ANASAYFA
26 Eylül 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Öğrencilere “Arboretum” dersi
Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülen ve Trakya Kalkınma Ajansı'nın (TRAKYAKA) “Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında geliştirilen “Hayat Ağacım” projesi dün Biyoloji, Eczacılık ve Peyzaj Mimarlığı öğrencilerine anlatıldı...
Haberin Yayın Tarihi: 28-04-2015 10:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Öğrencilere “Arboretum” dersi

Olgay GÜLER 
Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülen ve Trakya Kalkınma Ajansı'nın (TRAKYAKA) “Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında geliştirilen “Hayat Ağacım” projesi dün Biyoloji, Eczacılık ve Peyzaj Mimarlığı öğrencilerine anlatıldı. Balkan Arboretumu'nun anlatılıp tanıtılmasının amaçlandığı etkinlikte daha sonra Arboretum alanında bulunan ağaçlara künyeleri asıldı. 
T.Ü. Türkan Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ve geçtiğimiz yıl kurulan Balkan Arboretumu'nun tanınırlığını sağlamak üzere düzenlenen farkındalık eğitimine Arboretum Merkezi Müdürü Prof.Dr. Feruzan Dane ve merkezin akademik yetkilileri katıldı. Üniversite'nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Turizm İl Müdürlüğü'yle ortaklaşa yürüttüğü proje kapsa-mında dün gerçekleştirilen etkinlikte ilk olarak Prof.Dr. Feruzan Dane T.Ü. Balkan Herbaryumu ve Balkan Arbo-retumu'nun tarihçesini anlattı. 
Herbaryumlar ve T.Ü. Herbaryumu ile ilgili bilgi veren Doç.Dr. Mehmet Aybeke'nin sunumuyla devam eden programda daha sonra Yard.Doç.Dr. Necmettin Güler de Balkan Arboretumu'nda bulunan bitki türlerini öğrencilere tanıttı. Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Yard.Doç.Dr. Candan Zülfikar ise burada yaptığı açıklamada 1997 yılından bu yana kurulum çalışmaları devam eden Arboretum'u TRAK-YAKA'dan sağlanılan 196 bin Lira'lık bütçeyle etaplandırdıklarını belirterek şunları söyledi; 
“Şu aşamada da yaptığımız Arboretum nedir? Herbaryum nedir? Bunu öğrencilere ve Trakya bölgesindeki halka tanıtmak ve anlatmak. Çünkü biz anca bu alanı, ağaçları tanırsak koruyabiliriz. Bu yüzden öncelikli olarak tanırlılığını sağlayıp önemini arttırmalıyız. Bu ağaç meselesi bizim için neden önemli? Çünkü gelecek kuşaklara kaybolmakta olan türleri koruma altına alıp onlara devretmek istiyoruz. Bu yıllarca devam edecek bir süreç. En büyük örneği İstanbul Atatürk Arboretum'u. Yapımı 50 yıldan bu yana sürüyor. Biz de bu sürece bir şekilde bu hayatı ağacım projesiyle ivme kazandırmış oluyoruz”
Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr. Gökcen Bayrak Yılmaz ise bundan sonraki süreçte Edirne'deki tur rehberleri ve turizm alanında çalışanlara bir farkındalık programı düzenlemek istediklerini söyleyerek; “Onlara alanı gezdirip Balkan Arbore-tumu'nu Turizm Destinasyonu ilan etmek istiyoruz. Çünkü biz Arboretum'un Edirne kataloğuna girmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.  
Farkındalık programının öğ-leden sonraki kısmındaysa öğ-rencilerle birlikte Balkan Ar-boretumu alanına gidilip ağaçlara künyeleri asıldı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Köse Covid'e yenik düştü
Annesini bıçakladı
Kabaran taşlar çarşı kapattırdı
Evlerin arasındaki tarih!
Bakandan 'kadro' müjdesi
İpsala'da kaza: ölü
8 köyde 'Mavi Dil' karantinası!
‘Çocuk eşya gibi teslim edilemez’
Tarihin gölgesinde imza günü
Edirne Müze Müdürlüğü Sozopol Lokum Festivali’nde
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke