ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Hayat Ağacım'a tanıtım
Hayat Ağacım Projesi ekibi, proje tanıtımı ve farkındalığı sağlamak amacıyla okullardaki tanıtım turuna Edirne Sosyal Bilimler Lisesi'nde devam etti.
Haberin Yayın Tarihi: 26-03-2015 11:26
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Hayat Ağacım'a tanıtım

Sevcan KALIPÇİNDEN 
Hayat Ağacım Projesi ekibi, proje tanıtımı ve farkındalığı sağlamak amacıyla okullardaki tanıtım turuna Edirne Sosyal Bilimler Lisesi'nde devam etti. Hayat Ağacım Projesi Koordinatörü Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Candan Zülfikar, İstanbul'da Atatürk ve Karaca Arboretumu'ndan sonra en büyük arboretumun Edirne'de olacağını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Zülfikar, "Sürdürülebilirliğini sağlamak için bu alanda bu bitki türlerini toplayacağız. Özellikle Balkan ve Trakya türlerinin koleksiyonunu oluşturmak istiyoruz" dedi. 
Turizmin gelişmesine ve tanıtımına yönelik girişim ve işbirliklerinin geliştirilmesi önceliği ile ilden başlayarak bölge genelinde sosyoekonomik gelişmişlik seviyesinin arttırılmasını amaçlayan Hayat Ağacım adlı proje çalışması sürüyor. Proje sahibinin Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, ortaklarının da İl Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün olduğu söz konusu proje kapsamında okullardaki seminerler devam ediyor. Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Candan Zülfikar, Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökçen Bayrak Yılmaz, Raportör Biyalog Müşerref Gizerler, Teknik Sekreter Peyzaj Y.Mimarı Deniz Gözde Ertin ve İdari Sekreter Peyzaj Y.Mimarı Beste Karakaya'dan oluşan proje ekibi dün de Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerine sunumda bulundu. 
Balkan Arboretumu'nun ana işlevi dışında kent ve bölgenin tarihsel ve kültürel tanıtımına olanak işlevselliği (söyleşi, sergi, toplantı vb.) ile benzer yapılanmalar için örnek oluşturulması hedeflenen proje kapsamında 900 öğrenci seminere katılırken bundan sonra da kokartlı rehberlere tanıtımlar yapılacak. Bu amaçla, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi'nde kurulan, özellikle Trakya ve Balkan bitki türlerini barındıracak Balkan Arboretumu'nun (Canlı Ağaç Müzesi) birinci etabı tamamlanacak, Balkan Arboretumu ve EDTU ile bölge halkına bitki materyali, biyoçeşitlilik ve doğaya tarihi konularında farkındalık faaliyetleri gerçekleştirilecek. Projeye ilişkin Yrd. Doç.Dr. Zülfikar şunları söyledi:
TRAKYA VE BALKAN BİTKİ TÜRLERİ KOLEKSİYONU OLUŞTURULACAK        
"Biz üniversite kampüsü içinde Arboretum kuracağız. Arboretum Canlı Ağaç Müzesi demek. Ana kampüs Balkan Yerleşkesi'nde Balkan Arboretumu. Bu proje kapsamında da bu Balkan Arboretumu'nun birinci etabını gerçekleştireceğiz. Birinci etabında giriş alanının düzenlenmesi ve bir anayolun rehabilitasyonu ve sosyoekonomik kalkınma olduğundan bu Balkan Arboretumu'nun tanınırlılık faaliyetleri var. Bu kapsamda okullarda seminerler veriyoruz. Öncelikle alanın tanınmasını istiyoruz. Geçtiğimiz Pazartesi günü tanıtım turlarına başladık. 8 okul oldu ve bitiminde 900 öğrenciye seminer vermiş olacağız. Daha sonra ortaklarımız İl Milli Eğitim ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. Rehberlere ve oraya bağlı ilgili kişilere de eğitim vereceğiz. Bu alanın Edirne İl Tanıtım Rehberi'ne girmesini istiyoruz. 
Öğrenciler ileri ki aşamalarda fidan dikme gibi bir takım etkinliklerimiz olacak, onlarda yer alacaklar. Bu bir başlangıç ve bu uzun yıllar devam edecek bir çalışma. Kokartlı rehberler bu eğitimi alacaklar. Amacımız aslında Edirne'ye ekonomik bir getiri sağlamak. Edirne'ye gelen yerli ya da yabancı turistler bir günde Edirne'yi gezebiliyorlar. Böyle bir alanı yaptığımızda burayı da gezmek isteyeceklerdir. Konaklama ihtiyacı doğacak ve bunun da uzun vadede getirisi olacak. Tanıtımını yağmaya başladık. Öğrenciler Canlı Ağaç Müzesi nedir bunu duydular ve bu eğitimler önümüzdeki zamanlarda da devam edecek. Bu şekilde bu farkındalık sağlandıktan sonra zaten çocuklar önemli ve çocuklara yönelik etkinlikler olacak, onlar da ailelerini çekecektir. Türkiye'de İstanbul'da Atatürk Arboretumu var. Karaca Arboretumu var. Bu bölgede ondan sonra en büyük Arboretum burası olacak. Bizim korumamız gereken bitki türleri var. Sürdürülebilirliğini sağlamak için bu alanda bu bitki türlerini toplayacağız. Özellikle Balkan ve Trakya türlerinin koleksiyonunu oluşturmak istiyoruz. Hem kaybolma tehlikesi olan türleri kurtarmak hem de böyle bir koleksiyonu kazandırmak istiyoruz. "

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke