ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Liselilerin koyun olmadığını gördüler’
Türkiye Liseliler Birliği'nin Edirne'deki üyelerinden iki genç, son dönemde Türkiye genelinde okul yönetimi ve liseliler arasında artan gerginliğin ardından yayınlanan ve 365 lisenin altında imzasının bulunduğu 'Liselerde Gericiliğe Geçit Vermeyeceğiz' bildirisinin, liselerde bir aydınlanma yarattığını söyledi... İki liseli şu anda Edirne'de kendilerine göre en gerici en baskıcı okul olarak Sosyal Bilimler Lisesi'ni gördüklerini söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 21-06-2016 11:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Liselilerin koyun olmadığını gördüler’

Olgay GÜLER
Türkiye Liseliler Birliği'nin (Talebe) Edirne'deki üyelerinden iki genç, son dönemde Türkiye genelinde okul yönetimi ve liseliler arasında artan gerginliğin ardından yayınlanan ve 365 lisenin altında imzasının bulunduğu 'Liselerde Gericiliğe Geçit Vermeyeceğiz' bildirisinin, liselerde bir aydınlanma yarattığını söyledi. Yaşanan olaylarla, gericiliğin sadece üniversitelerde değil, normal hayatta ve liselerde de olduğunun görüldüğünü savunan Talebeli üyeler; “Bu tepkilerle gençliğin kolay lokma olmadığını, koyun olmadığını görmüş oldular” dedi. 
Türkiye genelinde son dönemde İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi ve Cağaloğlu Liseleri'nde yaşanan okul yönetimi ve liseli öğrenciler arasındaki gerginliğin ardından, okullar arasında tepki olarak yaygınlaşıp, Talebe tarafından Türkiye geneline yayınlanan 'Liselerde Gericiliğe Geçit Vermeyeceğiz'  bildirisinin Edirne ayağı için çalışan gençler Hudut Gazetesi Haber Merkezi'ni ziyaret ederek düşüncelerini paylaştı. 
“EDİRNE'DEN 6 OKULUN İMZASI VAR”
Liseli gençler, son günlerde İstanbul Erkek Lisesi'yle başlayıp tüm Türkiye'ye yayılan bildirgenin altında Edirne'den 6 okulun imzası olduğunu söyleyerek; “Türkiye genelinde bütün liselerin imzası var bu bildirinin altında. Toplamda 365 lisenin imzası var altında. Edirne'de aktif olduğumuz 5 - 6 okul var. Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi, Süheyl Ünver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 1'inci Murat Anadolu Lisesi, İlhami Ertem Lisesi ve Uzunköprü'deki Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi. Bu okullarla beraber bu bildirinin altına imza attık” dediler. 
Olayların son safhaya ulaşmasının ardından kendileri de okullarında buldukları arkadaşlarıyla çalışma yaptıklarını dile getiren gençler şöyle devam etti; 
“Mesela bulduğumuz her yerde öğrenci arkadaşlarımızla birlikte Gençliğe Hitabe okuduk. Diğer öğrencilere destek olduk. Çalışmalarımız Edirne'de bu şekilde devam ediyor. Şu anda bize göre en gerici en baskıcı okul olarak Sosyal Bilimler Lisesi'ni görüyoruz. Bildiğiniz gibi son dönemde Edirne'ye gelişinin ardından attığı 'Kemalist Kanton' tweetiyle gündeme gelen Mustafa Armağan konferans vermişti bu lisede. Atatürk'e ve Cumhuriyet değerlerine olsun gerici laflar söylemişti. Oradaki arkadaşlarımızda bu olaya büyük tepki gösterip konuşturtmadılar. Dolayısıyla da attığı tweet'le bu tepkiyi verdi. 

“BU MÜCADELE DEVAM EDECEK”
Şu anda bazı arkadaşlara disiplin soruşturması da açılmış durumda. Okul müdürleri 'sizi okuldan atarım' şeklinde tehdit etti bazı arkadaşlarımızı ve onlarca disiplin tehdidi yapan müdürler var. Bazı arkadaşlara da soruşturma açıldığının bilgileri geldi bize. Bu 370 lisenin ayaklanması onları bayağı korkutmuş durumda şu an. İkinci bir gezi olması ihtimalinden şüpheleniyorlar. Ama bizim birçok okulla bağlantımız var zaten. Orada olayların nasıl gelişeceğini, ileride ne olacağını soran arkadaşlarımız var. 'İkinci bir gezi olur mu?' diyorlar. Ama bunu zaman gösterecek tabii ki. Bu mücadele devam edecek. Talebe olarak bu konuyla çok ilgilendiğimiz için üye sayısı da artmaya başladı Türkiye genelinde.”
“LİSELİLER'İN KOYUN OLMADIĞINI ANLADILAR”
Söz konusu bildirinin liselerde bir aydınlanma yarattığını söyleyen Talebeli gençler; “Daha önce liselerde tepkiler oluyordu bu baskılara ama arkadaşlar içlerine sinip korkuyorlardı. Bu korkuyu da aşmış olduk baya. Artık liselerde bu korkunun yenildiğini karanlığın üzerine ışıkla yüründüğünü görüyoruz. Dolayısıyla bu tepkilerle gençliğin kolay lokma olmadığını, koyun olmadığını görmüş oldular. Bir kere şunu anladık biz, gericilik sadece üniversitede değil. Bu normal hayatımızda var, liselerde var. Liseliler mücadelenin temelidir. Bunu anlamış olduk. Bu dayanışma aslında 2 hafta önce başlayan bir olay da değil. Bu uzun süredir biriken bir şeydi. Daha öncesinde kurtuluş savaşında vatan mücadelesi veren 15'liler olsun onlar vatan mücadelesi veriyordu. Şimdi bu vatan mücadelesini biz veriyoruz yine” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama