ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Meşaleli dayanışma
Edirne Kadın Platformu, 25 Kasım 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü' etkinliklerini Edirne Belediyesi'nden Saraçlar Caddesi'ne uzanan meşaleli yürüyüşle noktaladı... “Sen bağır ki şiddet sussun" yazılı dev pankartın arkasında sıralanan kadınlar, sağanak yağışa aldırış etmeden yürüyüşünü gerçekleştirdi ve kadına yönelik şiddetin her türlüsünü bir defa daha protesto etti...
Haberin Yayın Tarihi: 27-11-2015 11:11
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Meşaleli dayanışma

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Kadın Platformu, 25 Kasım 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü'  etkinliklerini Edirne Belediyesi'nden Saraçlar Caddesi'ne uzanan meşaleli yürüyüşle noktaladı. "Sen bağır ki şiddet sussun" yazılı dev pankartın arkasında sıralanan kadınlar, sağanak yağışa aldırış etmeden yürüyüşünü gerçekleştirdi ve kadına yönelik şiddetin her türlüsünü bir defa daha protesto etti. 
Edirne Kadın Platformu meşaleli yürüyüşünü 25 Kasım günü akşamı belediye binası önünden başlattı. Çilingirler Caddesi'ni takiben yürüyüş Saraçlar Caddesi PTT önünde sonlandı. Tüm kadınlar, dayanışmayı büyütmeye, 25 Kasım direniş mirasına sahip çıkmaya davet edildi. Edirne Kadın Platformu adına basın açıklamasını Nezire Çıbıkçı okudu. "Biz kadınlar, erkek-devlet-sermaye işbirliğiyle yaşamımızı kuşatma altına alan saldırılara karşı, yaşam alanlarımıza, toprağımıza ve doğaya dönük talana karşı, kentlerimiz üstünde oluşturulan ablukaya karşı, toprağımızdan bizi koparan şiddet, baskı ve zora karşı; emeğimize, bedenimize. ve kimliğimize sahip çıkıyoruz" denilen açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:
"SEN BAĞIR Kİ ŞİDDET SUSSUN!"
"25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nün simgesi Mirabel kız kardeşlerin Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı yürüttükleri özgürlük mücadelesi nedeniyle katledilmesinin üzerinden yarım yüz yılı aşkın zaman geçti. Ancak dünyanın her yerinde kadınlar hala sömürülüyor, baskı ve şiddete maruz kalıyor, tecavüze uğruyor, katlediliyorlar. Kadınların rengi, dili, yaşadıkları coğrafya değişiyor ama uğradıkları şiddetin kaynağı değişmiyor. Erkek egemen sistemin kendisi bu şiddeti bin yıllardır yeniden üretiyor. 
Her gün yaklaşık 5 kadın katlediliyor. Her yıl yüzlerce kadın babaları, kocaları, sevgilileri, en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Yüzlerce kadın ve kız çocuğu tecavüze ve cinsel istismara maruz kalıyor. Evimizde, kapımızın önünde, işyerimizde, sokakta, mecliste, kısacası yaşamın her alanında erkek-devlet şiddetiyle yüz yüze kalıyoruz. 
Eril akla göre işleyen devlet kurumları kadına yönelik şiddete karşı önlem almak bir yana, cinsiyetçi söylem ve pratiklerle bu şiddete zemin hazırlamakta ve suça ortak olmaktadırlar. 
Haksız tahrik indirimleriyle sonuçlanan davalar göstermiştir ki; devlet, kadını toplumsal hayat içinde bir birey, bir yurttaş olarak görmemekte, kadınlara uygulanan her türlü baskı, tecavüz, taciz ve şiddet normal ve doğal bulunmaktadır. 
Savaşa karşı barışı ve yaşamı savunmaya devam edeceğiz!  Savaş kadına yönelik en pervasız şiddettir. İş ve yaşam güvencemiz için direniyoruz. En az üç çocuk söylemleriyle desteklenen doğum teşvik paketlerinin asıl hedefi kadınları tekrar eve kapatmak ve sermayeye yeni, ucuz iş gücü üreterek ataerkil kapitalist sistemin yeniden üretimine katkı sağlamaktır. 
Tüm kadınları dayanışmayı büyütmeye, 25 Kasım direniş mirasına sahip çıkmaya davet ediyoruz.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama