ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Veterinerlerin feryadı
Trakya Bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, insanları hayvanlardan bulaşan hastalıklardan kurtarabilmek için kendilerini feda eden veteriner hekimliği gibi önemli bir meslek grubunun Türkiye'de dışlanması ve basite alınmasından duydukları rahatsızlığı ve üzüntüyü kamuoyu ile paylaştı.
Haberin Yayın Tarihi: 04-07-2016 07:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Veterinerlerin feryadı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Dr. İlgü, “Veteriner hekimler insanlığı tedavi ediyor” dedi. 
Trakya Bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, veteriner hekimliği mesleğinin önemini vurgulayıp, meslektaşlarının yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi. Diğer sağlık meslek gruplarıyla aynı kefeye konmayıp, ayrı tutulmaktan şikayetçi olduklarını kaydeden Dr. İlgü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“TOPLUM SAĞLIĞINI KORUYAN EN TEMEL MESLEK GRUBUYUZ”
“En güncel olanından bakana da ilettiğimiz sorunlardan başlamak istiyorum. Öncelikle veteriner hekimlerin diğer sağlık meslek grupları gibi aynı kefeye konmayıp, bizim hep ayrı tutulmamızdan şikayetçiyiz. Doktorlar, eczacılar, diş hekimleri gibi biz de aslında sağlık personeliyiz. Fakat biz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlıyız. Yıllarca Sağlık Bakanlığı'nda veteriner hekimler de görev yaptı. Hayvanlardan insanlara bulaşan 250'den fazla hastalık var. Bu hastalıklardan dolayı binlerce insan hasta oluyor, ölüyor ya da sakat kalabiliyor, ekonomik kayıplar oluyor, dünya kadar ilaçlar kullanılıyor. Bu tür ciddi sorunlarla ilgilenen meslek grubu aslında veteriner hekimler. Halk, toplum sağlığını koruyan en temel meslek grubu biziz. Yani doktorlar insanları tedavi ediyor, veteriner hekimler insanlığı tedavi ediyor. Biz aslında beslenme yoluyla veya diğer yollarla insanlara bulaşan hastalıkları önleyen meslek grubuyuz. Onun için bizi sadece veteriner hekim olarak sadece hayvanları tedavi eden, 'Hayvan hasta oldu buna ilaç yapsın, aşı yapsın' diye bu konuya indirgeyen düşüncenin bize zarar verdiğini, bir eksiklik olduğu düşüncesindeyim. 
“CİDDİ ANLAMDA TANITIM YETERSİZ”
Veteriner hekimlerin ciddi anlamda Türkiye'de tanıtımının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Yıllarca Sağlık Bakanlığı'nda veteriner hekimlerin kadrosunun bulunduğu, sağlık hizmetlerinde yeteri kadar olmasa da bir miktar temsil edildiğini biliyorum. Ancak son yıllarda orada kadrolar kapatıldı, meslektaşlarımıza yer verilmedi. Onun da dışında özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda iyileştirilmeyi bırakın eskiden biz çok daha iyi durumdayken biz geriye gittik. 7 - 8 sene öncesine kadar Tarım Bakanlığı içinde ziraat mühendisleri bizden eğitim olarak bir yıl daha az eğitim alırlar ve biz yüksek lisans mezunu olarak okullarımızdan mezun oluruz. Diğer meslek grupları lisans mezunu olarak mezun oldukları ve biz onlardan çok daha yüksek maaş aldığımız halde ve biz hastalıklara çok daha fazla maruz kaldığımız çok daha tehlikeli şartlarda çalıştığımız halde biz onlardan daha geri duruma düştük. Özlük haklar olarak, maaş olarak, emeklilikteki haklarımız, yıpranma, erken emeklilik olarak bunların hepsini kaybettik. Maalesef bunları söylediğimiz halde bakanlık veya hükümet bunlara kulağını hep tıkadı. 
“”VETERİNER HEKİMLER HARİÇ İBARESİ BİZİ ÜZÜYOR”
En son Tarım Bakanlığı'na faks ve elektronik posta yoluyla tüm Türkiye'de bir kampanya başlattık. Meslektaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi ve emekliliğe yansıtılacak maaşların aynen doktorlarda, diş hekimlerinde, eczacılarda olduğu gibi bizlere de yansıması gerektiğini bunları ilettik. Doktorların özlük hakları, yıpranma payları ile ilgili düzenleme yapılırken hep şu ibare yer alıyor ve bu bizi çok üzüyor; 'Veteriner hekimler hariç'. Bu kadar hastalığın bulaştığı, bu kadar zoonozun olduğu 250'den fazla zoonozun olduğu bir dünyada, zoonoz dediğimiz şey de hayvanlardan insanlara bulaşan hastalık demektir. Hayvanlarda hastalık yapan ama insanlara da bulaşan örneğin, tüberküloz, şarbon, kuduz, brusella gibi. Bu hastalıkların insanlara bulaşmasını önleyen meslek grubuyuz. Bunlara bulaşan, ilk anda hastalanan, ilk anda sakat kalan, ilk anda ölen insanlar biziz. Veteriner hekimliğin tarihinde o kadar önemli insanlar var ki en başta Mehmet Akif Ersoy'u söyleyebilirim. Onun gibi daha niceleri var. Ülkeyi, insanları hastalıklardan kurtarabilmek için kendilerini feda etmişler. 
“MESLEĞİMİZİN DIŞLANMASI, BASİTE ALINMASI YIPRATIYOR” 
Bu kadar önemli bir meslek grubunun Türkiye'de bu kadar dışlanması ve basite alınması veya diğer mesleklerden çok daha az yıpranıyormuş, çok daha az maddi ve manevi değeri hak ediyormuş gibi verilmemesi çok üzücü ve bizi yıpratıyor. Özlük haklarımızın iyileştirilmesi, yıpranma paylarımızın tekrar serbest çalışanlar dahil ki meslektaşlarımızın ciddi anlamda yıprandığını söylemek istiyorum. Meslektaşlarımızın haklarının devlet tarafından, Tarım Bakanlığı tarafından verilmesi için Sağlık Bakanlığı'nda da o daha önce ki kadrolarımızın tekrar verilmesi konusunda da çalışmaların yapılmasını istediğimizi tekrar iletmek istiyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama