ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mühendisler uyarıyor
İnşaat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Nihat Çolak, son yüzyılın felaketi olarak bilinen 17 Ağustos unutmadıklarını belirterek, 17'inci yılında önemli hatırlatmalarda bulundu.
Haberin Yayın Tarihi: 18-08-2016 07:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Mühendisler uyarıyor

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Yapı denetimi sürecine ilişkin tüm mevzuatın TMMOB ve bağlı Odaları ile üniversitelerin katılımıyla yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Çolak, “17 Ağustos depremini unutmadık, unutturmayacağız” dedi. 
İl Temsilcisi Nihat Çolak, 17 Ağustos'un 17'inci yıldönümünde, 17 Ağustos'un sorumlulukları sürekli anımsatan bir tarih olduğunu kaydetti. “İnsan hayatı siyasetçilerin oy kaygısına, sermayenin kâr hırsına, niteliksiz mühendislik hizmetine, denetimsizliğe terk edilemez, değerlidir” diyen Çolak, açıklamasında şu önemli hususlara değindi:
“Üzülerek görüyoruz ki, karar verme erkini elinde tutanlar giderek artan biçimde, yalın gerçeklikten olduğu kadar, bilim alanından da kopmakta, bilimsel ve teknik doğruları göz ardı ediyor. 2012 yılında yürürlüğe giren ülkemizin afet konusundaki ilk strateji belgesi olan Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı'nın (UDSEP-2023) deprem konusunda geleceğe ilişkin çalışmalarda bize yol gösteren rehber olacağına inanmıştık. Ancak mühendislik, mimarlık hizmetleri ile örgütlerinin dışlandığı planın ve uygulama sürecinin deprem gerçeği ve ihtiyaçlarımızdan uzak olduğunu kaygıyla izliyoruz. Aradan geçen 17 yılda, uygulama alanında deprem gerçeğiyle sağlıklı şekilde yüzleşilemedi. Biliyoruz ki; ülke ve bölge düzeyinde yerleşim politikalarının fiziki planlamasının hazırlanması, kent ölçeğinde rantsal anlayıştan uzak arazi kullanım planları yapılması, afet etkilerine dayanıklı yapım sistemlerinin teşviki ve stratejisinin geliştirilmesi, uygun mühendislik tekniklerinin sağlanması, Ar-Ge desteklerinin sağlanması, hedeflenen strateji ve planların hayata geçirilmesi ve ilgili tüm kanun ile yönetmeliklerinin afet risklerini azaltma odaklı olarak yeniden düzenlenmesi ve gereği gibi uygulanması, denetlenmesi bizi dünya standartlarında çağdaş, çevre, plan, fen ve sağlık açısından uygun ve güvenli yaşam mekânlarına sahip olma amacına ulaştıracaktır. 
Mevcut Yapı Denetim Yasası'nın öngördüğü, ticari yanı ağır basan yapı denetim şirketi ve öngörülen teknik müşavirlik şirketi modeli yerine uzmanlık ve etik niteliklere sahip yapı denetçilerinin etkinliğine dayalı, meslek odalarının sürece etkin katılımını sağlayacak yeni bir planlama, tasarım, üretim ve denetim süreci modeli benimsenmeli. 
Artık, her afetten sonra sık sık yapılan "yara sarma" anlayışından vazgeçip, bilimin, tekniğin yol göstericiliğinde afet öncesi alınacak önlemlerle, afet zararlarını kabul edilebilir sınırlara indirmek hedeflenmeli. 
Türkiye "Afet Güvenli Kentler" oluşturma çalışmalarına hızla başlamalı, günümüz bilim ve teknolojisi kullanılarak "yaşanabilir ve güvenli" kentler yaratılmalı. Yapı denetimi sürecine ilişkin tüm mevzuat TMMOB ve bağlı Odaları ile üniversitelerin katılımıyla yeniden düzenlenmeli. Mimarlar, mühendisler ve şehir plancıları yaşanabilir ve güvenli kentler oluşturulmasında üzerlerine düşen tüm görevleri yapmaya hazırdır.”
Açıklamadan sonra deprem haritasını eline alarak uyarılarda bulunan Çolak şöyle konuştu: 
“Deprem haritasında görüldüğü gibi ülkemizin yüzde 92'si deprem bölgesi içinde yer alıyor. Kentimizi değerlendirirsek, Edirne Merkez ve çevresi 4'üncü derece deprem bölgesi. Beklenen büyük Marmara depreminin oluşacağı fay hattının da İstanbul'dan Tekirdağ Şarköy ve Saros Körfezi'nden geçtiğini de hepimiz bilmekteyiz. Edirne 4'üncü derece deprem bölgesi olmasına karşın 'deprem öldürmez, binalar öldürür' diye odamızın her zaman söylediği sözü de hatırlatmak istiyorum. Ne yazık ki yapılaşma şartlarına, koşullarına yeterli mühendislik hizmetleri almamış binalarımız en ufak bir deprem sırasında veya hiç deprem olmasa bile yine yıkım tehlikesi altında kalmaktadır. 
“YAPIDA EN UFAK DEĞİŞİKLİK ÖNEMLİ”
Öncelikle biz yurttaşlarımızdan yapacağınız yapılarda en ufak değişikliklerde dahi belediyelere veya ruhsat aldığınız kurum ve kuruluşlara müracaatınız gerekmektedir. Çünkü yapıların belli bir kullanım amacı doğrultusunda hesapları yapılmaktadır. Yapının kullanım amacının değiştirilmesi örneğin konut olan bir dairenin ticari bir faaliyet yürütecek alana değiştirilmesi dönüştürülmesi bunun bir takım büyük değişiklikleri nedeniyle de yapılarımız risk altında olmaktadır. Yine konut olarak tasarlanan bir yapının yurt veya benzeri şekilde kullanım amacının değiştirilmesi de son derece önemli ve riskli olabilir. Bununla ilgili bakanlıklardan yetki almış kurum ve kuruluşlardan deprem performans analizlerinin yapılması, binanın yeniden statik tasarımının elden geçirilmesi de son derece önemlidir. 
“TOPLANMA VE YEŞİL ALANLAR OLUŞTURULUP HALKA AÇILMALI”
Başka önemli bir nokta da toplanma alanlarımız. Belki bunlar İstanbul depremi için çok önem arz ediyor. Edirne'de de yakın zamanda Gökçeada'da yaşanan depremde dahi Edirne de ki vatandaşlarımız binaları terk etiğinde güvenli bir toplanma alanı bulamamışlar ve düşen tuğla kiremit gibi taşıyıcı sistemin dışında bağlayıcı olmayan yapı elemanları tarafından düşmesi sonucu yaralamalara da şahit olmuştuk. Öncelikle belediyelerden veya ilgili kurumlardan yeşil alanların, toplanma alanlarının mutlaka kentlilere açık, ulaşılabilir, erişilebilir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama