ANASAYFA
23 Ocak 2021 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kantinler tatsız (!)
Okul kantinlerinde kola ve benzeri gazlı içeceklerden sonra çikolata, kek, şeker, dondurma ve benzeri yiyecekleri kapsayacak uygulama, veli, öğretmen ve eğitim iş kolu çalışanlarının üye olduğu sendikalar tarafından olumlu karşılanırken, öğrencileri ise üzdü...
Haberin Yayın Tarihi: 01-10-2015 10:52
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kantinler tatsız (!)

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sağlıklı okul kantini uygulamasında, kola ve benzeri gazlı içeceklerden sonra çikolata, kek, şeker, dondurma ve benzeri yiyeceklerin de satışını yasaklamaya hazırlanıyor. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın, okul kantinlerinde satışı uygun olmayan gıda ve içeceklere yönelik yasağın kapsamını genişleten yeni genelgesi; veli, öğretmen ve eğitim iş kolu çalışanlarının üye olduğu sendikalar tarafından da olumlu ve yerinde bir uygulama olarak değerlendiriliyor. Bazı sendikalara göre de uygulamada eksiklikler var. Bu yasaktan çocuklar memnun kalmadı ancak sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığının kazandırılmasında önemli bir adım olacağı düşüncesiyle söz konusu çalışma şimdiden destek buldu. 
VELİLERİ ÖĞRETMENLERİ SEVİNDİREN KARAR
Sağlık Bakanlığı'nın obezitenin okul çağındaki çocuklarda çok sık görülmeye başladığı uyarısının ardından Milli Eğitim Bakanlığı da kolları sıvadı. MEB, okullardaki kantinlerde yeni düzenlemeye hazırlanıyor. Haber öncelikle velileri sevindirdi ve veliler, "Yasak kapsamına kızartmalar, cipsler, gevrek çerezler ile tüm çikolata türleri, gofretler, şeker ve şekerleme türleri de dahil edilecek. Şeker ve şekerleme türleri jöle şekerleme, sert şekerlemeler, yumuşak şeker, dolgulu-dolgusuz, kaplamalı, draje, tüm lolipopları da kapsıyor. Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar da okul kantinlerinde yer almayacağını öğrendik. Meyveler, mevsimine uygun çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, Kuru meyveler, tuzsu ve kabuksuz kuruyemişler, şeker ve tatlandırıcı eklenmemiş içme suyu, süt, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler, doğal mineralli su, şekersiz sakızların satışına izin verileceğini duyduk. Çocuklarımızın sağlığı açısından olumlu bir çalışma" şeklinde memnuniyetlerini dile getirdi. 
Öğrenciler ise yasaktan şimdiden şikayetçi. Onlar yasağa karşı çıkarken, eğitim iş kolunda çalışanların üye olduğu sendikalar ve yönetimleri de söz konusu uygulamayı desteklediklerini belirtti. 
"OTO KONTROL SİSTEMİ GELİŞTİRİLMELİ"
Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen Sendikası Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız, uygulamayı desteklediklerini kaydetti. Oto kontrol sistemine dikkat çeken Yıldız şöyle dedi:
“Biz de kesinlikle olumlu buluyoruz. Yerinde bir uygulama. Hatta bu uygulamanın başta veliler, Milli Eğitim tarafından, ilgili bakanlıklar tarafından özellikle Sağlık Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sıkı bir şekilde denetlenmesini talep ediyoruz. Çocuklar karşı ancak her ne kadar karşı da olsa obezite ile mücadelede önemli bir adım atılacağını düşünüyoruz. Kararı almak yetmez. Uygulamanın denetlenmesi önemli. Öncelikle veliler kantinleri kontrol etmeli. Oto kontrol sistemi gelirse etkili olur."
"BESLENME ALIŞKANLIĞI BAKIMINDAN YERİNE KARAR"
KESK'e bağlı Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Salim Enginar da, aynı görüşü paylaştığını belirtti. Söz konusu yasağı desteklediklerini kaydeden Enginar, beslenme alışkanlığının kazandırılması bakımından uygulamanın olumlu yönde etkileyeceğini görüşünü paylaşan Enginar şunları söyledi:
"Bizler de olumlu buluyoruz ve aynı görüşü paylaşıyoruz. Zaten okulla ve kantinleri temizlik, hijyen bakımından denetleniyor. Öğretmen arkadaşlarımız sağlıksız besinler konusunda sürekli olarak öğrencileri uyarıyor, sağlıklı beslenme konusunda çocukları bilgilendiriyor. Bilgilendirmenin yanı sıra uygulatmaya da çalışılıyor. Velilerimizle de işbirliği sağlanıyor. Bu yasağı destekliyoruz. En azından okul kantinlerinde yasak olması çocukların sağlığı bakımından yasak olan yiyeceklerin daha az tüketimini sağlayacaktır. Beslenme alışkanlığını kazandırılmasını olumlu yönde etkileyecektir. "
"AMBALAJLI GIDALAR SATILMALI,  KANTİNCİLERİN DE GÖRÜŞÜ ALINMALI"
Birleşik Kamu-İş'e bağlı Eğitim-İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı, yasağı desteklediklerini ancak uygulamada eksiklikler olduğunu dile getirdi. Karar alınırken kantincilerin de görüşünün alınması gerektiğini, gıdaların ambalajlı olarak satılmasının daha uygun olacağı kanaatinde olduklarını belirten Bölükbaşı da şunları ifade etti:
"Destekliyoruz ama bize göre uygulamada eksiklikler var. Çocuğa yönelik sağlıklı gıdaların satılması taraftarıyız. Ancak tüketilmesi mümkün olmayan bazı yiyecekler var. Örneğin; haşlanmış yumurta. Çocuk bu yumurtayı nasıl soyacak? Hijyen yönünden sakıncaları olduğu kanaatindeyiz. Yiyeceklerin ambalajlı olarak satılması daha uygundur. Bu kararı alırken kantincilerin de görüşü alınarak hareket edilmeli. Sonuçta kantinciler de para kazanmak için açmış ve kira ödemektedirler. Bu da göz önüne alınmalıdır."

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sokak hayvanlarına mama alımı
Ticaret merkezi ihalesi
Malkara Otogarı'ndaki 11 adet işyeri kiralanacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama