ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Meclis güçlü olmalı’
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, 2016 yılını değerlendirdiği toplantıda, denetim dışı kalan bir başkanlık sisteminin ülkeyi büyük sıkıntılara götüreceğini söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 30-12-2016 08:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Meclis güçlü olmalı’

Orkun AKMAN
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, 2016 yılını değerlendirdiği toplantıda, denetim dışı kalan bir başkanlık sisteminin ülkeyi büyük sıkıntılara götüreceğini söyledi.
İriş, partisinin Edirne İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında  2016 yılını; ekonomi, ahlaki ve manevi tahribat, dış politika/terör ve 15 Temmuz kalkışması ve anayasa değişikliği/başkanlık tartışması olmak üzere 4 ana başlıkta değerlendirdi. İriş, hükümetin yanlışlarını sıraladığı basın toplantısında muhalefet partilerini de eleştirdi.
Muhalefet partilerinin, iktidarın belirlediği gündem üzerinden gittiğini ifade eden İriş, “Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'nin yapmış olduğu muhalefet iktidarın işine geliyor. Muhalefet, hep aynı eksen çerçevesinde klişeleşmiş konular üzerinden iktidarı vurmaya çalışıyor” diyerek muhalefet partilerini, ülkenin ana gündem maddelerini gündeme taşıyamadıklarını ifade etti.
Yılsonu değerlendirmesine, ekonomiyi ele alarak başlayan İriş, hükümetin medya desteğini de arkasına alarak olayları kendi istediği şekilde değerlendirdiğini kaydetti. Bir ekonominin sağlıklı gelişmesinin başlıca göstergelerini, bazı sorular sorarak yorumlayan İriş, ekonomi ile ilgili olarak hükümete şu soruları yöneltti:
'İSTİHDAM VE ÜRETİME YÖNELİK YATIRIMLAR ŞART'
“Ülke bütçesi denk mi, yoksa açık mı veriyor? İthalat ve ihracat denk mi yoksa açık mı veriyor? Dış ticaret açığı var mı? Döviz aramak mecburiyetinde miyiz yoksa değil miyiz? İç ve dış borçlar azalıyor mu yoksa artıyor mu? İşsizlik arıyor mu, azalıyor mu? Gelir dağılımındaki tablo adil mi değil mi? İşte bu sorulara verilen cevaplar olumlu ise ekonomi iyiye gidiyor demektir. Ancak kimse kusura bakmasın ama göstergeler ne yazık ki negatif. Devletimiz 14 senede 700 milyar lira faiz ödedi. 2017 yılı bütçesinde de 57,5 milyar lira faiz ödememiz olacağı açıklandı. Yollar ve köprüler hayatımızı kolaylaştırıyor evet ama istihdam ve üretime dönük yatırımlar yapılmadığı için bütün dengeler bozluyor.Tüm yatırımlar İstanbul ve çevresine yapılıyor. Yani 25 milyon insan dar bir bölgeye sığdırılmaya çalışılıyor. Anadolu'yu iç göçlerle boşaltıyorsunuz ve bunun sonucu Anadolu'da toprak insansızlaşıyor, İstanbul'da da insan topraksızlaşıyor.”
Bir diğer gündem başlığı ahlaki ve manevi tahribatla ilgili olarak evlenme ve boşanma rakamlarından örnekler veren İriş, 2015 yılında 600 bin evlenmeye karşılık 200 bin boşanmanın olduğunu, bunun da işin vahametini gözler önüne serdiğini belirtti. 
Dış politika, terör ve 15 Temmuz kalkışmasına ilişkin olarak da açıklamalarda bulunan İriş, şunları kaydetti:
'DEVLET VE MİLLET KAYNAŞMASI SAĞLANMALI'
“100 yıldır ülkemizi parçalamaya çalışan ülkeleri stratejik ortak yaparak terörü önleyemeyiz. Öncelikli olarak devlet ve millet kaynaşmasını sağlayıcı adımlar atılmalı. Ayrıca komşularımızla iyi ilişkiler geliştirmenin yolları bulunmalı. FETÖ olayına gelecek olursak, bu sıradan bir hadise değildir. Burada amaç insanların manevi duygularını istismar ederek dini bozmaktır. Bugün her türlü zulme, sömürüye, adaletsizliğe tepki konamıyorsa bunda FETÖ'nün yaptığı tahribatın önemli bir rolü var.”
'DENETİM DIŞI BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜLKEYİ BÜYÜK SIKINTILARA GÖTÜRÜR'
2016 yılı değerlendirmesinin sonunda anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi ile açıklamalarda bulunan İriş, Türkiye'nin kurtuluşunun adil yönetimden geçtiğini vurguladı. Türkiye'nim şekil değişikliği ile değil, zihin değişikliği ile kurtulacağını ifade eden İriş, “Batı zihniyeti Türkiye'ye uygun bir zihniyet değil. Ayrıca biz hiçbir zaman yargıya müdahale olmaması gerektiğini savunduk. Meclis güçlü olmalı. Denetim dışı kalan bir başkanlık sistemi ülkeyi büyük sıkıntılara götürür.”
ŞEYH BEDREDDİN YORUMU
İriş son olarak yerel gündemi meşgul eden Şeyh Bedreddin tartışmasına da üstü kapalı bir gönderme yaptı. Basın toplantısı sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, “Şeyh Bedreddin'in heykelinin dikilecek olması yönündeki yorumunuz nedir?” sorusuna şu cevabı verdi:
“Belediyenin asli görevi heykel dikmek değil, altyapı hizmeti sunmaktır. Toplumsal barışı sağlamaktır. Toplumda gerginliğe sebebiyet verecek olaylardan kaçınmak lazım. Mesele tartışmak değil, huzurda buluşmaktır.”
Toplantıya; Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran'ın yanı sıra partinin diğer yöneticileri de katıldı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx