ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kaydıraklar, parklar boş’
Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, pek çok proje gibi önemsediği ve özellikle çocukları hedef alarak başarılı sonuçlar elde edilen Gökkuşağı Projesi'ne yönelik çalışmalarını genişleterek sürdürüyor.
Haberin Yayın Tarihi: 08-07-2016 10:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kaydıraklar, parklar boş’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
"Kaydıraklar, park alanları boş" diyerek, çocuklara unutulmaya yüz tutmuş oyunları da öğretip zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için çabaladıklaırnı kaydeden Uzman Psikolojik Danışmanı Esra Selvi, "Gök Kuşağı Projesi Türkiye genelinde yapılan tek projedir" dedi.  
Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, üç ay önce taşındığı Kaleiçi eski Vali Konağı'nda hizmetlerine farklı ve yeni projeler geliştirerek devam ediyor. 2012 yılından bu yana Can Suyu Projesi, Kadına Şiddet, Erken Yaşta Evlilikler dahil olmak üzere pek çok konularda olduğu gibi birim, Gök Kuşağı Projesi'ne fazlasıyla önem veriyor. Sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol alan birim, kurumların da taleplerini göz ardı etmeyerek, her türlü eğitim, ortak işbirliği çalışmalarına devam ediyor. Uzman Psikolojik Danışmanı Esra Selvi, çocuklara yönelik Gök Kuşağı Projesi ve projeye dair gözlemlerini şöyle dile getirdi:
“KAYDIRAKLAR, PARK ALANLARI BOŞ”
"4 yıldır süren bir projemiz benim kesinlikle çok önemsediğim ve çok kıymetli olan projelerden bir tanesidir. Bu da gerçekten Türkiye genelinde yapılan tek projedir. Bunun asıl amacı şu biliyorsunuz ki gelişen teknolojiyle beraber artık çocuklarımızda sosyal paylaşım yavaş yavaş azalmaya başladı ve en önemlisi de şu ben parklara gittiğim zaman çocukları aypetler ellerinde annelerinin yanında otururken görüyorum. Salıncaklar, kaydıraklar park alanları boş. Çocuklar dışarıya çıkmak istemiyorlar çoğunlukla çocuğu bilgisayar ortamından çekip dışarıda kendi akranları ile beraber sosyal iletişime girmeleri maalesef artık çocukların tercihi değil, çocuklar daha çok bilgisayarda vakit geçirmeyi seviyorlar. Bu da ilerleyen zamanlarda uyum problemlerine kadar akli ilişkilerindeki paylaşıma kadar pek çok problemi de beraberinde getiriyor. 
GÖK KUŞAĞI PROJESİNE DEVAM 
O yüzden Gök Kuşağı Projesi'nde özellikle yaz döneminde ki çocuklarımıza unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarını öğretiyoruz. Hangi oyunlar vardı ve gerçekten bakıyoruz ki çocuklar sek sek oynamayı, ip atlamayı, yakan topu, yedi kiremidi bilmiyorlar bunları çocuklarımıza öğretiyoruz. Güzel olan şu ki okullar açıldıktan sonra çocuklar bunu okulda arkadaşlarına öğreterek oynuyorlar ve bundan keyif alıyorlar. Aşağı yukarı 2 senden beri yaptığımız çalışmada Edirne beleyesi olarak gittiğimiz yerlerde bırakıyoruz ki bizden sonraki çocuklar bu oyunlara devam etsinler diye. Bu senede aynı şekilde Gök Kuşağı Projesi'ni devam ettirmeyi planlıyoruz. Bun yaparken de diğer kurumlarla da iş birliğimiz var mesela halk sağlığından bir personel bizimle beraber ve obezite ile ilgili çocukların hareketsiz yaşamları ile ilgili başlarına gelebilecek problemlerini anlatıyor. Bir engelli arkadaşımız engelli çocuklarla bir arada oynaması gerektiği ile ilgili o da farkındalık yaratıyor onlarda oyunlara dahil oluyor. Hatta çocukların gözlerini kapatıyoruz ayaklarını engelliyoruz ve onlara oynatıyoruz ki engelli arkadaşları ile beraber oynamanın nasıl bir şey olduğunu hissetsinler diye. 
“PROJE, AMACINA UYGUN YOL ALIYOR”
Bu ve benzer uygulamalar çocukların çok hoşuna gidiyor ve ben daha sonraki yıllarda gittiğimde engelli arkadaşlarınızı da oyuna alıyor musunuz diye sorduğumda elbette cevabını yüksek ve gür bir sesle duymuş olmam beni projemizin ne kadar amacına uygun yol aldığını ve çocuklar dada nasıl güzel farkındalık yarattığını ne kadar duyarlı bir nesil arkadan gelebileceğinin göstergesi."

 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama