ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Lozan'ın sönüşü
Lozan Barış Antlaşması'nın 91'inci yıldönümünün Trakya Üniversitesi tarafından kutlanmaması tepkilere neden oldu... Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 1999 yılında Karaağaç'ta açılan Lozan Anıtı'nda ilk kez tören yapılmaması nedeniyle dün in, cin top oynadı... Trakya Üniversitesi'nin 4 ve 5'inci Dönem Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Trakya Üniversitesi'nin Lozan Barış Antlaşması'nın 91'nci yılını kutlamamasının yakışmadığını, bunun çok acı, çok ağır tutum ve davranış olduğunu belirterek, “Karaağaç'ta bugün bir başka ülkenin bayrağı dalgalanmıyor ise, başka ülkenin üniversitesi değil de Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve diğer yüksek öğretim birimleri bulunuyorsa bu Lozan sayesindedir” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 25-07-2014 12:14
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Lozan'ın sönüşü

Olgay GÜLER
Lozan Barış Antlaşması'nın 91'inci yıldönümünün Trakya Üniversitesi tarafından kutlanmaması tepkilere neden oldu. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 1999 yılında Karaağaç'ta açılan Lozan Anıtı'nda  ilk kez tören yapılmaması nedeniyle dün in, cin top oynadı. 
Lozan Barış Antlaşması'nın 91'inci yıldönümünün Trakya Üniversitesi tarafından kutlanmaması tepkilere neden olurken, 1999 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Karaağaç'ta açılan Lozan Anıtı'nda tören yerine dün in-cin top oynadı. Trakya Üniversitesi'nin 4 ve 5'inci Dönem Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Trakya Üniversitesi'nin Lozan Barış Antlaşması'nın 91'nci yılını kutlamamasının yakışmadığını, bunun çok acı, çok ağır tutum ve davranış olduğunu belirterek, “Karaağaç'ta bugün bir başka ülkenin bayrağı dalgalanmıyor ise, başka ülkenin  üniversitesi değil de Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve diğer yüksek öğretim birimleri bulunuyorsa bu Lozan sayesindedir” dedi.
ESKİ REKTÖR OSMAN İNCİ'DEN TEPKİ
Trakya Üniversitesi'nin Lozan Barış Antlaşması'nın 91'nci yıldönümünü kutlamamasına ilk tepki TÜ önceki dönem Rektörü Prof. Dr. İnci'den geldi. “Lozan Türkiye’nin tapusudur. Bu toprakların rönesansıdır” diyen Prof. Dr.b İnci, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Trakya Üniversitesi'nin Lozan Barış Antlaşması'nın 91'nci yılını kutlamaması çok acı. Lozan Anıtı'nın, Lozan Müzesi'nin, Lozan Meydanı'nın ve Lozan Fidanlığı'nın bulunduğu tek kurum olan Trakya Üniversitesi  bu yıl Lozan Kutlaması programı yapmamıştır. Bu yakışmadı ve üzüntü vericidir.
Karaağaç toprak parçamız Lozan Antlaşması ile masa başında kazanılan tek vatan toprağıdır ve Yunanistan’dan savaş tazminatı olarak alınmıştır. Karaağaç tarihi dokusunda yer alan Üniversitenin Karaağaç Yerleşkesi’ne halkın, kamunun katkıları ile Lozan Anıtı yaptırılmış ve 19 Temmuz 1999 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel tarafından açılmıştır.
Karaağaç halkının her yıl 15 Eylül'de kutladığı Karaağacın kurtuluşu ile Lozan günü birleştirildi ve 24 Temmuz tarihinde ortak olarak kutlanmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl düşük düzeyli (Rektör ve Yardımcıları katılmadı) kutlama bu yılın habercisi olmuştu zaten. 15 yıldır yapılan kutlama bu yıl yapılmadı. Bu çok ağır tutum ve davranıştır. Üniversiteye yakışmamıştır, kabul edilemez. Karaağaç'ta bugün bir başka ülkenin bayrağı dalgalanmıyor ise, başka ülkenin  üniversitesi değil de Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve diğer yüksek öğretim birimleri bulunuyorsa bu Lozan sayesindedir.
Edirne halkı, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Trakya Üniversitesi öncülüğünde  İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Milli Saraylar ve  İnönü Vakfı, Türk Tarih kurumu, Çekül Vakfı, ETSO gibi birçok güzide sivil toplum örgütlerinin, bireylerin fikirsel-sanatsal ve finansal katkıları ile yapılan Lozan Anıtı ve meydanı, açılan Lozan Müzesi, yerleşkedeki Lozan fidanlığı ülkemizin gurur kaynağıdır.
Lozan Türkiye’nin tapusudur. Bu toprakların rönesansıdır. Bu ülkenin hukuksal ve evrensel belgesidir. Yönetimin diktatörlükten (padişahlıktan) demokratik yönetime geçiş belgesidir. Yaşadığımız toprakları, yurdumuzu SEVR ANTLAŞMASI ile teslim edenlere karşı verilen kurtuluş savaşının ve kuruluşun belgesidir. 
Kutlanmaması bu gerçeği değiştirmez ancak derin üzüntü vermektedir. Bilim kurumu olan üniversiteler 'zamanın ruhun'a teslim olmaz. Üniversitelerde de iktidarlar geçici bu bilim evleri kalıcıdır.
Böylesine bir eserin yapılmasını planlayan ve onaylayan dönemin Üniversite Senatosu üyelerine ve bu eseri temel atmayı takiben 110 günde bitiren üniversitemiz idari kadrolarına, anıtın yapılışının 15 yılında bir kez daha teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum. Lozan Barış Antlaşması'nın 91'inci yılı kutlu olsun.”
GEÇEN YILKİ TÖREN
Hudut Gazetesi, Trakya Üniversitesi'nce geçen yıl düzenlenen tören haberini “Sönük Lozan” başlığı altında okurlarına özetle şöyle duyurmuştu:
“Lozan Barış Antlaşması'nın 90'ıncı yıldönümü aynı anlaşmayla Yunanistan'dan savaş tazminatı olarak alınan Karaağaç'ta sönük bir törenle kutlandı. Törende Edirne Valiliği başta olmak üzere çoğu kurum, kuruluş, siyasi parti ve sivip toplum örgütünün bulunmaması ya da vekil düzeyinde temsil edilmesi dikkat çekti.” 
                                                                                                 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
Edirnespor Şampi...
‘Ermeni Toplumu' sergisi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE