ANASAYFA
23 Ekim 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Kadınlar yasalara güvenmiyor’
Edirne İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonu Başkanı Mehmet Uzun, kadınların iş hayatında erkeklerin yaşadığı problemlerle birlikte sadece kadın olmalarından kaynaklanan birden fazla sorunla mücadele ettiğini söylediç
Haberin Yayın Tarihi: 06-02-2017 10:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Kadınlar yasalara güvenmiyor’

Orkun AKMAN
Edirne İl Genel Meclisi'nde toplumsal cinsiyete dayalı bütçeleme projesi dahilinde hazırlanan raporu okuyan  Kadın Hakları ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonu Başkanı Mehmet Uzun, kadınların iş hayatında erkeklerin yaşadığı problemlerle birlikte sadece kadın olmalarından kaynaklanan birden fazla sorunla mücadele ettiğini söyledi. Genel anlamda kadınların mevcut yasaların kendilerini koruduğuna inanmadıklarını belirten Uzun, sırf kadın olduklarından dolayı yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmadan, onlardan iyi bir performans sergilemelerini beklemenin mümkün olmayacağının altını çizdi. 
İl Genel Meclisi ve EKAMEDER'in işbirliği ile kırsaldaki kadın farkındalık çalışmalarını desteklemek ve kadınlara yönelik sorunların belirlenmesinin ardından çözümü için hazırlanan toplumsal cinsiyete dayalı bütçeleme projesi dahilinde kadın işgörenlerin sorunları hakkında Kadın Hakları ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonu raporu Meclis'e sunuldu. Komisyon raporunun hazırlanmasında birlikte hareket eden EKAMEDER yönetimi de meclisin oturumlarını da takip etmek için ziyarette bulundu. 
Ziyaret sırasında konuyla ilgili bilgiler veren EKAMEDER Başkanı Şahide Ağaoğlu, “Edirne'de kadın çalışmalarını sürdürüyoruz. İl merkezinde yaptığımız kadın çalışmalarının dışında kırsaldaki kadınlara da ulaşmak istiyoruz. Kırsaldaki kadınlarla ilgili de daha önce Meclis'te bir sunum yaptık. Kadın sorunu nedir? Bütçelerin de kadınlara göre olması için İl Genel Meclisi'nin bu bütçe ayırması talebimiz oldu. Bu taleple beraber Meclis çalışmalarında kadın çalışmaları için bütçe ayırdı. Bu arada sık sık Meclis Başkanı ve Kadın Komisyonu Başkanı ile görüşmeler yaptık. Bu çalışmalarda kırsaldaki kadınlarla kadın farkındalık çalışması ve toplumsal cinsiyet eşitliğini kırsaldaki kadınlarda da yaşatmak istiyoruz. Bu anlamda bir proje sunduk. Bugün kadın komisyonunun sunumu var. Türkiye'de kadın sorunları ile ilgili olan bu çalışmayı birlikte yürüttük. Bilgi paylaşımlarımızı yaptık ve projemizi sunduk. Muhtarların da olması çok güzel. Çünkü bizler kırsalda da var olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
UZUN: “KADINLAR BİRDEN FAZLA SORUNLA MÜCADELE EDİYOR”
Komisyon Başkanı CHP'li Mehmet Uzun, kürsüye gelerek, kadın işgörenlerin sorunları hakkında hazırlanan raporu sundu. Uzun; “Kadın işgörenler her türlü çalışma ortamında erkek işgörenlerin yaşadığı sorunları yaşamakla birlikte kadın olmalarından kaynaklanan birçok farklı sorunla da mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır. Nitelikli işgücü gerektirmeyen üretim şartlarında uzun çalışma saatleri ve düşük ücretle erkek işgörenlerin alternatifi olarak görülen kadın işgörenler işe alınmada eşitlik ilkesinin uygulanmaması, analık ve aile yaşamının kadının çalışmasını engellemesi, çocuklu kadınlar için kreş problemlerinin yaşanması, eşit işe eşit ücret ödenmemesi, kadına yönelik cinsel taciz gibi cinsiyete dayalı ayrımcılık ile de karşı karşıya kalmaktadır” dedi. 

UZUN: “ÇALIŞMA SAATİ VE İŞ YERİ DEĞİŞTİRME SORUNLARI YAŞANIYOR”
Söz konusu problemlerin kadınların işyerindeki çalışma sürelerini de etkilediğini belirten Uzun; “Çalışma hayatında karşılaşılan kadın-erkek ayrımcılığı, kadına yönelik taciz, fiziki ortamla ilgili yaşanan sorunlar ve geleceğe yönelik kaygınların oluşu kadın işgörenlerin sık sık iş yeri değiştirmelerine neden olmuştur. Çocuk sahibi olan kadın işgörenler işyerinde ilerleme ve çalışırken çocuklarını bırakabileceği kreş imkanlarının olmaması gibi konularda sorunlar yaşamaktadır” diye konuştu. 
UZUN: “KADINLAR YASALARA GÜVENMİYOR”
Genel anlamda kadın işgörenlerin, mevcut yasaların kendilerini koruduğuna inanmadığına dikkat çeken Uzun şöyle devam etti; 
“Bu anlamda ilk görev kadınlara yönelik yasal düzenlemeleri yapma yetkisine sahip olan TBMM'ye düşmektedir. Sonuç olarak yapılan bu tespitler ilimizde de özel ve kamu alanındaki tüm kadınları kapsamakta, çalışma hayatının bir parçası olan kadınların, sırf kadın olduklarından dolayı yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmadan, onlardan iyi bir performans sergilemelerini beklemek de pek mümkün olmayacaktır. Kamu örgütlerinin örgütsel verimliliğini arttırabilmeleri ise, ancak çalıştıkları kadın personelin sorunlarını çözmeleri ile gerçekleşecektir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Şimdi daha rahatım’
Tunç Özkan üzdü
Aramızdan ayrılanlar
‘Cami de bizim Cem Evi de bizim’
‘Bu işin kadını erkeği yok’
Tuvalet ihalesi sonuçlandı!
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
İlk yardımda ‘ilk’
‘Sadece laf üretiyorlar’
Kutlu Hoca'ya vefa
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE