ANASAYFA
24 Mayıs 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Öğretmen okulları 162 yaşında
Türkiye'de öğretmen yetiştirme alanında önemli ve tarihi bir yeri olan öğretmen okullarının kuruluşunun 162'nci yılı, Kepirtepe Öğretmen Lisesi 1982 mezunları tarafından Edirne'de gerçekleştirilen bir etkinlikle kutlandı.
Haberin Yayın Tarihi: 20-03-2017 07:47
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Öğretmen okulları 162 yaşında

Refik USLUY
Türkiye'de öğretmen yetiştirme alanında önemli ve tarihi bir yeri olan öğretmen okullarının kuruluşunun 162'nci yılı, Kepirtepe Öğretmen Lisesi 1982 mezunları tarafından Edirne'de gerçekleştirilen bir etkinlikle kutlandı. Etkinlik hakkında konuşan Kepirtepe Mezunu Nazım Kırcı, günümüzde öğretmen yetiştirme ile ilgili yetersizliklerin ve artan sorunların geçmişte öğretmen yetiştirme konusunda uygulanmış köy enstitüleri gibi başarılı modellere olan özlemi arttırdığını söyledi. 
Edirne'de yaşayan 1982 yılı Kepitepe Öğretmen Lisesi mezunu 60 emekli öğretmen biraraya gelerek öğretmen okullarının 162'inci yıldönümünü kutladı. Her yıl 16 Mart'ın ayrı bir önem taşıdığını söyleyen Kepirtepe Mezunu Öğretmen Nazım Kırcı, “Günümüzde öğretmen yetiştirme ile ilgili yetersizlikler ve artan sorunlar geçmişte öğretmen yetiştirme konusunda uygulanmış köy enstitüleri gibi başarılı modelleri olan özlemi arttırıyor” dedi. 
Gecenin ardından öğretmen okullarının önemine değinen Öğretmen Nazım Kırcı, öğretmenlik mesleğinin Türkiye'de uzun yıllar cazip ve saygı duyulan bir meslek olarak kabul edilmesinde 169 yıl önce kurulan öğretmen okullarının ve bu okullardaki eğitim felsefesinin payı büyük olduğunu söyleyerek Edirne'deki süreci şöyle anlattı;
“14 Ekim 1938'de Edirne Karaağaç İstasyonunda "Köy Öğretmen okulu ve Eğitmen Kursu" adı altında açıldı.Bir yıl burada kalan okul 1939 yılında tüm eşyaları ile Alpullu'ya taşındı.
17 Nisan 1940' da 3803 sayılı kanunla Köy Enstitüleri kurulduğunda okulun adı 'Kepirtepe Köy Enstitüsü' oldu.
1954 yılında 6234 sayılı kanunla köy enstitüleriyle öğretmen okulları "İlk öğretmen Okulları" adı altında birleştirildi ve öğretim süresi 6 yıl oldu.
14 Haziran 1973 tarih ve 1739 sayılı Milli Eğitim temel kanunu ile her derecedeki öğretmenlerin yüksek öğretim görmesi esas kabul edilmiş olduğunda 1974-1975 yılından itibaren bütün ilköğretim okulları gibi Kepirtepe İlköğretim okulu da Öğretmen Lisesi'ne dönüştü.
1977-1978 Öğretim yılında okul bünyesinde sınıf öğretmeni yetiştiren iki yıl süreli Kepirtepe Eğitim Enstitüsü açıldı. 1978-1979 da bir bölümü hızlandırılmış eğitim gören öğrencilerini İlkokul öğretmeni olarak mezun etti. Eğitim Enstitüsü 1979 yılında kapatılarak okul Öğretmen Lisesi olarak öğrenimini sürdürdü,
13 Ocak1990tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı olurlarıyla Anadolu öğretmen Lisesine dönüştürüldü. 1990-1991 öğretim yılından itibaren Öğretmen Lisesi bölümü kademeli olarak kapatıldı ve okul Anadolu Öğretmen lisesi olarak hizmet vermeye devam ettii. 2014 yılında ise okul Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi'nden Kepirtepe Anadolu Lisesi'ne dönüştürüldü. Kepirtepe Öğretmen Lisesi 1982 mezunları olarak her yıl Öğretmen Okullarının Kurulduğu tarih haftasında toplanarak; öğretmen okullarının kuruluşunu; her yıl farklı bir yerde buluşarak kutlayacağız. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Akalın ‘piştisi!’
Edirne'den LGBTİ savunucusu aday
Edirne Bankası vaadi!
Esnafa göre 25 Haziran!
Köyde iğrenç taciz
Bircan helallik istedi
AK Parti hızlı başladı
Aramızdan ayrılanlar
‘Hedef, ittifak dahilinde 4-0’
Dr. Tulgar İlter'in vedası
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx