ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Bakanımız Başbakan olsun'
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk ile başkentteki Sarayi ve Ticaret Şuralı ile TIR parkı ve Gümrük Turizm İşletmeleri bünyesinde kurulan Selimiye Vakfı ile ilgili gelişmeleri değerlendirdiği toplantıda Başbakanlık için Ankara kulislerinde konuşulan dört isimden birinin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olduğunu belirterek, “Bakanımızın Başbakan olması için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız, Ankara'da günlerce yatmaya da hazırız. Yeter ki bakanımız başbakan olsun” dedi... Zıpkınkurt ve Öztürk, Gümrük İşletmeleri'nden Selimiye Vakfı'na aktarılacak kaynağın tarihi eserlerin ayağa kalkmasına büyük katkıda bulunacağını belirtirken, Edirne için gündemde olan TIR parkından belediyenin haklı olarak pay almak istediğini ancak mevzuatın buna izin vermediğini söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 13-08-2014 13:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Bakanımız Başbakan olsun'

Sevcan KALIPÇİNDEN 
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Lalezar Restoran'da düzenledikleri basın toplantısında, başkentte yapılan son çalışmalarla Edirne gündeminden düşmeyen TIR parkı konusunda açıklamalarda bulundu. Bu arada Gümrük Turizm İşletmeleri bünyesinde kurulan Selimiye Vakfı masaya yatırıldı. 
ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Gümrük Turizm İşletmeleri'nin gelirinden pay almak üzere kurulan Selimiye Vakfı'na değindi ve şunları söyledi:
"Ankara'da yaptığımız son çalışmalar ve Edirne için gündemde olan TIR parkı konusu. TIR parkı konusunda haklı olarak Edirne Belediye Başkanlığı bir pay almak istiyor. Kendilerini haklı görüyorum. Ancak Gümrük Turizm İşletmeleri bir anonim şirket ve yaklaşık 140 tane ortağı var ve borsaya açılmak üzere. Borsaya açılacak bir şirketin dışardan yeni ortak alması veya genel kurul yapmadan pay dağıtması söz konusu değil. Dolayısıyla Ankara'da ne yapılabilir bunları konuştuk. Gümrük Turizm İşletmeleri'nin gelirinden pay almak üzere Selimiye Vakfı kuruldu. Vakfa 1 trilyon civarında para aktarıldı. Her yıl Gümrük Turizm İşletmeleri'nin karının yüzde 2'si de bu vakfa aktarılacak. Başta Selimiye olmak üzere diğer vakıf eserlerini ve tarihi eserlerin onarımına harcanacak. Edirne zaten gümrükten bir pay alıyor. TIR parkından da pay almalı. Prosedür, kanun uymuyor dolayısıyla Ankara'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız da bu işe sıcak bakıyor ama resmi mevzuatı almak adına bir şansımız yok. 140 ortaktan bir tanesi Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret Borsası. Hisselerimiz oranında Gümrük Turizm İşletmeleri'ne ortağız. Pay alıyoruz ama bu payı artırmanın şansı yok. Çünkü ortaklık payımız binde 2. Selimiye Vakfı'na ilk etapta 1 trilyon aktarıldı. Bir mütevelli heyet seçildi ve önümüzdeki günlerde toplantısını yapacak. İlk etapta Selimiye'nin aydınlatılması ve halıları elektrik tesisatının elden geçeceğini biliyorum. Yıl sonu da yüzde 2 civarında Gümrük Turizm İşletmelerinden bu vakfa para aktarılacak. İnanıyorum ki bu aktarılan para tarihi eserlerini biraz daha ayağa kaldırmak anlamında katkısı olacaktır.”
Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk de, "Birlikten güç kuvvet doğuyor" diyerek şunları söyledi:
"Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Edirne Ticaret Borsası olarak Edirne'nin sorunlarına Ankara'da beraber eğilmemiz, kolkola girmemiz kesinlikle alacağımız sonuçlarda çok önemli çıkarımlar sağlıyor. Diğer taraftan baktığımız Gümrük Turizm İşletmeleri bünyesinde kurulan Selimiye Vakfı'nın yüzde 2'lik bir karının bu vakfa aktarılması söz konusu değil. Sadece Kapıkule değil tüm kapıların karının yüzde 2'si aktarılacak. Yıllık kazancına baktığımızda hemen hemen 100 milyon civarında bir kazançtan bahsediliyor. 2 milyon civarında her yıl bir paranın aktarılmasından bahsediliyor. Edirne'de Selimiye başta olmak üzere tüm tarihi eserlere ihtiyaçlarının karşılanması onarılması noktasında kullanılacak. Edirne'ye Gümrük Turizm İşletmeleri'nin çok büyük katkısı olacak."
"BAKANIMIZ BAŞBAKAN OLSUN İSTİYORUZ"
ETSO Başkanı Zıpkınkurt, "Edirne ekonomisinde çökme başladı. İş yerleri kapanıyor ve Edirne'de göç başladı. İşadamlarına yönelik bazı kesimlerde saldırılar var. Bu kavgalar Edirne'ye zarar veriyor. Siz oda olarak işverenleri koruma adına plan projeniz, yatırımınız var mı? Edirne ekonomisini düze çıkarmayı amaçlayan çalışmanız var mı?" ve "Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu'nun tekrar kabinede görev alması için bir çalışmanız var mı? Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın aday olması için bir girişim yapılmamıştı" şeklindeki sorulara şu yanıtı verdi:
“Sağlık Bakanımız Edirne için bir kazanım, kabinede yer alması değil başbakan olmasını diliyoruz. Başbakan Edirne'den çıksın istiyoruz. Ankara kulislerinde konuşulan dört isimden biri bizim bakanımız. Bizim bakanımız başbakan olsun istiyoruz. Bunun için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız, Ankara'da günlerce yatmaya da hazırız. Yeter ki bakanımız başbakan olsun.
Ayrıca piyasalar yaz dönemi genelde sahil kesimlerinde hareketli. Şehirde öğrencinin de olmamasından dolayı ciddi bir eksikliği görüyoruz. Oda olarak göreve geldiğimizden bugüne kadar komiteler bazında meslek toplantıları yapıyoruz. İş kollarının sorunlarını sonuna kadar kendi işimiz gibi kabul edip takip ediyoruz. İşadamının sorununu şahsi sorunumuz olarak kabul ediyoruz. Basından da görüyoruz insanlar genelde kavga etmeye çalışıyor, birbirlerine saldırıyor. Yatırımcıya saldırmamak küstürmemek lazım. Şahsımla ilgili konuşmak istemiyorum. 14 Temmuz'da açılış yapılacak olan ki benim iş yerim değil kiraya verdim. 65 kişi çalışacaktı, 65 kişiye izin verdiklerini öğrendim. 65 kişinin işini belli süre için dondurmuşlar. 65 kişi maaş alsaydı 200 kişi nemalansaydı gömlekçi de, ayakkabıcı da parfümcü de, lokantacı da iş yapardı. Maalesef bazı çevreler Edirne'ye zarar vermek adına ortaya bir şey atıyorlar, doğruluğu tartışılır kimse buna bakmıyor. Maalesef bu tür şeyler oluyor. Başka bir işadamına yapılmış olsa her platformda savunurum, çıkıp bas bas televizyonlarda gazetelerde bağırırım. Ama kendi işim olduğundan yakıştıramıyorum, çünkü etik değil."
"LİSANSLI DEPOCULUK YAPMAKLA İLGİLİ ÖNEMLİ BASAMAĞI ÇIKTIK"
Borsa Başkanı Öztürk de, Sanayi ve Ticaret Şurası'nda gündeme getirilen konulara da değindi ve şunları söyledi:
"Sanayi ve Ticaret Şurası'nda biz borsa olarak hangi konulardan bahsettiğimizi de paylaşmak istiyorum. Lisanslı depoculuk, tarım ve hayvancılık sektörünün önem verdiği konulardan birisi. Edirne Depoculuk A.Ş olarak kurduğumuz depolarımız var. Lisanslama işlemleri noktasında yetkilendirilmiş sınıflandırıcı belgemizi aldık. Belgemizi Ankara'dan bekliyoruz. Lisanslı depoculuk yapmakla ilgili en önemli basamağı çıkmış oluyoruz. Lisanslı depoculuğun en büyük avantajı üreticimizin özellikle harman döneminde fiyatların düşük olduğu dönemde mallarını satmak durumunda kalmayıp depolara bırakıp aldıkları elektronik senetlerle gidip kredi bulabiliyorlar, senedi satarak satışlarını yapabiliyor. Son dönemin en önemli konularından biri kuraklık. Türkiye'de ciddi bir kuraklık var. Mevsimlerdeki değişiklikler ve kuraklığın ön plana çıkması sulamanın önemini de öne çıkartıyor. Sanayi Şurası'nda özellikle Trakya'da yapılan barajların daha hızlı şekilde bitirilmesi ve özellikle 25 yılı doldurmuş sulama sistemlerinin yeni jenerasyon kapalı devre sulama sistemelriyle yenilenmesi ve sulama alanlarının genişletilmesi konusunu gündeme getirdik."

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx