ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
By-pass yanlış mı?
DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, fikir babası olduğu Meriç'e by-pass kanalının mevcut drenaj kanalı güzergahının kullanılarak inşa edildiğini oysa Yunanistan kara sınırına paralel inşa edilerek Meriç'e bağlanması halinde görevini çok daha iyi yapacağını ileri sürdü... Erkin, “Ani pik debileri getiren Arda nehrinin Meriç'e bağlandığı noktaya yakın yerden kanal başlatılsaydı hem istimlak daha az olacak, arazilerin sulanması daha kolay sağlanacak hem de hidrolik yönden uygunluk sağlanacaktı” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 27-05-2016 10:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
By-pass yanlış mı?

Erkin ilk kez kendisinin dile getirdiği, Hudut gazetesinin 4 yıl önce haberleştirdiği by pass kanalına ilişkin açıklamasında, projenin kamuoyunda anlamsız bir şekilde başarısız olacağı tartışıldığını, negatif bir yatırım olarak anılmaya başlandığını söyledi. Aslında Edirne için önemli bir yatırım olan projenin yet-kililerce kamuoyuna iyi anlatılamadığının altını çizen Erkin, şunları söyledi:
“Özelliklede arazileri kamulaştırılan kişiler tepki göstermekte ve projenin karşısında konuşmaktadırlar. Bu kişilerin de kendilerine göre haklı tarafları tabi ki vardır. Yetkili kurum by  pass kanalını mevcut drenaj kanalı güzergahını kullanarak inşa etmeyi seçmiştir. Halbuki kanal 12 km'lik Yunanistan kara sınırımıza paralel inşa edilerek Meriç'e bağlansaydı görevini çok daha iyi yapacaktı. Yani ani pik debileri getiren Arda nehrinin Meriç'e bağlandığı noktaya yakın yerden kanal başlatılsaydı hem istimlak daha az olacak, arazilerin sulanması daha kolay sağlanacak hemde hidrolik yönden uygunluk sağlanacaktı. Her şeye rağmen pik taşkınların sönümlenmesi açısından geçte olsa yatırım programına alınan proje doğru bir yatırım olup, kış mevsimi başlamadan sanat yapılarıyla birlikte kanalın başlangıç noktasından nehre bağlandığı noktaya kadar yatağı dolmuş ve yer yer orman haline gelmiş 10 km lik Meriç ana kolu yatağının da acilen temizlenmesi gerekmektedir. (tabiki birkaç yıl önce yapılan başarısız temizleme şeklinde değil çıkarılan malzemeler nehir kenarından uzak bir yere taşınarak yapılmalıdır) Bu güzergah üzerinde Tunca nehrinin Meriç nehrine birleştiği noktada en büyük orman haline gelen adanın çok acil temizlenmesi şarttır. Bu ada özellikle Tunca ve Meriç nehirlerinin akışına büyük direnç yaratmaktadır. Meriç nehrine göre yatağı daha düşük kotta olan Tunca nehrinin debisi düşük olduğunda Meriç nehri hızla Tunca yatağına hidrolik fren olmaya başlayarak Sarayiçinde su yükselmeye başlamaktadır. Kanal inşaatı düşünülen şekilde inşa edilirse nehir yataktan çıkma kotuna geldiğinde kontrollü açılacak kapaklar devreye girerek pik debi kanaldan tahliye edilmeye başlayacaktır. Kanalın bu tali görevi dışında ana görevi sulama, rekreasyon ve enerji üretmektir.
Karaağaç By-pass kanalı, pik taşkınların sönümlenmesi, 20 bin dönüm Karaağaç arazisinin sulanması - rekreasyon ve 1 MW enerji üretilebilmek için 2013 yılında Hudut gazetesine verdiğim mülakatla dile getirilmişti. Bir yıl sonra sayın bakan aynı projeyi yatırım programına aldırdı. Güzel de oldu. Lakin by-pass kanalının güzergahı,12 km Yunanistan kara sınırımız boyunca sınıra paralel bölüm yerine mevcut 7,8 km drenaj kanalı ekseni boyunca açılmaya başlanmıştır. Benim önerdiğim güzergah seçilseydi hem istimlak az olacak hem de pik taşkınları yaratan ARDA nehrinin by-pass kanalına alınması daha kolay olacaktı. Proje sadece pik taşkınları önleme amacıyla değil, sulama - rekreasyon, yüzme ve spor tesisleri gibi sosyal içerikli ve enerji üretmek amaçlı olarak kombine ele alınmalıdır ve en geç Kasım 2016'da bitmelidir. DSİ'nin kendi makine parkıyla başarılı bir şekilde yapımı devam ettirilen proje zamanında bitirilebilir.”
MERİÇ BY-PASS KANALI
Tahliye kanalı 7 800 m uzunluğunda, taban genişliği 50 metre, üst şev açıklığı 70 metre, derinliği 3 - 4,5 metre arasında değişkenlik gösteriyor. Toplam 3027 m³/s taşkın debisinin projelendirilen regülatör ve savaklar ile 773 m³/s kısmı tahliye kanalı vasıtası ile mansaba aktarılacak olup, 2 254 m³/s debi Meriç Nehri yatağından geçirilecek.
Kanal inşaatına DSİ' nin tüm Bölge Müdürlüklerinden Edirne' ye gönderilen 46 adet iş makinası 50 personel ile başlanmış olup, inşaat kapsamında 1 500 000 m³ kazı ve 400 000 m³ sedde dolgusu yapılacak. İnşaatın Ağustos 2016 da tamamlanması hedefleniyor. Projenin toplam maliyeti 28 milyon TL.
Edirne ilinde 2014 yılında hiçbir can kaybı yaşanmadan 35 yılın en büyük taşkın debisi olan 2150 m³/s geçmiş olup, inşaatlar tamamlandığında Edirne Merkez ve Karaağaç Mahallesi yerleşim birimleri 3027 m³/s taşkın debisine karşı korunmuş olacak.
Proje sayesinde kimi zaman taşan kimi zaman taşkın seviyesine yükselen Meriç Nehri by-pass edilecek, debi arttığı zamanlarda nehir yatağının daraldığı kısımlarda oluşacak geri tepmenin önüne geçilmiş olacak. Böylece Karaağaç mahallesi sakinlerinin kış aylarında yaşadıkları taşkınının da önüne geçilmiş olacak.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama