ANASAYFA
22 Mayıs 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Asparagasın daniskası
İhaleye fesat karıştırma suçunu düzenleyen TCK 235'inci maddesinde yapılan değişiklik sonucu hakkındaki iki davanın Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi kararıyla bozulması nedeniyle bazı gazeteler tarafından adaylık konusunda önünde engel kalmadığı ileri sürülen Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin yargılanmasına Edirne 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlanacak... Sedefçi ve Yardımcısı Nihan Akdere ile birlikte 4 belediye görevlisi 24 Eylül Salı günü ihaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik ve resmi belgeyi yok etmek suçundan hakim karşısına çıkacak... Edirne'de bazı yandaş gazateler gelişmeleri 18 Temmuz 2013 tarihli nüshalarında “Engel kalmadı - Ve bitti”, “Sedefçi'nin önünde yasal engel yok” şeklindeki başlık ve “Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, belediye başkanlığı adaylığını açıklamadan önce Yargıtay’dan gelen haberle rahatladı” şeklindeki spotla kamuoyuna duyurmuştu...
Haberin Yayın Tarihi: 26-08-2013 12:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Asparagasın daniskası
İhaleye fesat karıştırma suçunu düzenleyen TCK 235'inci maddesinde yapılan değişiklik sonucu hakkındaki iki davanın Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi kararıyla bozulması nedeniyle bazı gazeteler tarafından adaylık konusunda önünde engel kalmadığı ileri sürülen Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin yargılanmasına Edirne 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlanacak. Sedefçi ve Yardımcısı Nihan Akdere ile birlikte 4 belediye görevlisi 24 Eylül Salı günü ihaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik ve resmi belgeyi yok etmek suçundan hakim karşısına çıkacak.
Yargıtay'ın kararı
Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nin “Onama, bozma” kararı şöyle:
“Mahalli mahkemece verilen hükümler temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:
Hükümden sonra 30/04/2013 tarihinde yürürlüğe giren 6459 sayılı Kanunun 12'nci maddesi ile 5237 sayılı TCK’nın 235'inci maddesinde düzenlenen ihaleye fesat karıştırma suçu için aynı maddenin 1'inci fıkrasında öngörülen hapis cezasının alt ve üst sınırlarının değiştirilmesi, bu suç sonucunda ilgili kamu kurumu veya kuruluşu açısından bir zarar meydana gelmesi durumunda cezanın yarı oranında artırılmasını öngören 3'üncü fıkranın ise;
'"İhaleye fesat karıştırma suçunun:
a) Cebir ve tehdit kullanmak suretiyle işlenmesi halinde temel cezanın alt sınırı beş yıldan az olamaz. Ancak, kasten yaralama veya tehdit suçunun daha ağır cezayı gerektiren nitelikli hallerinin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca bu suçlar dolayısıyla cezaya hükmolunur.
b) İşlenmesi sonucunda ilgili kamu kurumu veya kuruluşu açısından bir zarar meydana gelmemiş ise, bu fıkranın (a) bendinde belirtilen haller hariç olmak üzere, fail hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur." şeklinde yeniden düzenlenmesi karşısında; TCK’nın 7/2'nci madde-fıkrasındaki "suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur" hükmü nazara alınıp sanıkların davaya konu suçları arasındaki bağlantı ve iştirak ilişkisi de gözetilerek hukuki durumlarının birlikte mahkemesince yeniden değerlendirilmesi zorunluluğu
Bozmayı gerektirmiş, sanıklar müdafiilerinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, esası incelenmeyen hükümlerin 5320 sayılı Yasanın 8/1'inci maddesi de gözetilerek CMUK'nın 321'inci maddesi uyarınca BOZULMASINA, 04/06/2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”
Yandaş gazetelerin haberi
Edirne'de bazı yandaş gazateler gelişmeleri 18 Temmuz 2013 tarihli nüshalarında “Engel kalmadı - Ve bitti”, “Sedefçi'nin önünde yasal engel yok” şeklindeki başlık ve “Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, belediye başkanlığı adaylığını açıklamadan önce Yargıtay’dan gelen haberle rahatladı” şeklindeki  spotla kamuoyuna duyurmuştu. Haberlerde şöyle denilmişti:
“Hamdi Sedefçi’nin önceki gün yaptığı basın toplantısında, haftaya Cuma basın toplantısı yaparak, adaylığını açıklayacağını söylemesinin ardından adliyeden gelen haberle daha da rahatladığı konuşuluyor. Sedefçi’nin adaylık açıklaması öncesinde, iki davasının Yargıtay 5.Ceza Dairesinin almış olduğu kararla bozuldu. Bilindiği üzere, Sedefçi, iki davasında toplam 12 yıl 6 ay hapis cezası almış ve ceza aldığı mahkemenin savcısı Yargıtay’a cezanın bozulması için müracaatta bulunmuştu. Her fırsatta, suçsuz olduğunu yineleyen Başkan Sedefçi’nin bu davaları Yargıtay 5. Ceza Dairesince 5320 Sayılı Yasanın 8/1 maddesi gözetilerek CMUK’nın 321. Maddesi uyarınca bozuldu. Yargıtay 5.Ceza Dairesi'nce verilen karar metni yazılacak.”
Hukukçuların yorumu
Hukukçular ise gelişmeler karşısında şu yorumlarda bulunmuştu:
"İhaleye fesat karıştırma suçunu düzenleyen TCK 235'inci maddesinde değişiklik yapıldı. Kabul edilen düzenleme göre; kamu kurum veya kuruluşlarının yaptığı ihalelere fesat karıştıran kişiye verilen 5 yıldan 12 (yazıyla beş yıldan oniki) yıla kadar olan hapis cezası, 3 yıldan 7 yıla (yazıyla üç yıldan yedi) inecek. 'İhale sonucunda ilgili kamu kurumu veya kuruluşu açısından bir zarar olmuşsa cezanın yarı oranında artırılacağına' ilişkin hüküm de kaldırılacak. İhalede kamu zararı doğmadıysa ceza 1 yıldan 3 yıla (yazıyla üç yıldan yedi) kadar olacak.
İhaleye fesat karıştırma suçu işlendiği gerekçesi ile mahkumiyet kararları, yargıtay tarafından bozuluyor. Bu kararlar, işin esasına yönelik değil. Yani, yargıtay ilgili kişi ihaleye fesat karıştırma suçunu işlememiştir demiyor. Yasa değişikliği, suçun unsurlarına, oluşma koşullarına ilişkin değil. Sadece verilecek ceza yasa ile azaltıldı. Yargıtay bozmasında da, suçu işlediği sabit olan kişiye, yeni yasa gereğince daha az ceza verilmesi hususuna değiniliyor. Beraate, aklanmaya ilişkin bir hüküm yok."
 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
CHP'de liste değişti!
Aday listeleri YSK'da
Bu da asırlık bamya
Ücretsiz Atatürk dövmesi!
CHP'de liste depremi!
‘Trakya'yı üzme!’
Arıcılığın kraliçesi Edirne
EDOSK çift koldan!
Trakya Ragbi 1'inci Lig'de
Gazeteciler Kırkpınar için kapıştı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx