ANASAYFA
26 Mayıs 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Taahhütnamede kısmi çözüm
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar için basın mensuplarına dağıtılan akreditasyon taahhütnamesini 'Gestapo' benzetmesiyle eleştiren Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş'a sert bir dille cevap verdi...
Haberin Yayın Tarihi: 19-06-2014 13:11
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Taahhütnamede kısmi çözüm

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Haftası'nda gerçekleştirilen yenilikleri değerlendirirken, Başkanlık tarafından önceki gün basın mensuplarına dağıtılan akreditasyon taahhütnamesini 'Gestapo' benzetmesiyle eleştiren Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş'a sert bir dille cevap verdi. 
Meclis Toplantı Salonu'nda basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği toplantıda Kırkpınar'da önceki yıllarda özellikle Edirneliler'in şikayetçi olduğu panayır havasından kurtarılma çalışmalarını anlatan Gürkan, bu kapsamda bir takım radikal değişiklikler yaptıklarını belirtti. Kanuni köprüsü girişinde sol tarafa Lunapark'ın yanına bütün fastfood işyerlerini topladıklarını, Fatih Köprüsü'nün girişinde sağ tarafta, meşhur çevirmecilerin olduğu alandada oturarak yenebilecek yemekleri çevirmecilerin yanına koyduklarını söyledi.
Toplantıda daha sonra Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Bilgi ve Dökümantasyon Merkezi'nin kurulmasına dair konuya değinen Başkan Gürkan, kuruluş amacının gelecek nesillere Kırkpınar'a dair bilgi ve belge bırakmak olduğunun altını çizdi. Gürkan; “Biz şunu hedefliyoruz; Aklı, bilimi, teknolojiyi kullanmayı bilen insanlar olarak bundan 50-100 yıl sonra bir yurttaş Kırkpınarla ilgili bir şey aramak istediğinde bu merkezin sayfasına girsin ya da gelsin Kırkpınarla ilgili mesela 2014 yılının Kırkpınar'ında hangi pehlivanlar finalde güreşti, Kırkpınar ağası kimdi, cazgır kimdi bunları bulsun istiyoruz, bu kötü bir şey mi?” dedi.  
“KIRKPINARI GELECEĞE TAŞIMAK GESTAPOLUKSA BEN GESTAPOYUM”
Daha sonra Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan taahhütname ve buna gösterilen tepki konusuna gelen Başkan Gürkan, söz konusu taahhütnamede basın özgürlüğünü kısıtlayan hiçbir kelimenin veya maddenin olmadığını söyleyerek şöyle devam etti;
“Kırkpınar özel bir organizasyondur, topluma mal olmuştur ama bir kurumun düzenlediği özel bir organizasyondur. Demokrasi, özgürlük, ben her istediğimi her an yaparım demek değildir, kimsenin böyle bir lüksü yok. Şimdi Ender Bilar arkadaşım Murat Bey'in çalıştığı gazeteden Mehmet beyle görüşüyor. Mehmet bey diyor ki, 'Nedir bu taahhütname bizim basın özgürlüğümüze saldırıyorsunuz?'. Allah aşkınıza şurada basınla ilgili haberle ilgili, yazacağınız haberle ilgili bir tek kelime var mı? Fotoğraf, film ve benzerleri diyoruz, niçin istiyoruz, Kırkpınar Bilgi ve Dökümantasyon Merkezi'nde arşivlemek, gelecek kuşaklara aktarmak için. Eğer bu yanlışsa ben bu yanlışın altına imzamı atıyorum, eğer bu gestapoluksa ben gestapo olmayı da kabul ediyorum. Kırkpınarı gelecek kuşaklara taşımak gestapoluksa ben gestapoluğu kabul ediyorum. 
“GÖZÜMÜN İÇİNE BAKAMAYANLAR GİTSİNLER AYNAYA BAKSINLAR”
Kimse pireyi deve yapalım, senin önünden kütük kapalım anlayışına kapılmasın, bunu kimse yemiyor artık, böyle bir dünya yok. Ben basının haber alma özgürlüğünün sonuna kadar savunucusuyum bunu herkes böyle bilsin ama birtakım aklı evvellerin de burada iyi niyetle ortaya konulan bir çabayı sanki basının haberi alma hakkı engellenmeye çalışıyormuş gibi lanse etmesine müsaade etmem. Kapının önünde basın toplantısı yapıp, içerideki toplantıya gelme yürekliliği isterim ben insanlarda. Benim gözümün içine bakamayacak durumda olanlar varsa, gitsinler aynaya baksınlar. 
Ben hayatım boyunca bir haberi tekzip ettim, yayınlanmadığı için dava açtım davayı kazandım, itiraz etti arkadaşlar, yine aynı arkadaşlar. İtirazlarında da haksız bulundular ve benim tekzibimi yayınlamak zorunda kaldılar. Ama buradan sizin huzurunuzda ilan ediyorum, bugüne kadar ben hiçbir gazeteciye dava açmadım ve bu tehdit olarak da algılanmasın, bundan sonra bu arkadaşımız, az önce açıklamayı yapan arkadaşımızın benimle ya da kurumumla ilgili en küçük bir olumsuz haberi dahi tarafımdan dava konusu haline getirilecektir. Hem ceza hem de tazminat davası, buradan alenen ilan ediyorum.” 
Toplantının sonunda Başkan Gürkan Bilgi ve Dökümantasyon Merkezi Başkanı Ender Bilar'a dönerek basın mensuplarından taahhütname alınmamasını, fotoğraf sanatçılarından alınmaya devam edilmesini istedi. Bununda bir geri adım olarak görülmemesini istediğini söyleyen Gürkan, “Ben bu arkadaşların Kırkpınar'ı ve Edirne'yi düşünmediklerini düşündüğüm için taahhütnameyi kaldırıyorum” dedi. 
    

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
İphone 7 Ekran Fiyatı Orjinal Ürünler İçin Telefon Parçası
Yıldız Entegre Parke Modelleri İle Tanışın
Kıbrıs Transfer ile Konfor Dolu Yolculuklar
Kaliteli Tek Kullanımlık Tulum Fiyatları İçin İşmont
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE