ANASAYFA
20 Eylül 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Emin ellerde
İpsala Sınır Kapısı'nda Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki Avustralya'da yaşayan egzotik kuşlarla birlikte bir TIR aracında yakalanan yavru kanguru, Enez'deki HAYTAP Gönüllüsü Celalistan Çiftliği'nde koruma altına alındı. Kanguru ile birlikte bir çift siyah kuğu, 4 Sibirya kazı bir kaç ördek yedi emin olarak tutuldukları bu çiftlikten bakanlık yetkilileri ve uzman veteriner hekimlerin yaşam alanlarına en uygun yer olarak belirledikleri İzmir Doğal Yaşam Parkı'na nakledilecek.
Haberin Yayın Tarihi: 28-10-2013 12:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Emin ellerde
Ege SAKİN
HAYTAP Temsilcisi
Bayramın 1'inci günü HAYTAP Yaban Hayat Grubu'na bir ihbar geldi, “İpsala gümrüğünde ele geçirilmiş yaban hayvanları var, kolilerin içinde ambarda tutuluyor bazıları ölmüş eğer bir şeyler yapılmazsa o hayvanlar ölecek. .”.
Bir kaç telefon görüşmesinden sonra ihbarın gerçek olduğunu anladık. Bulgaristan plakalı bir TIR'da yurda kaçak olarak sokulmaya çalışılan bir kanguru (wallaby), bir çift siyah kuğu, 4 Sibirya kazı, bir kaç ördek ele geçirilmiş.
Gümrük ile temasa geçip hayvanların durumunu sorduk ve personelden hayvanları kutulardan çıkarıp bir odaya koymalarını (Çünkü gümrüklerde bu şekilde ele geçirilen hayvanları barındırmak için uygun yaşam alanları yok) önlerine su koymalarını, güçlü ışık ve yüksek ses ve insan temasını engellemelerini rica ettik.
Ve hemen telefon trafiğine başladık... Bayram tatilinin 1'inci günü olması sebebiyle tüm resmi kurumlar kapalı. Edirne Milli Parklar Şube Müdürümüz İsmail Dağlı'yı cep telefonundan arayıp durumu aktardık. Ne yapabileceğimizi tartıştık. Tatil dolayısı ile ekipler yok, fakülteler kapalı hayvanları alabileceğimiz tek yerin HAYTAP gönüllüsü Celalistan Çiftliği olduğuna karar verdik.
Bunun üzerine gümrük ve savcılık arasındaki evrak ve yazışmalar için nasıl bir yol izleneceği üzerine görüşmelere başladık.
Bu arada hayvanların bir an önce gümrükten alınıp sağlık kontrolünden geçirilmeleri ve beslenmeleri gerekiyordu. Ancak yasal işlemler tamamlanmadan da hayvanları gümrükten çıkaramıyorduk. Bu arada gümrük personelinin hayvanları bir odaya koyup su vermelerine rağmen  bir kaç ördek ve bazı kazlar hayatını kaybetti.
4 saattin sonunda hayvanlar yediemin kaydıyla bize teslim edildi ve HAYTAP aracı ile İpsala gümrüğünden alındı, Celalistan Çiftliğine ulaştırıldı. Özel veteriner hekim çiftliğe gelip hayvanların durumunu kontrol etti. Bakanlığın yaban hayvan uzmanı veteriner hekimi ile temasa geçildi ve beslenmeleri barındırılacak ortamları ve bakımları hakkında talimat alındı.
Şu anda kanguru ve diğer kanatlı hayvanlar HAYTAP gönüllüsü Celalistan Çiftliği'nde.
Bu hayvanları yurda sokmaya çalışan kişilerin davaları sonuçlanıncaya kadar hayvanlar yedi emin olarak çiftlikte tutulacak ardından bakanlık yetkilileri ve uzman veteriner hekimlerin  hayvanların yaşam alanlarına en uygun yer olarak belirledikleri İzmir Doğal Yaşam Parkı'na nakilleri sağlanacak.
Bu sefer ihbar erken geldi biz erken müdahale ettik ve bu hayvanlar kurtuldu. Peki ya bilmediklerimiz, duymadıklarımız. Gümrük ambarlarında koliler içinde ölen KÖLE HAYVANLAR!
Hayvanlar ticari birer mal gibi satılmaya devam ettikçe, birileri onları bir süs bir eşya gibi satın almaya devam ettikçe bu vahşet devam edecek!
Gümrük gerçeği konusunda lütfen bilinçlenelim. Hayvan kaçakçılığını ve kaçak hayvan üretimini teşvik edici davranışlarda bulunmayalım. Hayvan satın almayalım!
Hayvan satın almanız, satın aldığınız hayvanlara iyi bakmanız sizin hayvansever yapmaz. Gerçek bir hayvansever zor durumdaki hayvanlara yardım eder, hayvanları zor duruma sokmaz.
Bu kanguru ve egzotik kuşlar, birilerinin bahçesini süslemek için bu kadar acı çektiler ve bu yolda öldüler! Buna hakkımız var mı?!
Bakanlıktan ve yetkili kurumlardan dileğimiz;
Gümrüklerde kaçak hayvanların ele geçirilmesi durumunda acil durum prosedürleri geliştirmeleri ve bu prosedür çerçevesinde hareket edilmesinin sağlanmasını;
Gümrüklere yakın yerlere gerekirse ilgili STK ile protokol yapıp bu hayvanların bakımı konusunda uygun alanlar oluşturulması;
Hayvan kaçakçılığını önleyici tedbirler alınmasını;
Yaptırımların arttırılmasını ve uygulamaların çoğaltılmasını talep ediyoruz.
Başka kangurular anavatanlarından ayrılıp kabus gibi yolculuklardan sonra köle gibi satılmak üzere elleri kanlı hayvan tacirlerinin ellerine düşmesinler. Doğal yaşamlarında mutlu yaşasınlar.
Bu kurtarma operasyonunda emeği geçen herkese; İpsala Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne, Edirne Milli Parklar Şube müdürlüğü'ne, Yaban Hayat uzmanı veteriner hekim Ahmet Emre Kütükçü'ye, Enez HAYTAP gönüllülerine, HAYTAP yönetimine çok teşekkür ediyorum.
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Toplu ulaşım hattı kiralanacak
Otel satılacak
Kömür ve odun satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke