ANASAYFA
21 Mayıs 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Trakya Alman Kültür Derneği Edirne'de
2011 yılında kurulan Trakya Alman Kültür Derneği bürosu açılış töreni İş Bankası aralığındaki binada gerçekleşti...
Haberin Yayın Tarihi: 04-11-2013 12:07
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Trakya Alman Kültür Derneği Edirne'de
Sevcan KALIPÇİNDEN
2011 yılında kurulan Trakya Alman Kültür Derneği bürosu açılış töreni geçtiğimiz Cumartesi günü İş Bankası aralığındaki binada gerçekleşti. Açılış Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Dernek Başkanı Halil Türkan, Başkan Yardımcısı ve Almanya Buluşma Noktası Müdürü Franziska Schlyer, Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Sema Sandalcı, Melih Burgucu ve eşi Neşe Burgucu birlikte gerçekleştirdi.
Dernek Başkanı Halil Türkan açılış öncesi konuşmasında, açılışa katılan herkese teşekkür etti. Derneğin kuruluş sürecini anlatan Türkan konuşmasında şunlara yer verdi:
"Derneğimiz 2011 yılında kuruldu. Her sivil toplum örgütünün oluşumunu hazırlayan nedenler ve buna bağlı olarakta toplum örgütlerinin amaçları vardır. Genel anlamlı bir cümle ile derneğimizin amacının Almanya ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları ile Türkiye'de özellikle Trakya Bölgesi'nde yaşayan Alman ve Avrupalı vatandaşlar arasında işbirliği, dayanışma, dostluk artırıcı, kültürler arası ilişkiyi geliştirici, uyum sağlayıcı çalışmalar yapmak olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca Almanya'da eğitim görmekte olan ve eğitim görmeye gidecek olan Türk gençlerinin ve çalışan insanlarımızın kültürünü ve yaşantısını tanıtım amacı ile uyum eğitimleri, dil eğitimleri düzenlemek, AB projeleri yapmakta amaçlarımız arasındadır. Kısacası, kültürel farklılıklarda müştereklerde buluşmak, öğreterek, öğrenerek bilmenin bilincine ulaşarak bilgiyi çoğaltmak amacımızdır.
Bu bağlamda derneğimiz siyaset üstüdür, hiç bir siyasi fikir ve ideolojiyi benimsemez. Ayrıca bu süre içinde Almanya Buluşma Noktası Müdürü Franziska Schlyer'le yakın ilişkilerle Trakya Üniversitesi'nden 200'ün üzerinde öğrenci yurtdışında iş yerlerinde yabancı dil öğrenme fırsatı buldular. Derneğimiz aracılığıyla üniversite öğrencilerimize yurtdışında yüksek lisans olanağı sağlamak amaçlarımız arasında. Ortadereceli okullarda lise öğrencilerine AB projesi yaparak sadece gezme amaçlı değil, altını çizmek istiyorum. Çünkü alışılagelmiş bir alışkanlığımız var. Gittiğimiz her yerde sadece yemeyi ve içmeyi düşünüyoruz. Bu beni üzüyor, yaşamım boyunca üzdü ve yapmış olduğum gezilerin her birinde bunun yapılmasını şiddetle önüne geçtim. Ve artık biz de bir yere gitmeden önce o yerle ilgili araştırma yapalım, bilgiler edinelim, gittiğimiz yere bilinçli biçimde gidelim. Bu büronun buna hizmet edeceğini düşünüyorum. Büronun açılışında, bugüne gelmemizde her kimin emeği geçtiyse teşekkür ediyorum. Ayrıca büroyu bize her hangi bir karşılık beklemeksizin veren Melih Burgucu ve eşi Neşe Burgucu'ya da teşekkürü bir borç biliyoruz."
KÜLTÜRLER ARASI KÖPRÜ
Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da konuşmasında şunları söyledi:
"Kültürler arası diyalog, birbirine dokunma gerçekten çok önemli. Ben Edirne'nin böyle bir şansı olduğuna inanıyorum. Biz iki tane ülkenin sınırında olan Bulgaristan ve Yunanistan'ın komşuluğunu yapan bir kentiz. Ben şuna inanıyorum; tanıdığınız şeyden korkmazsınız. Ancak bilmediğiniz tanımadığınız şeyden çekinir korkarsınız. O anlamda da ben bu tür ilikilerin çok önemli olduğunu söylüyorum. Esas olan şey bu sınırların birgün kalkacağını hayal etmektir. Bu sınırların ben sadece bir çizgi olduğunu düşünüyorum. Çünkü dünyada aslında tüm insanların vatansız olduğunu düşünüyorum kendimde dahil. Aslında tüm dünya bizim, hepmizi bir dünya vatandaşıyız. Bu anlamda da bu dostlarımızın çabalarını çok önemsiyorum. Almanya ile olan dostluğumuz 1960'lardan sonraki o işçi göçleriyle de daha da yakın olmuş. Bayram tatilinde Almanya'da 5 şehir dolaştım, arkadaşlarım da vardı. Hiç de yabancılık çekmedim. Önemli olan bilmek diye düşünüyorum. Bu kadar öğrenci ve öğretmen arkadaşım gidip tanıştıkça, bildikçe birbirimizi daha iyi hani bir olalım konuşalım anlamında da kültürleri de birbirine yaklaştıracağını düşünüyorum. O yüzden sevgili dostlarımıza bu tür dernek için teşekkür ediyorum. Biz de elimizden gelen tüm desteği vereceğiz veriyoruz da.. Hiç bir sorunumuz olmaz yeterki biz daha fazla insanla bir araya gelelim."
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Azmin zaferi!
Edirne'nin çayırdaki 'umudu
Çeltikçi 'dert' ekiyor!
Engelleri aşan proje
Ev satışında kampanya
Konserde 100. yıl coşkusu
‘2 Lira kurtarmıyor’
Edirne 'sarı-kırmızı'ya boyandı
100 yılın gurur adımları
TÜ Ensemble TRT Radyo 3'te
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE