri bugün hak ve özgürlük mücadelesiyle alanları, meydanları bir an olsun boş bırakmayacaklar, iktidarın payandalığını yapanları da püskürtmeyi başaracaktır.
Son olarak Mücadelelerinin amaçlarını sıralayan Berberoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı; "Mücadelemiz, Parasız Eğitim, Parasız Sağlık diyenlerin mücadelesidir,
mücadelemiz, bilimsel, akademik ve özerk üniversite isteyen gençlerimizin mücadelesidir, mücadelemiz, Gezi direnişinde açığa çıkan ekmek, adalet ve özgürlük talebinin dile getirilmesi içindir, mücadelemiz, Kürt halkının barış, demokrasi ve kimliğinin tanınması talebinin gerçekleşmesi içindir, mücadelemiz, HES'lere karşı deresine, suyuna ve toprağına sahip çıkanlarla buluşmak içindir, mücadelemiz, zindanlardaki tutuklu arkadaşlarımızın serbest bırakılması içindir, mücadelemiz, tüm ezilenlerin taleplerini ortaklaştırmak ve birlikte hareket etmek içindir!"
Mehmet Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz Yürüyüş Kolu basın açıklamasının ardından Selimiye önündeki Belediye Dükkanları önünden otobüse binerek bir sonraki duraklarına doğru yola çıktılar.
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
CHP'de liste depremi!
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx