ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Trafik Sigortası'nda ne değişti?
Fiyatların aşırı derecede yükselmesi ile araç sahiplerini adeta isyan ettiren 'Trafik Sigortası' yasa değişikliğine rağmen gündemdeki yerini koruyor. Edirne Sigorta Yetkili Acentesi, 1977-1980 Dönemi Edirne Belediye Başkanı Güngör Mazlum, Hudut'a gelişmelerle ilgili değerlendirmesinde, “Beklenen yasa çıktı fakat maalesef trafik sigortası fiyatlarında beklenen ucuzlama olmadı” dedi.
Haberin Yayın Tarihi: 21-05-2016 11:31
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Trafik Sigortası'nda ne değişti?

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Trafik Sigortası'ndaki şikayetler aylarca sürdü. İlgili mercilerin dikkatini çekmek için insanlar çırpınıp durdu. Hükümet yetkililerinden yorumlar yapılıyor ve sorunun çözümü için bir türlü adım atılmıyordu. Aylar geçti nihayet Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konunun ciddiyetini fark edebildi. Sigorta şirketlerinin istekleri doğrultusunda yasa teklifi hazırlandı ve meclise sevk edildi. Nihayet beklenen yasa çıktı. Edirne Sigorta Yetkili Acentesi (1977-1980 Dönemi Edirne Belediye Başkanı) Güngör Mazlum'la görüştük. Son günlerin konusu trafik sigortası ile ilgili yasadan sonraki değişiklikleri kendisine sorduk.
Tecrübeli bir sigortacı olan Güngör Mazlum, sigorta fiyatlarındaki son durumu değerlendirdi. 'Sigorta fiyatları ucuzlama oldu mu?” sorusuna Mazlum şu yanıtı verdi:
“Beklenen yasa çıktı fakat maalesef trafik sigortası fiyatla-rında beklenen ucuzlama olmadı. Basında çıkan haberlere göre fiyatlar en az % 30 nispetinde azalacak deniyordu. Her şirket gene kendine göre farklı farklı fiyatlar uyguluyor. Fiyatlarda beklendiği kadar indirim olmadı fakat yükselme de olmadı diyebilirim. Bazı şirketlerin fiyatlarında ufak tefek indirimler görüyoruz.”
Hazırlanıp yürürlüğe giren yasa ile ilgili değişiklilere de Mazlum şöyle değindi:
“Yasadan önce trafik kazalarında ölen kişilerin yakınlarına ödenecek tazminatın hesaplama-sında bir standart yoktu. Hakimlerin inisiyatifine bırakılmıştı ödenecek tazminatlar. Bilirkişi raporları çok farklı biçimlerde hazırlanıyordu. Böylece şirketler çok yüksek tazminatlarla karşı karşıya kalıyorlardı. Üstelik davalar yıllarca sürüyordu. Yeni yasa ile tazminat hesaplamaları standart hale getirildi. İkinci bir değişikliği de basit olarak şöyle ifade edebilirim; Trafik sigortasında kusurlu olanlara tazminat ödemesi yapılmaz. Fakat birkaç yıl önce Yargıtay, trafik kazalarında ölen kusurlu sürücünün yakınlarına tazminat ödenir şeklinde karar verdi. Bu karar emsal kabul edildi. Kusurlu olduğu halde ölen şoförün yakınlarına tazminat ödemeleri başladı. Mirasçıların 10 yıl içinde tazminat isteme hakları olduğu için geçmişteki kazalarla ilgili olarak yağmur gibi tazminat talepleri gelmeye başladı. Ölüm tazminatları çok yüksek olduğu için ödemeler şirketleri zor durumda bıraktı. Üstelik isteklerin arkası kesilmiyordu. Şirketler gelecekten korktular, önlem olarak fiyatlarını anormal şekildi yükselttiler.”
Son çıkan yasada diğer değişiklikleri de Mazlum şöyle dile getirdi: 
“Daha önce, kazalardan sonra vefat eden kişinin yakınları ilgili sigorta şirketine başvuruda bulunmadan mahkemeye başvuruyor ve mahkeme yolu ile tazminat talebinde bulunuyordu. Halbuki mahkeme son çare. Aslında hak sahibinin ilgili sigorta şirketi ile işlerini halletmesi gerekir. Mahkemeye gitmek şark değildir. Yeni yasaya göre bundan sonra trafik kazasında vefat eden kişinin yakınları ön-ce sigorta şirketine müracaat edecek.15 günde cevap ala-mazsa mahkemeye gidecek.”
Mazlum, “Araç sahipleri trafik sigortası fiyatları düşe-cek umudu ile yeni yasayı bekliyorlardı, şimdi ne olacak?” sorusuna da şu yanıtı verdi:
“Yeni yasa çıktı fakat primlerde beklendiği kadar bir indirim olmadı. Her şirket gene kendine göre farklı farklı fiyatlar uyguluyor. Biz daha önce olduğu gibi Türkiye'deki bütün sigorta şirketlerinin fiyatlarını bilgisayar ortamında görüyoruz en ucuz hangisiyse oradan sigorta yapıyoruz” yanıtını verdi.
“Araç sahipleri trafik sigortaları ucuzlar umudu ile sigortalarını yaptırmadan bekliyorlar. Beklesinler mi?” sorusunu da Mazlum şöyle yanıtladı:
“Bence beklemesinler. Şirketler eski zararları kapanıncaya kadar trafik sigortası fiyatlarında önemli bir indirim yapmayacaklar. Fakat fiyatlara zam da yapmayacaklar. Bunu bilerek söylüyorum. Bu durum en az bir yıl sürecek. Araç sahipleri fiyatlar düşecek diyerek süresi dolmuş poliçelerini yenilemezlerse ileride zamlı fiyatlarla karşılaşırlar. Çünkü süresi geçen poliçelere zamlı fiyat uygulanır. Süre uzadıkça bu zam da süresine göre artmaktadır."

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama