ANASAYFA
24 Mayıs 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Enerji kaybı cep yakacak
Makina Mühendisleri Odası Edirne Şube Başkanı Aziz Avukatoğlu, binalara enerji kimlik belgesinin mutlaka alınması gerektiğini söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 20-03-2017 10:02
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Enerji kaybı cep yakacak

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Makina Mühendisleri Odası (MMO) Edirne Şube Başkanı Aziz Avukatoğlu, enerji kimlik belgesinin mutlaka alınması gerektiğini açıkladı. Başkan Avukatoğlu, 2 Mayıs 2017'ye kadar kimlik belgesi almayan kat maliklerinin bina satışı yapamayacağını anımsattı. Avukatoğlu, “Belgeniz yoksa enerji kaybı da cebinize yansıyacak” dedi. 
MMO Edirne Şubesi Başkanı Aziz Avukatoğlu, 2 Mayıs 2017'ye kadar kimlik belgesi almayan kat maliklerinin bina satışı yapamayacağını anımsattı.  Enerji kimlik belgesi olmaması halinde vatandaşın elektrik başta olmak üzere her şeye vergi getirileceğine dikkat çeken Azizoğlu şunları söyledi:
“ENERJİ KİMLİĞİ BELGESİ ŞART”
“Bakanlık müşavirliğinden duyduğum kadarıyla 2 Mayıs 2017'ye kadar kimlik belgesi almayan kat malikleri binada daire satışı yapamayacak. İleride kimlik belgeniz yoksa elektrik başta olmak üzere her şeye vergi getirecekler. Vergi adı altında vatandaştan alacaklar. Doğalgaz tüketip yüksek fatura ödeyenlerin yüzde 40'ı binalarının ısı yalıtımı ve pencere detaylarının sağlık olmaması nedeniyle yüzde 40'a yakın fazladan fatura ödüyor. Enerji kaybı daha fazla oluyor ve direkt cebinizi etkiliyor. Bunun ehli ve uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Belgenizi alıyorsunuz ama mantolama, ampullerinizin, klimanızın, beyaz eşyanın sınıfını, enerji tüketen her ürününüzü değiştirdiğinizde kaliteniz artıyor. A ve B sınıfı almak çok zor. A sınıfında çünkü tüm enerjinizi kendiniz karşılamanız gerekiyor. Yönetmelik 2016'da yürürlüğe girdi. İlk etapta dairenizi satamayacaksınız. 
TÜKETİLEN ENERJİ KAYBI CEP YAKACAK
Hayatımızın her alanında tükettiğimiz enerji bedelleri de faturalara yansıyacak. Enerji kimlik belgeniz yoksa ayrı fiyat uygulaması olacak. Bina düzgün korunmalı, sistemler düzgün konuşlandırılmalı. Yapılan her işlem vatandaşa ekonomi olarak geri dönüyor. İlk yatırım maliyetleri yüksek ama daha sonrasında ekonomi olarak geri döndüğünden amorti edilebiliniyor. Vatandaş evinin tespitini yaptırıp enerji kimlik belgesini almalı. 
Enerji Verimliliği Derneği firmaları var. Edirne'de bu hizmeti veren bir iki firma var. Vatandaşımız bu firmalara başvurabilir. Vatandaşımız şu hataya kesinlikle düşmesin. Piyasadaki ustalara mantolamayı yaptırmasınlar. Öncelikle size projeyi getirsinler. Bir rapor halinde sunulsun. 'Metresini 10 Lira'dan 100 Lira'dan yaparım' gibi parayla ölçü almasınlar. Çünkü yaptırdığınız işlem hiçbir artı sağlamaz. İlk yapılacak iş EVD firmasına başvurmak. Bina etrafında termal kameralarla çekimler yapılacak. Ne kadar ısıyı nereden kaybettiği, nelerin hatalı ve nelerin değişmesi gerektiğiyle ilgili bir rapor sunacak. O rapor üzerinden ister  bazen o firmaların kendi mantolama şirketleri de oluyor olmayabilirde.. Verilen rapor doğrultusunda yaptırılmalı. Yeni karne veriyor enerji kimlik belgesi olarak o karneyle B, C sınıfı diye yaptırdığınız işleme göre değişiyor. 
“VATANDAŞIMIZ EVD'YE BAŞVURMALI”
Elektrikle ilgili yapılması gerekenler var. Aydınlatmaların, beyaz eşyaların elektrikle ilgili her türlü eşyaların sınıfının A olması lazım. B sınıfı olursa o karneye C gibi yansıyor. 20 yıllık beyaz eşya kullanıyorsanız D sınıfında yukarı alamazsınız. Çünkü toplamda binanın tükettiği enerjiye bakıyorlar. Bir yılda tüketilen enerjiye bakılıyor ve sınırlar koymuşlar. Onunla orantılı olarak da karbondioksit salımını hesaplıyorlar.  İyi bir mantolama ve elektrikte iyi bir tasarruf eden donanım kurulursa yüzde 50'ye varan bir karbondioksit salımı azaltılmış olur. 
Bina yalıtımı ve kullandığımız elektrikli ürünler çok önemli. Enerji kimlik belgesi bir toplamlar bütünü. 
“YALITIM RAPORU MAKİNE MÜHENDİSİNİN ELİNDEN ÇIKMALI”
Sonuç olarak enerji kimlik belgesini almamız şart. Yaşadığımız alanlar kısıtlanacak. Satamayacağız alamayacağız. Tapuda işlem yapamayacaksınız. Enerji Verimliliği Derneği'nden rapor almalıyız. Gelip termal kamerayla çekecekler. Mantolama gerekiyorsa mantolamanın da bir makine mühendisinin elinden çıkacak bir yalıtım raporuyla belirlenmesi ve buna göre mantolama yapılması gerekmekte. Bu şartları sağladığımızda ısınma, aydınlatma maliyeti düşer ve ekonomi yapmış oluruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Akalın ‘piştisi!’
Edirne'den LGBTİ savunucusu aday
Edirne Bankası vaadi!
Esnafa göre 25 Haziran!
Köyde iğrenç taciz
Bircan helallik istedi
AK Parti hızlı başladı
Aramızdan ayrılanlar
‘Hedef, ittifak dahilinde 4-0’
Dr. Tulgar İlter'in vedası
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx