ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
EDİRNE'NİN 'GEZGİN MARTI'SI
O, hem iyi bir öğretmen hem de iyi bir gezgin. Eğitime adadığı hayatını biraz da renklendirmek amacıyla çıktığı uzun yollar O'na harika deneyimler ve unutulmaz anılar kazandırıyor. Öğrencileriyle arasında kurduğu sinerji, birçok gençte dünyayı gezme isteği uyandırıyor. O hem gezerken öğreniyor, öğretirken de ufuk açıyor... Orkun Akman'ın Edirne'nin 'Gezgin Martı'sı Özlem Güzelharcan ile yaptığı röportaj...
Haberin Yayın Tarihi: 13-03-2017 11:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
EDİRNE'NİN 'GEZGİN MARTI'SI

1- Gittiği her diyarı gözlemleyip kaleme alan bir gezgin için 'Kendini anlatmayı pek beceremez' deseler de sizin ağzınızdan sizi tanıyalım.
Doğru diyorlar aslında. Ben kendimi daha çok yazılarımla anlatmayı seviyorum sanırım. Okuma yazmayı öğrendiğimden beri boş zamanlarımda hep yazar çizerim. Uzun-uzak yollara çıkmayı, fotoğraflar çekmeyi ve farklı kültürlerle haşır neşir olmayı çok seviyorum. İçimde hiç bitmeyen, eskimeyen bir sanat ve öğrenme aşkı var.
2- Gezgin olmaya mı karar verdiniz? Gezgin olduğunuzu mu keşfettiniz? (Cevap hangisi ise ne zaman?) 
Çocukken, daha bilgisayar ve internet denen dünyalarla tanışmamışken yaşadığım minik köydeki minik evimizde Büyük Dünya Atlası'nı inceler, gözümü kapayarak parmağımla belirli noktaları seçer, sonra da oralara gittiğimi hayal ederdim. Orada nasıl insanlar yaşıyor, neler yapıyorlar, nasıl konuşuyorlar çok merak ederdim. Galiba ilk o zaman karar verdim gezgin olmaya. İyi ki de vermişim. 
3- Toplumsal statüler gereği okul ve iş hayatı, iyi bir gezgin olmaya engel teşkil ediyor mu?
Bazen ediyor maalesef. Gezmek için bir miktar paraya ihtiyacınız var ve para için de çalışmaya.. Çalışma saatleri bazen sizi istediğiniz yerlere istediğiniz zamanlarda gitmenizi engelliyor. Yine de yoğun okul ve iş hayatı gezmeye engel değil. İnsan istediği ve hayal ettiği sürece her engeli aşıp hayallerini gerçekleştirebilir.
4- Kadın olmak her alanda çok zor. Peki hem kadın hem gezgin olmak zor mu? Eğer cevap 'Evet' ise ne gibi zorluklar bunlar?
Bazen zor, bazen de değil. Duruma ve koşullara göre değişiyor. Örneğin Avrupa'da tek başım sırt çantamla gezerken hiçbir sorunla karşılaşmazken kendi ülkemde tek başıma gezmeye çıktığımda çeşitli ön yargılarla karşılaştığımı ve yeri geldiğinde zorluklar yaşadığımı söylemeliyim. Kadınlar pek çok alanda kendilerini iyi ifade ediyorlar ve istedikleri koşulları yaratabiliyorlar. Seyahat alanında da daha cesur ve kararlı olmalılar. Kadınlar değişirse toplum da değişir. Müthiş bir gücümüz var, bunu kullanmalıyız.
5- Edirne ile bir bağın var. Birçok yazında Edirne'yi Trakya'yı çok güzel anlatmışsın. Edirne'yi ve Trakya'yı özetlemeni istersem hangi cümleleri kurabilirdin? 
Edirneliyim ve Trakyalı olmaktan gurur duyuyorum. Bu toprakların kendine has bir güzelliği, havası var. Trakya'nın özgür atmosferi bir kadın gezgin olarak kendimi iyi hissetmemi sağlıyor. Edirne'nin kültürü ve tarihi dokusu beni etkiliyor. Her seferinde farklı bir hikayeyle, geçmişe ait farklı bir izle karşılaşıyorum sokaklarda dolaşırken ve bu çok hoşuma gidiyor. Göçmen hikayelerinin bir parçası olmak bence çok özel.
6- Şu ana kadar gittiğin yerler arasında hangi şehirden daha çok etkilendin? Bu şehir sende ne gibi hisler uyandırdı?
Ben iflah olmaz bir şehir romantiğiyim ve bir Roma aşığıyım. Roma için İtalyanlar “Non basta una vita!” derler, yani “Bir ömür yetmez!” Gerçekten de, Roma'yı gezmeye bir ömür yetmez. Üç gez gittim ve her gidişimde 3-4 gün kaldım ama bıkmadım, bıkamıyorum. Aslına bakarsanız daha dün yeniden Roma'ya bilet aldım!
7- Seyahatlerin sırasında en çok zorlandığın, ya da seni en çok korkutan nedir?
Zor bir soru çünkü hayatta beni korkutan şeyler azdır. Genelde her yere uyum sağlarım, fazla zorlanmam. En çok korkutan şey belki de vizemin bitmesi ve bürokratik işlemlerle uğraşmam. Şu vizeler kalksın artık, değil mi?

8- Seyahate çıkarken bavulunda olmazsa olmazların nelerdir?
Gezi günlüğüm ve kalemlerim. Onlarsız hiçbir yere gitmem.
9- Görüldüğü üzere öğrencilerle aranda çok güzel bir uyum var. Hem gezgin hem öğretmen olarak onlarla kurduğun bağı nasıl özetlersin?
Gerçekten şanslı bir öğretmen olduğumu düşünüyorum. Öğrencilerimle iletişimim her zaman çok iyi oldu. Onlarla hem seviyeli bir öğrenci - öğretmen hem de bir arkadaşlık ve aile ilişkimiz var. Öğrencilerime hangi yaşta olursalar olsunlar bir birey olarak saygılı davranmaya ve duyarlı olmaya çalışıyorum. Onlara ilham olmak çok güzel bir duygu.
10- Ne kadar sıklıkla seyahat edersin?
Boş zaman ve para ikilisi oldukça. Yaz tatillerimde, ara tatillerde ve bazen hafta sonları.. Kampanyaları ve fırsatları takip etmeye çalışıyorum. Yol sürekli çağırıyor çünkü.
11- Gezginliğin okulu yok. Gezgin olmak tamamen bir ruh meselesi. Sence bir gezginin taşıması gereken başlıca özellikler nelerdir?
Kesinlikle. Bunun bir okulu, kuralı yok. Olmasın da zaten. Bence en önemli şey cesaret ve hayal kurma yetisi. Gerisi teferruat.
12- Ailen ve arkadaşlarının seyahat tutkuna bakış açıları nasıl? Senin için endişelendikleri zamanlar oluyordur muhakkak…
Ailem ilk zamanlarda biraz endişeliydi ama sonradan alıştılar. Şu anda ailem de arkadaşlarımda seyahat etmenin benim için bir zaruret olduğunun farkındalar.
13- En beğendin gezgin ve bloggerlar kimdir?
Hemen hemen tüm bloggerları takip etmeye çalışıyorum ama kültürel yazılar paylaşanları daha fazla seviyorum. Seyahat ederken zamanla pek çok gezgin ve bloggerla tanışıp arkadaş oldum ve çok keyifli zamanlar geçirdik. Kocaman bir aile gibiyiz. Gezginin Ayak İzleri'ne ve Gezimanya yazarlarına buradan en büyük selamları ileteyim.
14- Edirne turizmi hakkında eksiklikler nelerdir? Elinde olsa Edirne için neleri değiştirmek isterdin?
Edirne bence turizm açısından oldukça eksik. Yeterli reklam yapılmadığını düşünüyorum. Kırkpınar Şenlikleri'ne daha fazla önem verilmesini, müzikal anlamda daha etkili çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Edirne'ye büyük, güzel bir sanat merkezi gerekli. Valilik ve Belediye organize çalışmalı. Ayrıca seyahat bloggerları ile birlikte tanıtım çalışmaları yapılabilir. Kaleiçi'ndeki evlerin Safranbolu evlerinden hiçbir eksiği yok ama harap haldeler. Şehrin kesinlikle nitelikli projelere ihtiyacı var.


15- Hem öğretmen hem gezgin olabilmek nasıl bir duygu? Gezginliğin mesleğine ve mesleğinin gezginliğe olumlu ya da olumsu etkileri nelerdir?
Harika bir duygu. Gezginliğim mesleğime olumlu olarak yansıyor. Gezerken öğreniyorum, dilimi sürekli kullanıyor ve geliştiriyorum ve bu öğrencilerime de yansıyor. 
16- Son olarak söylemek istediğin bir şeyler vardır umarım.
Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ediyorum. Hayat her şeye rağmen çok güzel ve gezip görülecek çok yer, öğrenilecek çok şey var. Yollarda karşılaşmak ümidiyle.. Beni bloğumdan ve Facebook sayfamdan takip etmeyi unutmayın.

EN ÇOK ZİYARET ETMEK İSTEDİĞİ ÜLKE VE ŞEHİRLER: Şaman bir ruha sahibim. O yüzden doğa ile iç içe olabileceğim ve eminim ki bir gün gidebildiğimde çok eğleneceğim 3 yer şunlar olurdu: 
1- İzlanda
2- Avustralya 
3- Arizona
Umarım bir gün oraları da keyifle gezebileceğim.

NE OKUR? NE İZLER?: Buket Uzuner'in gezi kitaplarını kesinlikle tavsiye ederim. Ümit Otan'ın 
Adalar Denizine Yolculuk isimli, mübadil hikayeleriyle dolu çok güzel bir gezi kitabı var. Calvino'nun Görünmez Kentler'i, Mehmet Yaşin'in Uzakname'si, Mina Urgan'ın Bir Gezginin Anıları isimli güzel eseri.Borges ve Kerouac... 
Kitaplar bitmez. Filmler de öyle. Bisikletle Almanya'dan Balkanlara yolculuk eden bir dede - torun hikayesi olan şahane film: Dünya Küçük ve Kurtuluş Kapıda (The World is Big and Salvation Lurks Around the Corner)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama