ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İki ay önce neredeydiniz?’
Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, buğday fiyatının çok geç belirlendiğini belirterek, hasat sonu açıklamanın çiftçinin mağduriyetini engelleyemediğini söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 29-06-2016 10:27
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İki ay önce neredeydiniz?’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Çiftçi ve üretici kuruluşları buğday fiyatını 1 Lira beklerken, 91 Kuruş olarak açıklanması hayal kırıklığına uğrattı. Edirne Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkanı Erdal Akgün de, buğday fiyatının geç açıklanmasına tepki gösterdi. Akgün, “Orak bitmişken açıklama yapılması çiftçiyle alay edilmesidir. Fiyat olarak kötü dememiz mümkün değil. Fiyat iyidir ama tabi ki burada Toprak Mahsulleri Ofisinin tutum ve davranışı çok önemli” dedi.
EZO Meclis Başkanı Erdal Akgün, fiyatın çok geç açıklandığını belirterek, hasat sonu açıklamanın çiftçinin mağduriyetini engelleyemediğini söyledi. Akgün şöyle dedi:
“Çok geç kalınmış bir açıklama. Yani bu tarım kesiminin hükümetin, iktidarın gözünde ne kadar olduğunun göstergesidir. Ülkemizin birçok kesiminde orak kalmamışken, orağın sonuna doğru yapılan bu açıklama küçük çiftçiyi yemiştir, bitirmiştir. Yirmi gündür Edirne Borsası'nda bin ton, 2 bin ton, 2 bin 500 tona kadar çıkan resmi satışların yapıldığı borsamızda yani bu küçük çiftçimizin ezilmesi demektir. 
Beklentimiz 1 Lira idi. Ancak 91 Kuruş olarak açıklandı. Üretici bu fiyat için de Allah razı olsun der ancak bugüne kadar mağdur edilen çiftçi ne olacak? Fiyat olarak kötü dememiz mümkün değil. Fiyat iyidir ama tabi ki burada Toprak Mahsulleri Ofisi'nin tutum ve davranışı çok önemli olacaktır, alımı çok önemli olacaktır. Bizim beklentimiz 1 liraydı. Ama 91 kuruş artı buğdayın kalitesine göre yüzde 7 prim kötü diyemeyiz. Ama çok geç kalmış bir açıklama. Ben buradan iktidara ve Tarım Bakanlığı'na 'iki ay önce neredeydiniz' diyorum. Mağdur edilen çiftçinin zararını kim karşılayacak? Çok geç kalındı. Yani gerçek anlamda küçük çiftçimiz çok mağdur oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda iktidar bu şekil yanlış uygulamalardan biran önce vazgeçer. AKP iktidarından önce ki uygulamalar tekrar geriye döner. Çünkü ülkemizin hiç bir yerinde hasat yapılmazken 15 Mayıs tarihlerinde buğday fiyatı açıklanır, çiftçi de ona göre kendine bir yol çizerdi. Şimdi tam tersine hasat bittikten sonra bu şekilde bir açıklama, çiftçinin mağduriyetinin önüne geçememiştir. İsteğimiz ofisin rahmetli Demirel, Ecevit dönemindeki gibi malını ofiste kuyruğa satsın, parasını da bir hafta içinde alsın. İsteğimiz budur. 15 gün de bir ayda para öderse malını peşin paraya satmak için tüccara başvuracaktır. Çiftçiyi tüccara mahkum etmesinler. Ofisin politikalarda belirsizlik hakim. Bunların giderilmesini istiyoruz. Çeltik üreticisine yaptıklarını buğday  üreticisine yapacak diye ofisin sisteminden korkuyoruz.” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama