ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
SarOS'da tehlike
Türkiye'nın en temiz sahili olarak bilinen, kendi kendini yenileme özelliğine sahip Saros Körfezi'nde insan eliyle yaratılan ve son yıllarda hızla artan kirlilik, bazı kesimlerinde denizi 'girilemez' hale getirdi...
Haberin Yayın Tarihi: 12-07-2014 14:07
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
SarOS'da tehlike

Türkiye'nın en temiz sahili olarak bilinen, kendi kendini yenileme özelliğine sahip olan Saros Körfezi'nde insan eliyle yaratılan ve son yıllarda hızla artan kirlilik, bazı kesimlerinde denizi 'girilemez' hale getirdi. Enez ilçesinin sahil köylerinden Büyükevren'de bir zamanlar küçük bir derecik olan su akıntısı, çevredeki çeltik ekiminin yazlıkların bahcelerine kadar uzanması ve birçok site ve kooperatifin de atıklarını arıtmadan bırakması nedeniyle denize akan büyük bir kanalizasyon halini aldı.
Temiz denizi ve geniş kumsalı ile bilinen Saros sahillerinde son yıllarda yavaş yavaş artış gösteren kirlilik bu yıl yazlıkçılara ve tatilcilere evlerini terk ettirecek boyuta ulaştı. Birçok sitenin arıtmasının bulunmadığını ve kanalizasyonlarını bu dereler kanalıyla denize akıttığını belirten vatandaşlar, "Bir yandan kanalizasyon ve evsel atıklar diğer yandan da çeltik ekim alanlarından verilen kimysal içerikli zehirli sular bu yıl sahili mahvettti. Geçmiş yıllarda yaz aylarında kuruyan küçük derecik, giderek lağım kokan zehirli bir göle dönüştü. Günün belirli saatlerinde bu gölette yükselen sular, direkt olarak denize akıyor. Bu kimyasal atıklar ve kanalizasyon atıklarının denize boşaldığı yerden de çoluk çocuk bir sürü insan denize giriyor. Başta Sağlık ve Çevre Müdürlükleri olmak üzere Enez Kaymakamı, köy muhtarları ve bu sorumsuzluğa göz yuman tüm yetkililer burada yaşanacak sorunlardan birinci derecede sorumludur" diyerek ilglileri göreve çağırıyor. 
Bazı site ve kooperatif yöneticileri ise konuyla ilgili şikayet dilekçeleri verdiklerini ve bu kirliliğe neden olanların ağır şekilde cezalandırılmaları gerektiğini belirterek şöyle konuştu:  
BİNLERCE SU YILANI DENİZE KARIŞTI
"Saros sahillerinde yaşanan katliam boyutundaki kirlilik yüzünden bu yıl çok sayıda ev sahibi denize giremeyip evlerini terk etti. Zaman zaman çeltik sularının yükselmesiyle birlikte yüzlerce su yılanı ve dev boyuttaki mavi yengeç denize karışıyor. Sahildeki insanlar bir anda kanalizasyon atıklarıyla ya da dereden karışan bu hayvanlarla karşı karşıya kalıp korku dolu anlar yaşıyor. Bu sorunun bir an önce çözülmesi, sadece yazlıkçılar açısından değil bu sahillerdeki çevre felaketinin önlenmesi açısından da önemli. Sağlık ve Çevre Müdürlüklerinin bu konuya çok acilen el atmaları gerekiyor. Enez Kaymakamlığı ve tüm ilgilileri göreve davet ediyoruz. Bu felaketi gelip yerinde görsünler. Arıtması olmayan ve kanalizasyonlarını dereye boşaltan kooperatif ve siteler tespit edilip cezalandırılsın. Çeltik ekim alanlarının da yerleşimlerden ve sahilden belirli mesafelerde uzak tutulması gerekiyor. Bu hızla kirletilirse çok yakında Saros'da temizlikten eser kalmayacak ve girilemeyecek kadar kirli bir deniz halini alacak. Bu da çok büyük bir çevre felaketi anlamıne gelecektir. İnsan eliyle yaratılan bu vahşete mutlaka son verilmeli."

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
Saros'uma dokunma!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx