ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çocuktan gelin olmaz’
Edirne Çocuk Hakları Derneği, TBB, ÇİİÖDER ile ÇOKMED tarafından Ankara'da ortaklaşa düzenlenen II. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi'ne katıldı...
Haberin Yayın Tarihi: 14-11-2016 09:22
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çocuktan gelin olmaz’

Edirne Çocuk Hakları Derneği, Türkiye Barolar Birliği (TBB), Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği (ÇİİÖDER) ile Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği (ÇOKMED) tarafından ortaklaşa düzenlenen II. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi'ne katıldı.
Türkiye Barolar Birliği Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kongrede Edirne ÇCocuk Hakları Derneği'ni temsilen Dernek başkanı Av. Neibahat çavuş ve psikolog üye Semra Pehlivan ile yerini aldı. Av. Çavuş, çocuklar için neyi, nasıl daha iyi yapabiliriz arayışında bilim ve tecrübelerden faydalanabilmek için 2.Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi`ne katılım gösterdiklerini söyledi.
Türkiye Polifonik Korolar Derneği Çocuk Korosu'nun konseriyle başlayan kongrenin açış konuşmasını yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Burada konunun uzmanlarıyla konuşacağımız, tartışacağımız sorunların çözümünde biz sivil toplum kuruluşlarına çok büyük görev düşüyor. Gelin çocuklarımıza geleceklerini hep birlikte hediye edelim” dedi. 
İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana dünyanın yaşadığı en insani krizin Suriye'de ve Irak'ta yaşanan çatışmaların sonucunda 14 milyon çocuğun mağdur edildiğini söyleyen Feyzioğlu, “Her biri istismara açık, ihmal konusu. Bu 14 milyon çocuğun 1,5 milyonu Türkiye'de yaşıyor ve sadece 300 binine okul imkanı verilebiliyor. Peki ya geri kalanı?” ifadelerini kullandı.
Özellikle kız çocuklarının okula gitme oranında düşüş olduğunu aktaran ve son yıllarda eğitim alanında yapılan değişikliklerin tekrar gözden geçirilerek düzeltilmesi gerektiğinin altını çizen Feyzioğlu, konuşmasında bir Türkiye gerçeği olan çocuk yaşta evliliklere de değinerek şunları söyledi:
“Dünyaya hangi gözlükle baktığımızın, hangi siyasi partiye oy verdiğimizin hiç önemi yok. Çocuklar, hepimizin çocukları. Bunu bir siyasi parti gözlüğüyle değil bu ülkenin insanı gözlüğüyle okumalıyız. 'Çocuk gelin' tabirini bırakalım. Çocuktan gelin olmaz. 'Çocuk gelin' diyerek konuyu masumlaştırmanın ve 'kültüre uygundur' noktasına getirmenin sonucu ortadadır.”
Feyzioğlu'nun ardından ÇİİÖDER Başkanı Prof. Dr. Bahar Gökler ve ÇOKMED Başkanı Prof. Dr. Tolga Dağlı birer konuşma yaptı. 
Dört ayrı salonda devam eden toplantılarda, çocukların cinsel istismarı, suça sürüklenen çocuklar, çatışma ortamında çocuklar ve çocuk ölümleri, çocuk istismarı ve özel gereksinimi olan çocuklar, çocuk yaşta evlilikler ve madde bağımlığı konularına değinildi.
Üç gün süren kongrede çocuk hakları, çocukların cinsel istismarı, göçten kaynaklanan çocuk hakları ihlalleri, çocuk ve medya, çocuk koruma sistemindeki sorunlar, çocuk işçiliği gibi konular tartışıldı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter Linkedin
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke