ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Edirne projeye açık’
Edirne Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı İsmet Açıkgöz, bakanların ziyaretlerindeki toplantıların Edirne için önem arz ettiğini ve son derece yararlı ve ümit verici gelişmelerin ele alındığı buluşma olduğunu söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 17-03-2017 10:07
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Edirne projeye açık’

Sevcan KALIPÇİNDEN KALIPÇİNDEN
Edirne Sanayicileri ve İşadamları Derneği (EDSİAD) Başkanı İsmet Açıkgöz, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Edirne'ye ziyaretleri sırasında STK'larla gerçekleştirdiği toplantıların Edirne için önem arz ettiğini ve son derece yararlı ve ümit verici gelişmelerin ele alındığı buluşma olarak değerlendirdi. “Edirne projeye açık bir kent” diyen Açıkgöz, Sağlık turizmi için konforlu hızlı ulaşım şart” dedi. 
EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz, bakan ziyaretlerinde yapılan görüşmelerde Edirne için önemli projelerden bahsedildiğini kaydetti. STK'larla baklanların buluşmasında ele konuları değerlendiren Açıkgöz, şöyle konuştu:
“EDİRNE İÇİN ÖNEMLİ PROJELER”
“Son 10 gündür Edirne'de bir taraftan Valilik bir taraftan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası bir taraftan da bakan ziyaretleriyle beraber tam bir toplantı süreci yaşadık. Bakanlarımız geldiler, Edirne ile ilgili çok güzel şeyler söylediler. Özellikle Maliye Bakanı Edirne'nin Hızlı Trene ve 2020 yılında projenin gerçekleşeceğinden, yine Edirne'nin bir üniversiteye ve hava limanına ihtiyacı olduğundan bahsederek bize ümit verdi. Maliye bakanımız gerçektende iş dünyasının sorunlarına kafa yoran ve çözüm üzerinde gayretli bir bakanımız olduğunu müşahede ediyoruz. Bu konudaki iş dünyasının rakipleri Avrupa'da ki iş dünyası ile aynı standartlarda rekabet etmesi konusunda yardımlarını görüyoruz. 
En son vergisini zamanında ödeyen mükelleflere hem kurumlar vergisinde hem gelir vergisinde yüzde 5 indirim hakikaten memnuniyet verici. Bu bir ödül değil aslında bu görevini tam yapan kişilerin hatırlanması anlamında önemli bir çıkış. Bunun için teşekkür ediyoruz. Diğer taraftan Hürriyet Gazetesi, Taş Yapı İnşaat, Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Belediyesi, Valilik organizasyonunda Edirne'de bir ekonomi zirvesi düzenlendi. Taş Yapı İnşaat gibi yatırımcı bir kuruluşun sponsorluğunda gerçekleşen bir toplantıda Edirne'nin dinamikleri ve yatırım imkanlarının araştırılacağı bir beyin fırtınası şeklinde gerçekleşti. 
“BÜYÜK HEDEFLER KONDU”
Daha çok Edirne'nin en önemli dinamiklerinden tarım ve turizm konusunda görüşler, işletmelerin finansa erişimi noktasındaki sıkıntılar dillendirildi. Tabi büyük hedefler de kondu. Özellikle valilik ve belediye başkanımızın konuşmalarında 10 yıl içinde 10 milyon turiste ulaşacağı konusundaki vizyonel bakış, her ne kadar ümit veren bir şey olsa da bizde bunun çok kolay olmayacağı kanaati var. Çünkü alt yapı çalışması konusunda her hangi bir sinyal verecek çalışma yok. özellikle o konuların Edirne ekonomisinde söz sahibi sivil toplum kuruluşlarının bence daha dar kapsamda bir grupla toplanıp çalışma yapması ödevlerini yapması gerekiyor. Tabi burada kamunun da taraf olması icap ediyor. Çünkü her aldığımız her düşündüğümüz şeyin hayata geçmesi için kamuya da ihtiyacımız var. Diğer taraftan bu toplantı yaygın basında da geniş yer aldı. Bu şekilde Edirne'nin yatırım ortamının gündemde olduğu bir haberin çıkması da diğer Edirne'yi düşünen yatırımcılar için iyi bir haber olsa gerek. O anlamda da önemli bir toplantı olduğunu düşünüyoruz. Seri toplantılar oldu. 
Hükümetimizin bilindiği gibi en son açıkladığı istihdam teşviki konusu var ve yeni istihdam edilecek çalışanlara verilecek 1.400 Liralık asgari ücretin üzerindeki işveren yükü olan 666 Liranın 2017 sonuna kadar alınmayacak olması da önemli bir destek olarak görüyoruz. Yine konuyu ETSO salonlarındaki toplantıda izledik. 
Bizim başka bir beklentimiz kıdem tazminatı konusu. Kıdem tazminatında eğer biz uzlaşma sağlanabilirse sanıyorum işçi ve işveren arasındaki barış da daha iyi noktalara gelecektir. 
“EDİRNE POPÜLER ŞEHİR OLDU”
Sonuç olarak bakanların ziyaretlerinde gördüğüm Edirne için projelerin olduğundan bahsettiler. Aslına bakarsanız çok önemli projeler. Edirne'yi şaha kaldıracak örneğin Hızlı Tren, havalimanının konuşulması. Havalimanı demek yalnız başına havalimanı değil. Biz sağlık turizm merkezi olmak istiyoruz. Sağlık turizm merkezinin de olmazsa olmaz şartı sağlıklı, hızlı konforlu ulaşımdır. Onun için de biz havalimanı istiyoruz. Seyahatle ilgisi yok. Edirne'nin geleceğinde turizm var. Sadece kültür turizminden bahsetmiyoruz. Sağlık turizminden bahsediyoruz. Edirne Belediye Başkanının da çok güzel projeleri var. Edirne'nin peyzajını çığır açacak Sarayiçi ile ilgili bir projeksiyonu var. Edirne projeye açık bir kent. Her şeyi yapabilirsiniz ve mükemmel çalışılabilecek bir yer. Yanı başında İstanbul var ve İstanbul'dan sıkılan insanlar gezecek yer arıyorlar. O yemek kültürüyle tava ciğeri ile beraber Edirne popüler bir kent oldu. Dolayısıyla insanlar merak ediyorlar, görmek istiyorlar. Basın da buna yardım ediyor, çıkan haberler görüntüler insanların Edirne'ye gelmek konusunda meyilli olduğunu anlıyoruz. hafta sonu yaşanan kalabalıktan görüyoruz. Bir süre sonra gecelik gelmeye başlayacaklar. Onları oyalayacak başka şeyler de bulmalıyız. O projeksiyonları bizim insanların gündemine sokmamız lazım.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama