ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Tarihe ışık tutan şehitlik’
Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, Edirne Asker Hastanesi Şehitliği'nin gün yüzüne çıkarılmasıyla, tarihe de ışık tuttuğunu söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 14-11-2016 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Tarihe ışık tutan şehitlik’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Abidesi, ormanı, çeşmesi ve hizmet binasıyla bir bütün olan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği'nin yarım yol çalışması tüm hızıyla sürüyor. Yol yapımının ardından hizmet binasının da yapımına başlanacak. 
Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, Edirne Asker Hastanesi Şehitliği'nin gün yüzüne çıkarılmasıyla, tarihe de ışık tuttuğunu söyledi. Sarayakpınar Köyü yolu üzerinde bulunan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği'nin yarım yol çalışmasının tüm hızıyla sürdüğünü ve yol yapımının ardından hizmet binasının da yapımına başlanacağını ifade etti. Açılışından bu yana ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını belirten Çiftçi şunları aktardı:
“ŞEHİTLİK TARİHE IŞIK TUTMUŞTUR”
“Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, Sarayakpınar Köyü yolu üzerinde Edirne Asker Hastanesi'nde tedavi görürken şehit olanların defnedildiği yerdir. Edirne Asker Hastanesi 1889 yılında yapılan bin yataklı Balkanlar dahil dönemin en büyük hastanesidir. İlk Başhekimi Dr. Rıfat Osman Bey'dir. 
Bu hastanede özellikle Romanya, Galiçya, Makedonya ve Çanakkale cephelerinde yaralanan askerlerin tedavi edildiğini görmekteyiz. Kurtuluş Savaşı'nda sivil halka da hizmet etmiştir. 1941 yılına kadar faaliyetlerini sürdürmüştür. Elimizdeki mevcut kayıtlar incelendiğinde 1889 yılından 1941 yılına kadar yaklaşık 52 bin evladımızı şehit verdiğimizi görüyoruz. Bu şehitlerin defin edildiği alan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği'dir. Tüm şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, mülkiyeti Edirne Belediye Başkanlığı'nda olan yapılan protokol neticesinde kullanım hakkı Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne verilen bir alandır. Bu alanda Edirne Belediye Başkanlığı, Türk Şehitlikleri İmar Vakfı ve Edirne Şehit Aileleri Yardım-laşma ve Dayanışma Derneği ortak bir proje geliştirerek, 19 Eylül 2014 tarihinde temelini atarak şehitlik yapımına başlamıştır. Şehitlik projesi, Mimar Taner Tuna, Mimar Ömer Kuran, Mimar Enver Çivici tarafından çizilmiştir. 

“ZİYARETÇİ SAYISI ARTIYOR”
Sekiz ay gibi kısa bir sürede inşaatı tamamlanmıştır. İnşaat sürecinde dönemin Edirne Valisi Dursun Ali Şahin Bey ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit  Gazi İşlem Daire Başkanlığı ve Edirne İl Müdürlüğü projemize destek vermişlerdir. Bir defa daha kendilerine teşekkür ediyoruz.
22 Mayıs 2015 tarihinde inşaat süreci tamamlanan Edirne Asker Hastanesi Şehitliği ziyarete açılmıştır. Açılışından bu yana ziyaretçi sayısı her geçen gün artmaktadır. 52 bin şehidin yattığı bu alanda hali hazırda 5 bin 5 kahramanın isimleri duvarlarda yer almaktadır. Önümüzdeki süreçte 52 bin kahramanın tamamının isimleri duvarlara asılacaktır. 
Edirne Asker Hastanesi Şehitliği gün yüzüne çıkarılırken, tarihe ışık tutmuştur. İsimleri unutulan binlerce kahraman tekrar tarihin sahnelerinde haklı yerini almıştır. Biz biliyoruz ki, ille de vatan ille de vatan diyen şühedanın asıl kabri kalplerin en muhabbetli köşesidir. Lakin onların aziz hatıralarını yaşatmakta, evlatlarının asli görevidir. 
SIRADA HİZMET BİNASI YAPIMI VAR
Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, abidesi, ormanı, çeşmesi ve hizmet binasıyla bir bütündür. Şu anda yarım olan yol çalışması tüm hızıyla devam etmektedir. Yapımı ve tamamlanması zaman alacaktır. Yol yapımının tamamlanmasıyla birlikte hizmet binasının da yapımına başlanacaktır.” 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama