ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Arboretuma hayat dayanışması
TÜ Balkan Yerleşkesi'ndeki özellikle Balkan Arboretumu'nun (Canlı Ağaç Müzesi) birinci etabı “Hayat Ağacım” isimli projeyle tamamlanacak...
Haberin Yayın Tarihi: 22-10-2014 12:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Arboretuma hayat dayanışması

Olgay GÜLER
Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Rektörlüğü tarafından yürütülen, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi'ndeki özellikle Trakya ve Balkan bitki türlerini barındıran Balkan Arboretumu'nun (Canlı Ağaç Müzesi) birinci etabı “Hayat Ağacım” isimli projeyle tamamlanacak.
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen ve turizmin gelişmesine ve tanıtımına yönelik girişim ve işbirliklerin geliştirilmesi önceliğiyle Edirne'de başlayarak bölge gelenelinde sosyoekonomik gelişmişlik seviyesinin arttırılmasının amaçlandığı “Hayat Ağacım” isimli projenin  tanıtımına T.Ü. Rektörü Prof.Dr. Yener Yörük ev sahipliği yaptı. T.Ü. ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nünde proje ortağı olarak katıldığı toplantıya Rektör Yörük'ün yanısıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kemal Soytürk ve proje ekibi öğretim görevlileri katıldı. 
Toplantıda ilk olarak konuşan Rektör Yener Yörük, söz konusu proje dahilinde özellikle  Trakya ve Balkan bitki türlerini barındıran Balkan Arboretumu'nun birinci etabının tamamlanmasının beklenildiği söyledi. Balkan Arboretumu ve EDTU Herbaryumu'nun tanıtılması ve bölgedeki ilk, orta ve yükseköğretim kurumları ile bölge halkına bitki materyali, biyoçeşitlilik ve doğa tarihi konularında farkındalık faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini amaçladıklarını söyleyen Yörük, “Bu proje öncesinde tabiki önemli bir altyapı oluşturduk. Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü bizim merkezimizin direktörü hocamız ve diğer hocalarımızın gayretleriyle ortaya çıkan bir bilimsel bilginin burada pratiğe dökümü olacak” şeklinde konuştu. 
Toplantıda daha sonra projeyle ilgili teknik bilgileriyse Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Görevlisi ve Proje Koordinatörü Yard. Doç. Dr. Candan Zülfikar verdi. Zülfikar 9 ay içinde tamamlamayı düşündükleri projenin Edirne'ye turizm destinasyonu sayesinde uzun vadede ekonomik getiri sağlayacağını belirterek; “Bölgede kültür ve turizmin gelişmesi, bölge tanıtımına yönelik girişim ve işbirliklerinin gelişmesi sağlanacak. Hedef grupların gezi, etkinlik, araştırma ihtiyaçlarını karşılayacak donatı alanlarıda oluşturulacak” dedi.
Proje hakkında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ise Edirne'nin tarihi ve kültürel değerli olan bir olduğunu hatırlatarak; “Dolayısıyla genelde turizm destinasyonu açısından tarihi ve kültürel değerlere önem veren insanların çok sıkça geldiği bir yer. Artık bu proje vasıtasıyla doğal ortamları da insanlarımızda görecekler. Biz buranın destinasyon alanı olarak ilan edilmesindede elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kemal Soytürk ise Milli Eğitim Müdürlüğü olarak proje hakkında heyecanlı olduklarını söyleyerek; “Biz kültür ve turizmin gelişmesine ve bölgenin tanıtılmasını çok anlamlı bir proje olarak görüyoruz. Dersimiz Edirne ve bu projede bir müfredatı oluşturacaktır. Bu anlamda öğrencilerimiz adına burayı gezdirmek istiyoruz. Bu proje öğrencilerimiz açısından çok önemli bir yerde olacaktır, hem çevre duyarlılığı ve sevgisi kazandırmak adına” şeklinde konuştu.  
Toplantıdan sonra Rektör Yörük ve beraberindeki heyet basın mensuplarıyla birlikte  Balkan Arboretumu'nun birinci etabının tamamlanacağı yeri gezdi. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke