ANASAYFA
20 Eylül 2021 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Prof. Dr. Maden'e büyük onur
Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü ve Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden, artık Türkiye'nin Avrupa Birliği Müzakere Üyesi oldu... Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'nde (NRW) gerçekleştirilen reformlar neticesinde öğretmen yetiştirim sürecinde ne gibi yeni bir yapılanmaya gidildiğini yerinde görmek ve incelemek üzere Ulusal Ajansın Hayat Boyu Öğrenme (LLP) / Grundtvig Programı kapsamında Almanya'nın Köln kentine giden Prof. Dr. Maden'e bir mektup göndererek, kendisini kutladı...
Haberin Yayın Tarihi: 29-11-2013 11:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Prof. Dr. Maden'e büyük onur
Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü ve Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Müzakere Üyesi oldu.  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'nde (NRW) gerçekleştirilen reformlar neticesinde öğretmen yetiştirim sürecinde ne gibi yeni bir yapılanmaya gidildiğini yerinde görmek ve incelemek üzere Ulusal Ajansın Hayat Boyu Öğrenme (LLP) / Grundtvig Programı kapsamında Almanya'nın Köln kentine giden Prof. Dr. Maden'e bir mektup göndererek, kendisini kutladı.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Prof. Dr. Maden'e gönderdiği mektubunda,  Ulusal Ajansın Hayat Boyu Öğrenme (LLP)/Grundtvig Programı kapsamında 2013 başvuru döneminde hibe almaya hak kazanmasından ve bir çalışma ziyareti kapsamında Almanya'nın Köln kentine gitmesinden dolayı takdir ve tebriklerini paylaşmak istediğini belirtti. Egemen Bağış mektubunda Prof. Dr. Maden'in bundan böyle Türkiye’nin Avrupa’daki gönüllü elçilerinden biri olacağını yazarak, program süresi boyunca birikimi ve donanımı ile Avrupa'da Türkiye'yi temsil edeceğini, bu nedenle kendisini adeta Türkiye'nin bir Büyükelçisi gibi hissetmesini ve bu hissiyat ile hazırlıklarını yapmasını rica ettti. Bağış ayrıca Maden'den Türkiye ve Türk kültürünü, zenginlikleriyei Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yapacağı katkıları en iyi şekilde anlatarak, tanıtmasını da istedi.
Çalışma Ziyaretine Avusturya, Lituanya, İspanya, İngiltere, Romanya, Macaristan, Polonya'dan ve Türkiye'den olmak üzere farklı kültürlerden, farklı inançlardan ve farklı coğrafyalardan toplan 8 ülkeden 9 katılımcı katıldı. Prof. Dr. Maden 26 Mayıs 2009 tarihinde Almanya'nın NRW Eyaletinde gerçekleştirilen reform ile öğretmen yetiştirim sürecinin 3 yıllık bachelor lisans derecesi, 2 yıllık yüksek lisans derecesi ve buna ek olarak 18 ay süren staj dönemi olmak üzere yeniden yapılandırıldığını ve Türkiye ile kıyaslandığında Almanya’da öğretmen yetiştirim sürecinde staj ve uygulama döneminin çok daha uzun olduğunu tespit ettiğini belirtti.
Prof. Dr. Maden, bu çalışma ziyaretinin katılımcılara en önemli katkısının grup üyelerinin birbirini tanımaları olacağını belirterek, “Bu yolla birbirleri hakkında var olan ön yargıların ortadan kalkması öte yandan Almanya’daki kurumlarda görev yapan birçok uzman ile tanışmaları ve bu sayede diyalogların daha farklı platformlarda da devam edecek olmasıdır. Katılımcılar 5 gün süren Çalışma Ziyareti süresince bir taraftan hazırlamış oldukları sunumlar ile kendi öğretmen yetiştirim süreçlerini ve eğitim sistemlerini Çalışma Ziyareti Grup Üyelerine tanıtmış, öte yandan diğer katılımcıların ülkelerinde yapılan reformlar hakkında bilgi alışverişinde bulunarak, NRW örneğinin kendi ülkelerinde de uygulanıp uygulanamayacağı konusunu tartışmışlardır” dedi.
Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden, NRW Eyaletinde öğretmen yetiştirim süreci ile ilgili gerçekleştirilen reformun beraberinde getirmiş olduğu yeni yapılanmanın Türkiye`ye de uyarlanıp uyarlanamayacağını tartışabilmek için yeni sistemin bir süre uygulandıktan sonra olumlu ve olumsuz yönlerini yerinde incelemek ve uygulayıcılar ile temasa geçip onların izlenimlerini öğrenebilmek için ikinci bir ziyaretin daha yapılması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirtti.
Prof. Dr. Maden'in verdiği bilgiye göre, NRW Eyaleti'ndeki öğretmenlik yüksek lisans programı kapsamında bir dönem staj yapma zorunluluğu bubulunuyor. Bunun yanı sıra öğretmenlik bölümlerinde okumak isteyen öğrencilerden bu tür programlara yerleşmeden önce 20 gün okullara gidip, orada gözlem ve uygulama yapmaları ve okullardaki yöneticiler ve çalışanlar ile işbirliğine girmeleri ve bu uygulama neticesinde bu öğrencilere öğretmenlik mesleğine uygun biri olup olmadıkları hususunda danışmanlık hizmeti verilmesi uygulamasına geçilmiş olduğu ve ayrıca öğretmenlik lisans programı düzeyinde “Orientierungspraktikum” ve “Berufsfeldpraktikum” olarak adlandırılan iki ayrı uygulamaya daha yer verildiği görülüyor.
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Toplu ulaşım hattı kiralanacak
Otel satılacak
Kömür ve odun satın alınacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke