ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İşsizlik fonu kimler için kullanılıyor?’
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya ücretleri işsizlik fonundan karşılanan İŞKUR'un geçici statü ile çalıştırdığı işçileri sordu...
Haberin Yayın Tarihi: 04-02-2016 10:16
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İşsizlik fonu kimler için kullanılıyor?’

CHP'li Erdin Bircan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde belediye ve devlet kurumlarında İŞKUR'a bağlı geçici statü ile işçi çalıştırılmakta olduğunu vurgulayarak, bu işçilerin ücretleri işsizlik fonundan karşılandığı bilgisini verdi.
Erdin Bircan, soru önergesinde 2012 - 2015 yılları arasından İŞKUR'un ücretleri işsizlik fonundan karşıla-nan kaç işçi olduğunu ve bu işçilerin kurumlara ve illere göre dağılımını sordu. Bircan, 2016 yılında da işsizlik fonundan çalıştırılan işçilerin kurumlara ve illere göre dağılımını öğrenmek istedi. 
Önergenin en önemli sorusu ise, “İŞKUR'un ücretlerini işsizlik fonundan karşıladığı geçici işçiler açıklanan işsizlik rakamlarına dahil edilmekte midir? Yoksa bu geçici işçiler işsiz sayısının düşük görünmesi için çalışan olarak mı kabul edilmektedir?” oldu. Konu hakkında bir açıklama yapan CHP'li Bircan, “İşsizlik fonundan geçici statülü işçi çalıştırılıyor. Bu işçileri İŞKUR işsizlik istatistiklerine ekliyorsa burada büyük bir aldatma söz konusu oluyor” diye konuştu. “Soru önergesiyle öğrenmek istediğimiz, iller ve kurumlara göre bu işçilerin dağılımı da AKP'nin hangi illeri yok saydığını, hangi illere tüm imkanları kullandıklarının kanıtı olacak” diyen Bircan, işsizlik için yapıcı ve makro planların yapılmasının önemine dikkat çekti.
Bircan'ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle:
“Belediye ve devlet kurumlarında İŞKUR'a bağlı geçici statü ile işçi çalıştırılmaktadır. Bu işçilerin ücretleri işsizlik fonundan karşılanmaktadır.
Buna göre,
1- İŞKUR'un üc-retlerini işsizlik fonun-dan karşıladığı 2012- 2015 yılları arasında kaç işçi olmuştur? 
Bunlar ne kadar süre ile çalıştırılmıştır? Bu geçici işçilerin kurum ve illere göre dağılımı nedir?
2- İŞKUR'un ücretlerini işsizlik fonundan karşıladığı 2016 yılında kaç işçisi vardır? Bu geçici işçilerin kurum ve illere göre dağılımı nedir?
3- İŞKUR'un ücretlerini işsizlik fonundan karşıladığı geçici işçiler açıklanan işsizlik rakamlarına dahil edilmekte midir? Yoksa bu geçici işçiler işsiz sayısının düşük görünmesi için çalışan olarak mı kabul edilmektedir?”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke