ANASAYFA
18 Şubat 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kış gelmeden zamları geldi’
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Engin Çoğal, yapılan araştırmalara göre Kasım ayında gıda fiyatlarına yüzde 5,53 oranında zam geldiğini bildirdi.
Haberin Yayın Tarihi: 01-12-2015 12:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kış gelmeden zamları geldi’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Özlük Hukuk ve Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Sekreteri Engin Çoğal, yapılan araştırmalara göre Kasım ayında gıda fiyatlarına yüzde 5,53 oranında zam geldiğini, en yüksek artışın yüzde 24,7 ile sebze fiyatlarında yaşandığını söyledi. 
Çoğal yaptığı yazılı açıklamada, gıda fiyatlarındaki gelişmeleri aylık olarak izlemeye alan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun bu konudaki çalışmasını kamuoyu ile paylaştı. Açıklama özetle şöyle:
GIDA HARCAMALARI NEREYE GİDİYOR
“Türkiye'deki aileler gıda için yaptıkları her 100 liralık harcamanın 6,7 lirasını meyve, 11,5 lirasını sebze, 19,6 lirasını et, et ürünleri ve balık, 16,2 lirasını süt, süt ürünleri, yumurta ve bal,  18,1'ini ekmek, un ve diğer unlu ürünler, 3,8 lirasını kuru gıda, 4,2 lirasını yağ, 2,5 lirasını kuruyemiş, cips, 4,1 lirasını alkolsüz içecekler, 13,3 lirasını ise konserve şeker, çay, kahve ve benzeri diğer ürünler için harcıyor.
KASIM AYI GELİŞMELERİ
Piyasa payı en fazla olan en az üç markanın fiyatının ortalaması alınarak ve mevsimi olmayan meyve ve sebzeler hariç tutularak yapılan araştırmanın ilk sonuçları, kış gelmeden zamlarının geldiğini gösteriyor.  Araştırmanın sonuçlarına göre,  gıda fiyatları Kasımda bir önceki aya göre yüzde 5.53 oranında artış kaydetti. 
Bu yüksek orandaki artış ağırlıklı olarak meyve ve sebze fiyatlarından kaynaklandı. Kasımda meyve fiyatları bir önceki aya göre yüzde 16,7, sebze fiyatları ise yüzde 24,7 oranında artış kaydetti.  Meyve fiyatlarındaki artışta elma, nar, muz ve kivi gibi meyvelerin fiyatında gözlenen artış,  sebze fiyatlarındaki artışta ise domates, kabak, kuru soğan, marul, patlıcan, patates gibi ürünler belirleyici oldu.
Kasımda, et ve et ürünleri ile balık fiyatlarında ise ortalama yüzde 2,36 artış kaydedildi.  Bu gruptaki fiyat artışları ise özellikle dana eti ve salam, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden kaynaklandı. Süt, süt ürünleri, yumurta ve bal gurubunda ise ortalama yüzde 1,5 oranında artış kaydedildi. Bu artışa da büyük ölçüde beyaz peynir ve yumurta fiyatlarında gözlenen artışlar yol açtı.
Kasım ayında, ekmek, un ve unlu ürünlerde de yüzde 0,5 oranında fiyat düşüşü yaşandı. Bu düşüş de buğday unu fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandı.  Bakliyat ve benzeri kuru gıda fiyatlarında da Kasımda yüzde 3,72 oranında artış kaydedildi. Pirinç ve bulgur fiyatlarında gözlenen artışlar kış aylarına girerken kuru gıdanın aile bütçesine olan yükünü artırdı.
Kasımda, yağ grubunda fiyatlar yüzde 0,91 artarken, kuruyemiş-cips grubunda yüzde 8,6, alkolsüz içecek fiyatları yüzde 3,31 atış kaydederken,  büyük bölümünü işlenmiş gıda ürünlerinin oluşturduğu diğer gıda maddelerinde ise yüzde 3,14 oranında fiyat artışı artış gözlendi.
YÜZDE 5,53 ORANINDAKİ ARTIŞA KATKILAR
Gıda fiyatlarında yaşanan ortalama yüzde 5,53 oranındaki artışın 1,12 puanlık kısmı meyve, 2,84 puanlık kısmı ise sebze fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı.  Et, et ürünleri ve balık fiyatları ortalama artışa 0,46 puanlık, süt, süt ürünleri, yumurta ve bal fiyatları 0,25 puanlık, kuru gıda 0,14 puanlık, yağ grubu 0,03 puanlık, kuruyemiş, cips grubu 0,21, alkolsüz içecekler 0,13 puanlık, diğer gıda maddeleri ise 0,12 puanlık bir katkı yaptı.
Kasım ayında gıda fiyatlarında gözlenen yüksek oranlı artışta her ne kadar mevsimlik ürünler belirleyici olsa da işlenmiş gıda fiyatlarında yaşanan artışların da önemli bir etkisi oldu.”

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Karaağaç’ta şüpheli ölüm
Saç Bakımı ve Saç Ekimi
Varsa yoksa İmam Hatip!
Esnafın Müşteri Duası!
Kaleiçi'nde yangın korkuttu!
‘İçerde Oyun Var’
MMO'da Avukatoğlu yeniden başkan
FETÖ şüphelisi kadın kaçamadı
‘Bu emanete sahip çıkmak varlık nedenimiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE