ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
EBED yeni projede
Edirne Bedensel Engelliler ve Ailelerini Koruma ve Yardımlaşma Derneği, Yasama Derneği'nin “TBMM'ye Bireysel Başvuru Yollarının Tanıtılması ve Desteklenmesi Projesi”ne katıldı.
Haberin Yayın Tarihi: 29-10-2015 10:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
EBED yeni projede

Edirne Bedensel Engelliler ve Ailelerini Koruma ve Yardımlaşma Derneği (EBED), Yasama Derneği (YASADER) ile “TBMM'ye Bireysel Başvuru Yollarının Tanıtılması ve Desteklenmesi Projesi” adıyla yeni bir projeye katıldı. 
EBED Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Kaynak yaptığı yazılı açıklamada, Hollanda Büyükelçiliği'nin MATRA Programı çerçevesinde finanse edilen bu projeyle TBMM'ye ve Kamu Denetçiliğine bireysel başvuru yollarına ilişkin farkındalığı artırmak; söz konusu kurumlara mevzuata uygun ve nitelikli bireysel başvuruların yapılmasını sağlayarak bireysel başvuru yollarının etkinliğini artırmak ve böylece Anayasa ile güvence altına alınmış temel bir hak olan 'dilekçe hakkı”nın daha aktif hale getirilmesinin amaçlandığını söyledi.
Yasama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Habip Kocaman, projeye ilişkin şunları söyledi:
Proje ile sivil toplum kuruluşlarına, TBMM'ye ve Kamu Denetçiliği Kurumu'na bireysel başvuru yollarına ilişkin eğitim verilerek sivil toplum kuruluşlarının sürece yönelik farkındalıklarını ve katılımlarını artırmak hedeflenmektedir. Ayrıca TBMM'ye bireysel başvuru yolları konusunda çalışmaları bulunan akademisyenlerin Projeye dahil edilmesi ile Yasama Dergisinin bastırılacak iki özel sayısında konu ile ilgili makalelerin yayınlanması ve bu alandaki çalışmaların artırılması hedeflenmektedir. Proje kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç büyük şehirde ikişer günlük etkinlik yapılacaktır. Her bir etkinlikte, çevre illerden gelecek STK temsilcileri dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılımı öngörülmektedir. İllerdeki etkinlikler tamamlandıktan sonra sonuçların topluca değerlendirilmesi için Ankara'da final toplantısı yapılacaktır. Final toplantısına komisyon başkanları, milletvekilleri, akademisyenler ve STK temsilcileri davet edilecektir.”
Proje kapsamında ilk program, İstanbul'da İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsünde gerçekleştirildi. Programa başta İstanbul'da olmak üzere, Bursa, Edirne, Kocaeli ve Sakarya'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı. Programa kadın hakları, engelli hakları, gazi ve şehitlerin hakları, işçi hakları, tüketici hakları, trafik kuralları, çevre hukuku ve sosyal politika gibi pek çok alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşunun katılımı sağlandı. 
Programın birinci gününde; Proje Koordinatörü ve aynı zamanda TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkan Yardımcısı olan Semra Gekçimen Yasama Derneği ve Proje hakkında bilgi verdikten sonra Yasama Derneği Başkanı ve TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanı Habip Kocaman parlamenter denetimin önemi ve yolları üzerine bir sunum yaptı. Daha sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurhan Yentürk, “Sivil Toplum Kuruluşu Nedir? İşlevleri Nelerdir?” başlıklı sunumu ile sivil toplum kuruluşunun tanımını yaparak bu kuruluşların hangi alanlarda faaliyet gösterebileceği konusu üzerinde durdu. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu 23. Dönem Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül ise, “TBMM'ye Bireysel Başvuru Yolları ve Pratiği” başlıklı sunumu kapsamında özellikle bireysel başvuru yollarının etkinliği ve bu başvuruların takip edilmesi konusunun önemine vurgu yaptı..
Programın ikinci gününde ise katılımcılara uygulamaya yönelik eğitim verilmesi amacıyla atölye çalışması yapıldı. Bu atölye çalışması kapsamında, katılımcılar gruplara ayrılarak Dilekçe Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ile Kamu Denetçiliği Kurumu'nda görevli uzmanların refakatinde kendilerine bir sorun alanı belirleyerek bu sorun hakkında bireysel başvuru dilekçeleri oluşturdu. Ardından söz konusu dilekçeler okunmak suretiyle sorun alanı, başvuruda bulunulan kurumun isabetli olup olmadığı ve dilekçe üzerinde tartışma açıldı ve görüşler dile getirildi. İki günlük programın sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE