ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Artık insanlardan korkuyorum’
Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Selma Yılmaz, İstanbul'dan iki yıl önce Enez'e gelene kadar köpek fobisi bulunduğunu, ancak onlara yapılanları görünce bunu aştığını söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 06-02-2017 10:17
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Artık insanlardan korkuyorum’

Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Selma Yılmaz, İstanbul'dan iki yıl öncesi Enez'e gelene kadar köpek fobisi bulunduğunu, ancak onlara yapılanları görünce bunu aştığını söyledi. 
Yılmaz, www.enezsahil.com'a verdiği röportajda, çok acil mama desteğine ihtiyaçları olduğunu, bu konunun halledilmesinde belediyeden daha fazla yardım beklediklerini söyledi. Eşi Ozan Yılmaz ile her gün sahildeki köpekleri beslemekten geri kalmayan Dernek Başkanı Selma Yılmaz ile yapılan röportaj şöyle:
“Selma Hanım ve eşi Ozan Bey, bundan on iki yıl önce Enez'e gelip yerleşmişler. 'Niçin Enez'i tercih ettiniz?' diye sorduğumuzda, 'İstanbul, bizi boğuyordu, doğayı ve huzuru bulmak için Enez'e geldik' diyorlar. Selma Hanım'ın eşi Ozan Bey, beyaz eşya tamiri ile uğraşıyor. Aslında bu işi part-time yapıyor da diyebilirsiniz. Çünkü Ozan Bey'in en büyük işi sokak hayvanlarını beslemek.
Selma Hanım, bu arada önemli bir itirafta da bulunuyor, “Hayvanları doğduğumdan beri seviyorum. Aslında ben kediciyim. Enez'e gelene kadar köpek fobim vardı. Masumlara burada yapılanları görünce bunu aştım. Artık insanlardan korkuyorum. On altı kedim var, hiç biri cins değil. İki büyük köpek, bir kangal ve bir de yavru köpeğim var. Köpeğim Çıtır'ın bir gözü yok. Kangal ise sadece yemek yemek için uğrayıp gidiyor. Bad isimli köpeğim ise henüz yavru. Onu kimseye vermem. Bir zamanlar Keşan Hayvan Barınağı'ndan bir Van kedisi gelmişti. Her ikimiz de birbirimize çok zor adapte olmuştuk.” Van kedisinin öldüğünü anlatırken ise Selma Hanım'ın, gözleri doluyor. Bunun üzerine konuyu değiştiriyor, dernekle ilgili sorulara geçiyoruz.
YAVRULAR YENİ YUVALARINA GÖTÜRÜLÜYOR. İYİ Kİ HAYVAN SEVERLER VAR. 
Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, 2014 yılında Selma Hanım, eşi Ozan Bey ve birkaç hayvan severin öncülüğünde kurulmuş. Hayvanların durumlarına üzülen çift, bu kadar çok hayvana sadece kendilerinin yardım edemeyeceklerini görüp, dernek dışında para toplamak da yasak olduğu için böyle bir karar almışlar. Dernek kurarlarsa yardım almalarının kolaylaşacağını ve hayvan severlerin katılımıyla sadece ekmek değil aynı zamanda mama alabileceklerini düşünüp derneği kurmuşlar. Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği'nin 2017 Şubat ayı itibariyle sadece 58 üyesi var. Bu sayı maalesef sokak hayvanlarını ve doğal yaşamı korumak için yeterli değil. Derneğe üye olabilmek oldukça basit. Üyeler, ilk kayıtta 40 TL gibi cüzi bir giriş ücreti ödüyorlar. Aylık aidat ise sadece 5 TL. Selma Hanım'ın başkanlığındaki derneğin görevleri ise: Doğayı ve sokak hayvanlarını korumak, onları beslemek, onlara yuva bulmak, kısırlaştırma yapmak ve okullarda yapılan etkinliklerle çocuklara hayvan ve doğa sevgisini aşılamak.
Enez halkının sokak hayvanlarına yaklaşımı nasıl sorusuna verilen cevabı ise ağzımız açık hayretler içinde dinliyoruz, 'Enezliler ve yazlıkçılar köpekleri sevmiyorlar. Hayvanların üzerine kaynar su döken mi, baltayla hayvanların kafasına vuran mı, hayvanları tüfekle öldüren çobanlar mı. Ne ararsan var.'
Selma Hanım'a 'Enez Belediyesi'nden dernek olarak beklentileriniz nedir?' diye sorduğumuzda, 'Ne rehabilitasyon istasyonumuz ne de bir veterinerimiz var. Keşke belediye bu konuda bize yardımcı olsa. Çok acil mama desteğine de ihtiyacımız oluyor. Bu konuların halledilmesinde belediyeden daha fazla yardım bekliyoruz' diyor.
ENEZ BELEDİYESİ, KÖPEKLERİ EKMEKLE BESLİYOR
Selma Hanım, adeta gözlerinin içi gülerek Enez Belediyesi'nin, diğer belediyelerle yaptığı çeşitli kısırlaştırma projelerinden bahsediyor: 
'Biz henüz dernekleşme aşamasındayken, 2014 yılında Enez Belediyesi, Şişli Belediyesi'nin yardımlarıyla bir kısırlaştırma yapmıştı. Bir yıl sonra 2015'te ise bunu İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin yardımları takip etti. İBB, kendi arabası ve ekibiyle hem mama ve ilaç yardımında bulundu hem de 135 hayvanı kısırlaştırdı. Enez Belediyesi de gelen ekibin konaklama ve yemek giderlerini karşıladı. Bu ve buna benzer projelerin artarak devam etmesi gerekiyor. Bir barınağımızın olmayışı ve hayvanların beslenmesi ise en büyük problemlerimiz. Kışın dernek olarak imkanlarımız elverdiği sürece hayvanları besleyebiliyoruz. Ne yazık ki açlıktan ölen, soğuktan donan hayvanlar çok sıkça rastladığımız vakalar. Eşim her gün sahildeki hayvanları beslemeye gidiyor. Bu sene kış oldukça soğuk ve karlı geçti. Kar yağdığında ilk defa belediye ekmek dağıttı ve hayvanları besledi. Hayvan beslemeye bizzat Belediye Başkanımız Abdullah Bostancı da katıldı. Bu ve buna benzer yardımları belediyeden bekliyoruz.'
"SELMA HANIM'IN EŞİ OZAN BEY HER GÜN SAHİL BÖLGESİNDEKİ KÖPEKLERİ BESLİYOR"
Selma Hanım, Enez'de bir hayvan hastanesi ve veteriner olmadığı için acil vakalarda Büyük Evren'de yaşayan veteriner Serdar Uygun'un yardım ettiğini ve imkan olursa da İstanbul'a gönderebildiklerini anlatıyor. Serdar Bey, aynı zamanda derneğe birçok konuda yardımcı oluyormuş. Almanya'dan 'TierInsel  Umut Evi Derneği' ilkbaharda iki kez Enez'e gelerek kısırlaştırma yapmış, ilaç ve mama yardımında bulunmuş. Bu derneğin Enez'e yönlendirilmesini ve resmi işlemlerin halledilmesinde ise Serdar Bey'in büyük yardımları olmuş. Selma Hanım, 'Serdar Bey olmasaydı, biz bu dernekle bir araya gelemezdik' diye itirafta bulunuyor.
Selma Hanım'ın en büyük dileği ise, Enez'de hayvan besleme odaklarının ve bir rehabilitasyon istasyonun kurulması. Tekrar tekrar Enez'de veteriner olmayışından bahsediyor. 'Keşke bir veterinerimiz olsaydı!' diye iç geçiriyor. Belediye'nin veteriner konusunda gerekeni yapacağını umut ediyor.
Aslında sadece belediyenin yardımlarıyla halledilecek meseleler değil bunlar. Bütün hayvan ve doğa severlere iş düşüyor. Enez'de özellikle yaz aylarında nüfusun kırk bine çıktığı düşünülürse Selma Hanım'ın beklentilerini karşılamanın hayal olmadığını düşünüyoruz.
Sselma Yılmaz, 'Unutmayalım ki bu dünya sadece biz insanlara ait değil. Bütün canlıların yaşama hakkı var. Haydi hayvan ve doğa severler, sizi Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği'ne para ve mama yardımında bulunmaya davet ediyoruz' diyor.

Dernek Telefonu: 05075937480
Facebook: https://www.facebook.com/groups/290354404497169/
Banka Hesap No: 70220957-5001
635 Ziraat Bankası Enez Şubesi
IBAN: TR 830001000635702209575001
Mama gönderme adresi: Gazi Ömer Bey Mah. Çınar Sokak No: 47, Enez/Edirne 
Röportaj: Göksel Yılmaz /Görseller: © Selma Yılmaz

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama