ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Tavuk ormanı deyince durmak lazım’
Edirne'nin 1984 - 1989 dönemi Belediye Başkanı Eczacı İbrahim Ay, tarihte önemli yer tutan Sarayiçi Tavuk Ormanı'nın, Türkiye'de tıbbi bitki çeşidi bakımından çok zengin olmasıyla korunması gereken bir alan olduğunu vurguladı.
Haberin Yayın Tarihi: 19-07-2016 11:17
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Tavuk ormanı deyince durmak lazım’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Öncelikle Edirne halkının Atatürk'e hediye ettiği ve Atatürk'ün de 'Burası Edirne halkınındır' diyerek, mülkünü Edirne'ye iade ettiği için de ayrı bir önemi olduğunu kaydettiği Tavuk Ormanı'nın daha iyi hale getirilmesinin belediye başkanının işlerinden biri olduğunu söyledi. 
Edirne ve Kırkpınar sevdalısı önceki dönem Edirne Belediye Başkanlarından Eczacı İbrahim Ay, Sarayiçi Tavuk Ormanı'nı yakından bilen biri olarak geçmiş ve günümüz Kırkpınar'larındaki dönemi kıyaslayıp Türkiye'de tıbbi bitki türleri bakımından da önemine vurgu yaptı. Ecz. Ay, röportajında şunlara yer verdi: 
“TAVUK ORMANI DEYİNCE EDİRNELİLER DURMALI”
“Tavuk Ormanı deyince Edirneliler'in bir defa durması lazım. Edirne üç tarafı nehirlerle çevrili, dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Bu bakımdan Edirne şanslı ve şansız bir şehir. Tavuk Ormanı dediğimiz Orman Istranca Dağları'na kadar dayanan ormanların kalıntısı, şu anda kalan kısmı. Tunca Nehri'nin de kesilmesiyle küçüldü. Bir padişahın av köşkü kaldı. Av köşkü, sanmayın ki o kadarcık yerde padişah avlanıyordu. Orada dinlenip Istranca Dağları'na kadar gidip avlanıyordu. 
Eski Kırkpınar'larda her şey daha doğaldı. Ve Edirneli aileler yaz günlerinde Söğütlük tarafında yaptıkları kampları, piknikleri Sarayiçi'nde Kırkpınar zamanı yapardı. Herkes alırdı tasını tarağını toplar, Kırkpınar'da Sarayiçi'nin Tavuk Ormanı dediğimiz kısmında piknik yapardı. Şu an da Ağa Köşkü denilen yerin doğru giden bir yolu vardır. O yol, padişahlar yoludur. Oraların etrafında piknikler yapılırdı. 
“TÜRKİYE'DE TIBBİ BAKIMDAN ÇOK ZENGİN” 
Tavuk Ormanı şu anda Türkiye'de tıbbi bitki bakımından bitki çeşidi bakımından da çok zengindir. Bu atlanıyor. Üniversitedeki bölümle işbirliği yapılarak bu bitkiler korunabilir, bunlar korunduğu takdirde Tavuk Ormanı biraz daha ıslah edilebilir. Biz orasını taşkından korumak için eski dönemlerde dışına set çektik. Bir anlamda koruduk ama gelen taşkın suyu, yeterince ilgilenilmemesi neticesinde Tavuk Ormanı bu hale geldi. Bildiğim kadarıyla Sayın Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın da yeni bir projesi var. Bu projeyle Tavuk Ormanı daha da iyi hale gelecek. Ancak bu iyi hale gelirken kesinlikle ve kesinlikle orasının nebatat türünün korunması şart. 
“HALKIN ATATÜRK'E HEDİYESİDİR”
Tavuk Ormanı deyip geçmeyin. Öncelikle Edirne halkının Atatürk'e hediye ettiği bir mülktür. Atatürk bu mülkü kabul etmiyor tapusunu Atatürk'e veriyorlar ve diyor ki; 'Burası Edirne halkınındır, Edirne halkına aittir. Ve Edirne'ye layıktır' diye kabul etmiyor. Eksik olmasın Ulu Önder halka da teşekkürünü ediyor. O bakımdan Tavuk Ormanı'nda Atatürk'ün hatırası vardır. Mülkünü Edirne'ye iade ettiği için. Bu bakımdan Tavuk Ormanı'nı korumak, kollamak, daha da iyi hale getirmek belediye başkanının da işlerinden biridir, projelerinden biri olacaktır. Ama biraz halkımızın da o tarafa yönelmesi Tavuk Ormanı'nın ve Kırkpınar'ın canlanması bakımından iyi olacaktır. Sarayiçi'nin canlanması için halkımızın gitmesi şart. Sarayiçi'ne halk giderse ihtiyaçları giderilecektir, giderilmelidir. Ve Sarayiçi'ni tekrar kazanırız. Sarayın tavukları da orada beslendiği için adı Tavuk Ormanı olarak anılıyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama