ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kara gün dostuna kara çelenk
Edirne Ticaret Borsası'nda buğday satış fiyatlarının düşük olmasına isyan eden çiftçi Toprak Mahsulleri Ofisi'ne siyah çelenk bırakıp hükümeti ve Tarım Bakanı'nı protesto ederken, kimi üreticinin sözlerini hakaret olarak kabul eden tüccar ise salonu terk etti...
Haberin Yayın Tarihi: 12-07-2014 14:07
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kara gün dostuna kara çelenk

Sevcan KALIPÇİNDEN 
Edirne Ticaret Borsası'nda buğday satış fiyatlarının düşük olmasına isyan eden çiftçi Toprak Mahsulleri Ofisi'ne siyah çelenk bırakıp hükümeti ve Tarım Bakanı'nı protesto ederken, kimi üreticinin sözlerini hakaret olarak kabul eden tüccar ise satışa devam etmedi. 
Edirne Ticaret Borsası satış salonunda üreticiyle tüccar arasında gerginlik yaşandı. Fiyatı düşük bulan üreticilerin bazılarının sözleri hakarete varınca, tüccar satışa son verip, salonu terk etti. Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım, Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz üreticilerle toplantı yaptı. Öztürk, "Eleştirmek olabilir, demokratik haklarıdır. Ama hakaret noktasında gereği neyse Edirne Ticaret Borsası olarak yapacağız" dedi. CHP Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün, üreticiler adına çiftçinin kara gün dostu olan Toprak Mahsulleri Ofisi'ne siyah çelenk bıraktı. Akgün, "Burada yangın var. Hakkımızı aramaktan korkmayalım. Buradaki işin sorumlusu tüccar değil, AKP'dir ve Diyarbakırlı Tarım bakanıdır" dedi. 
İSYANDAKİ ÇİFTÇİ SORUYOR
Avarız Köyü'nden Behsat Altan, "Fiyatlar düşük olduğundan tüccarlarla çiftçiler arasında problem çıktı. Fiyatlar düşük. Yok efendim 'Kırıkmış'.. Verilen fiyat uygun mu yani? Ben böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyorum. Biz çok mağduruz. Hadi benim yerim yakın arkadaş 40 km'lik yoldan geliyor. 4 bin 500 bir litre mazot. Kaç litre mazot yakacak bu adam bir de satamadı. Yeniden gidecek gelecek. Her şeyi bizden. Tüccar da şikayetçi peki kim haklı suç kimde?" diye sordu. 
Lalapaşa Küçünlü Köyü'nden 75 yaşında Burhanettin Çakmak, "Geçen yıl ofise 730'dan ekin verdim. Şimdi 736'ya 30 ton ekin verdim. Nerede bunun haklısı haksızı? 45 kilometrelik yerden geliyorum. Vatandaş bu işin içinden nasıl çıkar?", Hamit Elemenli de,"Ofisimizin açılmasını istiyoruz. Çiftçimizin kara gün dosytu nerede?" diye sordu.  
Akgün devamla, "Daha dün 62 kuruşa kadar buğday var. Ne kadar kötü olursa olsun bu böyle olmaz. Bu buğday kepekten ucuz olur mu? Ama dediğimiz gibi tabi ki tüccarımızda cevap verememeye başladı. Çünkü devlet yok piyasada. Sosyal devlet üreticinin yanında olan devlettir. Bunlar kendilerine devlet, kendilerine iktidar olmuşlar. Sen Türk üreticisinden bir kilo buğday almayacağın gideceksin yurtdışında buğday ithal edeceksin. Yere batsın böyle tarım politikaları. Allah düşmanımızın başına dahi böyle tarım politikası, böyle ofis vermesin diyoruz" dedi. 
"YAZIKLAR OLSUN YERE BATSIN BÖYLE TARIM POLİTİKALARI"
Üreticiler adına Akgün bir kaç üreticiyle beraber diğer üreticiler adına hükümeti ve ofisi protesto etmek için ofise geçerek kapısına siyah çelenk bıraktı. Akgün ofis önündeki açıklamasında şöyle dedi:
"12 yıldır uygulanan yanlış politikalarının neticesinde en sonunda çiftçinin kara gün dostudur diye anılan TMO'yu dahi protesto etmek mecburiyetinde kaldık. Uygulanan yanlış politikaları çiftçiyi yedi bitirdi. 'Yangın var' dedik fakat bugünkü olaylar artık yangının da ötesine geçti. İl Genel Meclisi toplantılarında da ofisin alım yapmamasından dolayı çiftçinin mağdur olacağını söylemiştim. En sonunda borsamızda çitfçinin ayaklanması oldu. Ben de bir üretici oalrak siyasetin ötesinde çifti kardeşlerimin yanına geldim. Biz bitiriliyoruz, yok oluyoruz. Ama bu olaylar hiç kimsenin umrunda değil. Bağırıp çağırıyoruz bazıları 'Bunlar şov yapıyor' diyor. Bugün üreticinin ayaklanması acaba bir şov için miydi? Bıçak kemiğe dayandı. Bakın, üretici yanıyor, üretici için mağdur olmasın diye kurulan ofis, tabi ki hükümetin politikaları neticesinde hiç bir hareket yok. Beyefendi tutmuş Cumhurbaşkanı olacak. Başbakanlığını gördük. Senin çoluğun çocuğun zevki sefa içinde. Tarım bakanı yine öyle.. Tarım bakanının hısım akrabaları güzel Edirne ve Trakya'da toprak almak için cirit atıyor. Trakya'ya özgü ne varsa hiç bir tanesi bir kuruş para yapmıyor. Yeter artık recep Tayyip Erdoğan. Yeter artık Tarım Bakanı yeter. Doymadınız mı, kanmadınız mı, bıkmadınız mı? Çok zor durumdayız. Edirne, Trakya çiftçisinin toprakları elinden alınıyor. Topraklarımız satılıyor, bitiyor. Bu üreticiden bir tane mal almayan ofis dün itibarı ile yurtdışından buğday ithal ediyor. Tarım bakanına, hükümete, devleti idare edenlere yazıklar olsun diyorum. Sizin niyetiniz nedir? Bizi aç bırakmak mı, birilerinin kul köle olmak mı? Çık niyetini açıkça açıkla bizde ona göre hareket edelim. İnsanlar isyan etmiş, bir tane AKP'li yönetici yok. Olanlar da kaçıyor. Başka muhalefet partisi olan MHP de yok. Oy istemeye geldiğinde herkes atmaca gibi. Bu olayı protesto ediyoruz. Hükümeti protesto ediyoruz, özellikle Tarım Bakanını protesto ediyoruz. Yazıklar olsun. 
OFİS'TE İN CİN TOP OYNUYOR
Budakdoğanca Köyü'nden Hüseyin Bilkay, "Borsada bugün fiyatlar çok düşüktü. 700'e kadar yani 70 Kuruşa kadar düştü. Ekmekte, pasta ve börekte her hangi bir düşüş mü oluyor? Ama çiftçinin durumu öyle değil, gübre, ilaç atma dönemi geldiğinde fiyatlar tavan yapıyor. Dolara endeksli deniyor, peki o zaman bu çiftçinin ürettiği mahsul dolara endeskli olmuş olmuyor mu? Gübre ilaç dolara endeskliyse çiftçinin maliyetine bu yansımıyor mu? 100-150 kalemde 5-10 tane iyi bir fiyat gösterilip 'Ortalaması bu' deniyor. Halbuki 700-720-750 hemen hemen geçmiyor. Çoğu en düşük fiyatlar seyrediyor. İnsanlar kendisine gelebilmesi, rahat nefes alabilmesi için fiyat 1 Lira olmalı. Köylü toprağını satar mı? Maalesef üzülerekte olsa görüyoruz, toprağını satıyor, alanlarda devletin yandaşı tabir ettiğimiz insanlar tarafından. Ayçiçeğinde de bu durumu fazlasıyla yaşayacağız gibi görünüyor. Üretici vatandaş çoğu mağdur duruma düştü" diye konuştu. 
HAKARET EDENLERE YASAL İŞLEM YAPILACAK
Borsada meydana gelen ve salon satışlarının durmasına neden olan olayla ilgili Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım ve Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz'ın da katıldığı üreticilerle olan toplantıdaki görüşmeleri şöyle özetledi: 
“Borsada bu tarzda olayların yaşanmasının üzücü olduğunu kendilerine ifade ettik. Diğer taraftan oluşan fiyatları da üreticilerimizle değerlendirme şansı bulduk. Kendilerinin fiyatı beğenmediğinde satmamak gibi bir hakkı olduğundan bahsettik. Burası üreticilerimizin ürünlerinin değer bulduğu yer olduğundan 15 tüccarımız var ve biraraya gelerek bu fiyatları aşağıya düşürme gibi bir şansları yok. Kapalı devre bir sistemimiz var. Bu sistem kimin hangi ürüne talep ettiğini de göstermiyor. Ekmek davası. Herkes bir şekilde malını satabildiği sürece çok daha fazla mal almak ister ve de satarak para kazanmak ister. Şöyle bir sıkıntı var. İlk başta oluşan fiyatlarımız yüksekti. Çünkü Trakya genelinde Edirne erkenci bir bölge. Bu erkencilikle birlikte harman döneminde yağmurda düşmemişti. Ürünlerimizin kalitesi de belirli bir seviyedeydi. Ve de yağmurların yağmasıyla ürün kaliteleri etkilendi. Piyasaya buğday arzının çok olmasıyla beraber talepte belirli bir seviyedeydi, fiyatları etkiledi ve aşağıya çekti. Diğer bölgelere de bakıyoruz ve Edirne Ticaret Borsası'nın altında fiyatlar görüyoruz. Şu an ki fiyatlara baktığımızda yemlik buğdaylar dahi biz de 700 Lira ve üzerinde fiyatlarla alım yapılıyor. Diğer bölgelerde 67- 680 Lira fiyatlarını görüyoruz. Ortalamalarımıza bakarsak geçtiğimiz yıla göre yüzde 12, aynı dönem içinde alınan buğdaylarda yüzde 12 yukarısındayız borsada oluşan fiyatlar anlamında. Üreticilerimizden şunu rica ettik. Ürününe fiyat aldıktan sonra satmama gibi bir kararları olabilir. İçeride bir şekilde proveke edip, insanları satıştan çıkartmak hoş değil. Bugün satıştan çıkmış üreticiler böyle bir tepki göstermiş daha önce satıştan çıktılar. Tüccarlarımız içerde hakarete varan sözlerden dolayı satışa son verip satıştan çıkmışlar. Satışların devamı için arkadaşlarla görüştük ve ikna ettik. Yarın sabah itibarı ile tekrar satışlar başlayacak. Hakaret noktasında tespit ettiğimizde, burası bilindiği gibi kamu tüzel kişilik ve biz yasal anlamda hakaret eden kişilerle ilgili yasal işlem yapacağız. Eleştirmek olabilir, demokratik haklarıdır. Ama hakaret noktasında gereği neyse Edirne Ticaret Borsası olarak yapacağız.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx