ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Bu tartışmalar yeni değil’
Edirne'de bir dönem Belediye Başkan Vekilliği, uzun yıllar Meclis Üyeliği görevlerinde bulunan Şehir Planlamacısı Namık Kemal Döleneken, kent gündemini son günlerde meşgul eden heykel tartışması hakkında konuştu...
Haberin Yayın Tarihi: 14-01-2017 11:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Bu tartışmalar yeni değil’

Olgay GÜLER
Şehir Planlamacısı Namık Kemal Döleneken, kent için önemli olan tarihi karakterlerin değişik zamanlarda heykellerinin konulduğunu, Şeyh Bedreddin gibi bunlar olurken de tartışmalar yaşandığını söyledi. Bir dönem Lala Şahin Paşa ve Hacı İlbey'in Saraçlar'a konulan anıtlarından örnek veren Döleneken, kentte 2 kere yeri değişen ve şu anda depoda bekleyen Fatih Sultan Mehmet heykeli için de yapıldığı dönemi yaşayan tarihçilerin tezlerine bakılıp yerinin öyle karar verilmesi gerektiğine değindi. 
Edirne'de bir dönem Belediye Başkan Vekilliği, uzun yıllar Meclis Üyeliği görevlerinde bulunan Şehir Planlamacısı Namık Kemal Döleneken, kent gündemini son günlerde meşgul eden heykel tartışması hakkında konuştu. Heykel tartışmasının Edirne'de yeni bir olay olmadığını ifade eden ve Vali Ünal Erkan döneminde Saraçlar'a konulan Lala Şahin Paşa ve Hacı İlbey anıtlarından örnek veren Döleneken, halen depoda bekleyen Fatih heykelinin yeri için de dönemin tarihçilerini adres gösterdi. 
“BU TARTIŞMALAR YENİ DEĞİL”
Kent için önemli olan tarihi karakterlerin değişik zamanlarda heykellerinin konulduğunu, bu olurken de tartışmalar yaşandığını söyleyen Döleneken şöyle konuştu; 
“Son dönemlerde Edirne kamuoyunda çok fazla heykel tartışması yapılıyor. Aslında Edirne'de heykel tartışması bugün başlamış değil. Edirne'de birçok değişik zamanlarda kente heykeller konuldu. Konulurken ve daha sonra tartışıldı. Daha sonra bunların bir kısmı kaldırıldı ve bunları hatırlamıyoruz bile. Bir dönem buraya Lala Şahin Paşa ve Hacı İlbey'in anıtları dikilecek diye bir haber duyduk. O dönemin Valisi Ünal Erkan, ilgili arkadaşlar ve Belediye Başkanıyla ziyaretine gittik. Bizim de amacımız Edirne'nin fethinde etkili olan bu iki isim için yapılacak heykellerin şanına yakışır şekilde yapılması için işbirliği yapmaktı. Ancak Ünal Erkan'ı tanıyanlar bilirler. Ünal Erkan, son derece hızlı karar veren ve çok da fazla her şeyi dinlemeyen birisiydi. Dedi ki 'Ben zaten malzemeyi bile aldım. Üniversite de hocaya verdim, beğenmediğim zaman hoca şurasını düzelt diyorum. Bu iş zaten bitmek üzere, artık burada konuşulacak bir şey yok.' Bizde öyle deyince anladık ki tartışılacak bir şey kalmamış. 
Daha sonra Saraçlar Caddesi'ne o dönem var olan yeşil alanın içine pirinçten iki tane anıt denemeyecek küçük heykeller konuldu. Üzerinde Hacı İlbey ve Lala Şahin Paşa'nın isimlerinin yazdığı 1,5 metre büyüklüğünde heykeller konuldu. Sonuçta onlar konulurken de Edirne'de pek ses getirmedi ve daha sonra gün geldi oradan kaldırıldılar. Zaten kısa sürede paslanmış ve renkleri ağrımıştı. Kaldırılırken de kimse bir şey demedi. Şu anda eminim birçok insan hatırlamıyor bile. Bugün birçok tartışmada adı geçen Fatih heykelinin de öyle bir hikayesi var. Fatih heykelinin yapılması konusunda Edirne'de yıllardır bir ortak görüş var. Çünkü Fatih Edirneli. İstanbul'un fethi Edirne'den çıktı. O yüzden mutlaka burada ciddi, güzel bir heykeli olması lazım diye. 
“FATİH HEYKELİ İÇİN DE TARTIŞMA YAŞANMIŞTI”
Yine o dönem kamuoyunda Belediye içerisinde bununla ilgili belli tasarımlar yapılıyor, konuşuluyor belli bir senaryo içinde konmuş bir Fatih heykeli yapılsın diye düşünülüyordu. O zaman yeri tartışılıyordu. Şehrin girişine hakim bir yere konulsun diye. Bunlar tam düşünülürken aynı anda Bakanlıkta bir Fatih heykeli çalışması yapmıştı. Bunlarla ilgili pek bir koordinasyon da yoktu. Bir gün bir kamyonun üzerinde bildiğimiz Fatih heykeli çıktı geldi. Vali şaşkın belediye başkanı şaşkın. Heykeli nereye koyacağız diye tartışma başladı. Önce şimdiki Meydan Cafe'nin olduğu yere konulması gündeme geldi. Ardından vazgeçildi. O zamanlarda Oral Onur hocanın tepkisi vardı heykelin Fatih'e benzemediğiyle ilgili. Ama tabi Valinin yapacağı pek bir şey yoktu. Sonuçta heykel bakanlıktan gelmişti. Belediyede ufak tartışmalardan sonra kabullendi. Sonuç olarak şu anda AVM yapılan yere bir köşeye iliştirildi. 
“FATİH HEYKELİ İÇİN TARİHÇİLERİN TEZLERİ OKUNMALI”
Nitekim daha sonra AVM yapımı için satılınca inşaata başlanırken kaldırıldı. Heykelin kaderi bu zaten. İlk konulurken de bir süre depoda beklemişti şimdi yine bir depoda bekliyor. Bundan sonra bir yere konacak mı bilmiyorum. Ama o günkü tartışmalara ve karşı çıkan tarihçilerin tezlerini bir daha okumakta fayda var. Belki de Fatih heykelini nereye koyalım ya da koymayalım tartışmasının ondan sonra yapılması gerektiğini düşünüyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama