ANASAYFA
10 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yeni Kırkpınar Stadı 2018'de
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 'Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği' kurma çalışmalarında sona gelindiğini, geçtiğimiz yılı ilk 8 içinde bitiren güreşçileri kapsayacak şekilde 'Pehlivanlar Şehitler İçin Kol Bağlıyor' temasıyla bir organizasyon düzenlemek istediklerini söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 05-01-2017 10:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yeni Kırkpınar Stadı 2018'de

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, uzun süredir dile getirdiği 'Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği' kurma çalışmalarında sona geldiklerini belirtti. Belediye meclis salonunda düzenlediği basın toplantısında, Edirne Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Karasi Belediyesi ve Antalya Elmalı Belediyesi'nin kurucu üyeleri olarak birliğin kuruluş imzalarını attıklarını ve Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu söyledi. eni Kırkpınar Stadı'nın projesinin Ankara'da Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda hazırlandığını belirten Gürkan, yeni Kırkpınar Stadı'nın 2018'de tamamlanmış olacağını kaydetti.
“7 - 8 OCAK'TA BALIKESİR'DE TOPLANACAĞIZ”
Konuyla ilgili yağlı güreş düzenleyen belediyelere de çağrı yaptıklarını dile getiren Gürkan; “Kırkpınar'dan sonra en büyük iki güreş olan Balıkesir Kurtdereli Mehmet güreşlerini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'yle ortak düzenleyen Karesi Belediyesi ve Antalya Elmalı güreşlerini düzenleyen Elmalı Belediyesi kurucu üyeleri olarak tüzüğümüzü hazırladık. Yağlı Güreş düzenleyen belediyelere çağrılarımızı yaptık. İçişleri Bakanlığı tarafından birliğin incelemesi bitti. Bakanlar Kurulu'ndan karar çıktığında Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği'ni kurmuş olacağız. Burada en büyük partnerimiz Güreş Federasyonu. Onlarla da birlikte hareket ediyoruz. 7 - 8 Ocak tarihlerinde Balıkesir'de bir toplantı yapacağız. Burada yağlı güreşlerin yılın 12 ayına yayılması için bir toplantı yapacağız” diye konuştu. 
“HER ZEMBİLİNİ ALAN KIRKPINAR'DA GÜREŞMEMELİ”
Kırkpınar'da geçtiğimiz yılı ilk 8 içinde bitiren güreşçileri kapsayacak şekilde 'Pehlivanlar Şehitler İçin Kol Bağlıyor' temasıyla bir organizasyon düzenlemek istediklerini ifade eden ve bunun için bir çalıştay yapacaklarını söyleyen Gürkan; “Bu çalıştayda yağlı güreşi geliştirmek için neler yapacağız onu tartışacağız. Bunlar uzun uzun konuşulacak. Benim öteden beri söylediğim bir şey var. Kırkpınar, yağlı güreşlerin olimpiyatıysa, her zembilini alan pehlivan doğrudan Kırkpınar'da güreşmemeli. Kırkpınar'da 14 boyumuz var. Yıl içerisinde yapılan yöre güreşlerini bir kayıt altına alabilirsek, bir disiplin altına alabilirsek, burada yıl içerisinde derece yapmış, ama 32 olur, ama 64 olur, bunlar çok önemli şeyler değil, bunlar konuşularak, karara bağlanarak, yıl içerisinde ki yöre güreşlerinde başarılı olmuş pehlivanların Kırkpınar'a katılması ve Kırkpınar'daki seçicilik oranının daha yükseğe çıkmasını sağlamayı hedefliyoruz. Böyle olursa da başarılı olacaktır” ifadelerini kullandı. 
“KIRKPINAR'A ÇIKMAK MİLLİ TAKIM KRİTERİ GİBİ OLMALI”
Gürkan, Kırkpınar'da başpehlivanlar için alınan güreşme yaşının diğer boylar için de uygulanması gerektiğini de belirterek; “Biliyorsunuz Kırkpınar'da baş pehlivanlarla ilgili bir kararımız var. Kırkpınar'da derece yapmış baş pehlivanlar 45 yaşına kadar derece yapamamış pehlivanlar da 40 yaşına kadar er meydanına çıkabiliyor. Bunun bir benzerini diğer boylar için yapmamız gerekiyor. Her yağlı güreş yapan pehlivan yağlı güreş çayırına çıkmak istiyor. Bu hakkıdır da. Ama nasıl milli takıma seçilmek için kriterler varsa, Kırkpınar çayırına çıkma içinde bir başarı kriteri olması gerekli” şeklinde konuştu. 
YENİ KIRKPINAR STADI 2018'DE
Gürkan ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından 655'inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde verilen söz üzerine yeni Kırkpınar stadyumunun planladığın gibi yapılacağını anlatarak, “Şu anda Ankara'da Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda yeni Kırkpınar Stadı'nın projesi hazırlanıyor. Bu yıl yetişmez tabi ki ama hedefimiz şu, sayın bakanımız Akif Çağatay Kılıç ile birlikte 655'inci Kırkpınar'da söz vermiştik, bu yıl 656'ıncı Kırkpınar bittiği gibi hemen stadın esaslı tadilatına başlayarak, önümüzdeki yıla yani 657'inci Kırkpınar'a yenilenmiş stadımızla çıkmak” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirnespor'dan TFF'ye dava
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE