ANASAYFA
20 Mayıs 2022 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hasan Rıza'nın 100 yıllık eserleri
Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde müdürlük yapan ve Balkan Savaşı sırasında şehit düşen Ressam Hasan Rıza'nın okul duvarına kendi eliyle resmettiği iki eser, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden gelen uzman ekip tarafından restore edilecek...
Haberin Yayın Tarihi: 09-12-2015 10:31
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hasan Rıza'nın 100 yıllık eserleri

Orkun AKMAN
Ordinaryüs Profesör Süheyl Ünver tarafından kaleme alınan ve Trakya Üniversitesi tarafından bastırılan 'Şehit Ressam Hasan Rıza Hayatı ve Resimleri' isimli kitabın tanıtımı, Hasan Rıza'nın müdürlüğünü yaptığı Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapıldı.
Balkan Savaşları sırasında Edirne'de şehit düşen ve eğitimci kimliğinin yanı sıra askeri ve sanatçı kimliği de olan Hasan Rıza'nın hayatının Ord. Prof. Dr. Süheyl Enver tarafından kaleme alındığı 'Şehit Ressam Hasan Rıza Hayatı ve Resimleri' kitabının tanıtım toplantısı Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı. Hasan Rıza'nın bir dönem okul müdürlüğü yaptığı Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapılan tanıtıma Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük'ün yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
Okul Müdürü Tolga Ünal'ın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği programda kürsüye gelen Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yemek Yörük, Hasan Rıza'nın Edirne'nin yetiştirdiği en önemli tarihi şahsiyetlerden biri olduğunu belirtti. 'Yakın tarihimizin en önemli ressamlarından biri' olarak nitelendirdiği Hasan Rıza'nın Rönesans İtalya'sında 10 yıl gizi uzun bir süre Batı kültürünü öğrendiğini ve daha sonra Mısır'a geçtiğini anlatan Rektör Yörük, Hasan Rıza'nın İstanbullu olmasına rağmen Mısır'dan sonra İstanbul yerine Edirne'ye döndüğünü ve eserlerini Edirne'de yaptığını kaydetti. Hasan Rıza'nın sanatçı yönünün yanı sıra eğitimci ve askeri kimliği de olduğunu ifade eden Yörük, “Ben kendisini, Fatih Sultan Mehmet Han'ın İstanbul'a girerken yanındaki Yeniçeri olarak görüyorum, ki zaten kendisini de bir tablosunda böyle resmetmiştir” dedi.
Rektör Yörük ayrıca Hasan Rıza'nın adını yaşatmak adına 2013 yılında senato kararıyla Güzel Sanatlar Meslek Yüksek Okulu'na, Şehit Ressam Hasan Rıza Meslek Yüksekokulu adını verdiklerini sözlerine ekledi.
ADI GÜZEL SANATLAR LİSESİ'NDE DE YAŞATILACAK
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de Hasan Rıza'nın çok büyük bir şahsiyet olduğuna dikkat çekerek, “Çok büyük bir insan. İtalya ve Mısır'dan sonra Edirne'ye dönüyor ve Balkan Savaşları sırasında vatan savunmasında şehit ediliyor. Kendisi sanatçı, eğitimci ve askeri kimliğinin yanında çok da iyi bir vatansever. Bunu, Osmanlı - Rus Savaşı döneminde cepheye gidişinden anlıyoruz” dedi.
Vali Şahin, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin adının önüne Şehit Ressam Hasan Rıza adını vereceklerini, Plevne İlkokulu'nun adını da Gazi Osman Paşa Plevne İlkokulu olarak değiştireceklerini söyledi. Vali Şahin ayrıca Hasan Rıza'nın bir tablosunu Bulgaristan'ın Plevne şehrindeki Panoramik Müze'ye armağan edeceklerini belirtti.
DUVARA RESMETTİĞİ İKİ ESERİ HALA DURUYOR
Konuşmaların ardından Vali Şahin ve Rektör Yörük, beraberindekiler ile Hasan Rıza'nın elinden çıkma iki eserin bulunduğu odaya geçerek eserlerini inceledi. İkili ayrıca Hasan Rıza'nın tablolarından oluşan sergiyi de büyük bir dikkatle inceledi. Vali Şahin, Hasan Rıza'nın okul duvarlarına resmettiği iki tablonun restore edilmesi gerektiğini belirtirken Okul Müdürü Tolga Ünal da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile iletişimde olduklarını ve en kısa zamanda her iki eserin de onarılacağını belirtti. Vali Şahin ayrıca okula müdürlük yapan Hasan Rıza'nın o dönemde kullandığı masa, sandalye gibi eşyaların bulunarak okulda kendisine özel bir oda oluşturulması gerektiğini Okul Müdürü Ünal'a iletti. 
Diğer yandan etkinliğe katılan Edirneli Ressam Tayyip Yılmaz da Vali Dursun Ali Şahin'e 'Çizgilerle Edirne' kitabını hediye etti.
HASAN RIZA KİMDİR?
Hasan Rıza 1881 yılında Bahriyeden mezun olmuş, 1877 yılında çıkan Rus Harbi'ne Askeri Lisenin son sınıfında iken okulunu yarıda bırakarak gönüllü olarak katılmıştır. Savaş sırasında İtalyan bir ressamının korumalığına verilen Hasan Rıza, bu ressamdan etkilenmiş ve onun çalışmalarını yakından izlemiştir. Savaş bittikten sonra Hasan Rıza Bahriye'ye devam etmiş ve bu arada İtalyan ressam ile de bağlarını koparmayarak görüşmeye devam etmiştir. Bahriyenin son sınıfında iken Sultan Abdülhamid'in Sultaniye Gemisinin kamaralarını süslemekle görevlendirilmiş ve gösterdiği başarıdan dolayı okuldan mezun olmadan subay rütbesine getirilerek ödüllendirilmiştir. Bu durumu içine sindiremeyen Hasan Rıza, rütbesini de bırakarak, savaş sırasında tanışıp dostluk kurduğu İtalyan ressamdan aldığı tavsiyeler üzerine İtalya'ya gitmeyi tercih etmiştir. İtalya'da Roma, Floransa, Napoli atölyelerinde on yıl çalışmış, daha sonra Mısır'a gitmiş ve iki yılda orada çalışarak sanat anlayışını geliştirmiştir. İstanbul'a döndükten sonra Kaptan Paşa tarafından rütbesi geri verilmek istenmiş fakat kendini sanata adayan Hasan Rıza bu teklifi kabul etmeyerek Edirne'ye gitmiş ve burada Sanat Okulunda müdürlük yapmıştır. Hasan Rıza, eserlerinin çoğunu bu okulda müdürlük yaptığı sırada oluşturmuştur.
Asker Ressamlar Kuşağının önemli isimlerinden biri ve aynı zamanda Hasan Rıza'nın arkadaşı olan Sami Yetik; Hasan Rıza'nın Balkan Savaşı sırasında Edirne Hastanesinin müdürlük görevini sürdürürken, 13 Mart 1912 yılında Edirne'ye yapılan şiddetli bombardımandan eserlerini kurtarmak amacı ile gittiği atölyesinde Bulgar askerleri tarafından parçalanarak şehit edildiği bilgisini vermektedir. Hasan Rıza'nın yakın arkadaşı ve Sanat Okulunun öğretmenlerinden Yüzbaşı Cemil Bey ise sanatçının eserlerini kurtarmaya giderken yolda şehit edildiğini söylemektedir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
En çok özlenen pilav!
Mesleğin çınarı 145 yaşında!
‘Mahalle Meclisleri için yeni adım’
Kürek'te büyük atılım!
Gürkan 'En Roman Dostu' başkan!
Süloğlu Belediyesi'nden bedava fide
Kurumlar turnuvasında durmak yok
Her yer SAMSUN!
CHP'den 19 Mayıs töreni
EDİRNE ve BİSİKLET -10-
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke