ANASAYFA
24 Mayıs 2018 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tavuk Ormanı'nda betona hayır!
Edirne Kent Konseyi önceliğinde bir araya gelen çok sayıda sivil toplum örgütü, 3 bini endemik olmak üzer toplam 10 bin bitki türünün bulunduğu Tavuk Ormanı'na bisiklet ve yürüyüş yolu adı altında beton dökülmesini hep bir ağızdan protesto etti...
Haberin Yayın Tarihi: 20-03-2017 10:16
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tavuk Ormanı'nda betona hayır!

Orkun AKMAN
Edirne'de çok sayıdaki sivil toplum kuruluşu, Edirne Kent Konseyi önceliğinde bir araya gelerek Tavuk Ormanı'na beton dökülerek yapılan bisiklet ve yürüyüş yollarını protesto etti. Cumartesi günü Tavuk Ormanı'nda bir araya gelen onlarca çevreci, “Tavuk Ormanı'nda betona hayır” diyerek Edirne Belediyesi'ni bu projeden vazgeçmeye davet etti.
Edirne Kent Konseyi öncülüğünde bir araya gelen Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği, Edirne Hayvanları Koruma Derneği, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Plastiğe Hayır Grubu, Trakya Çevre Platformu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşu, orman içine beton dökülmesini protesto etti. Çevreciler adına bir basın açıklaması yapan Edinme Kent Konseyi Yeşil Alan Grubu Sözcüsü Yılmaz Eren, Edirne Belediyesi tarafından Tavuk Ormanı'nda yapılan bisiklet ve yürüyüş yollarının bölgenin yok olmasına neden olduğunu belirtti.
SARAYİÇİ'NİN EŞİ BENZERİ YOK
Söz konusu bölgenin geçmiş yüzyıllarda Osmanlı yönetimlerinin av alanı olarak düzenlendiğini ve altı yüzyıldır doğallığına uygun olarak günümüze geldiğini ifade eden Eren, “Sarayiçi Ormanı'nın eşi benzeri olmayan tarih, doğa ve kültür alanı olduğu dünya literatüründe bilinirken kenti yönetenlerin bilmemesi olanaksızdır” dedi. Eren, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Taşkın bölgesi ve zengin bitki örtüsüne sahip olması nedeniyle yapılanmaya uygun bir bölge olmayan Tavuk Ormanı'nda ne yazık ki geçmişte yapılan hatalar nedeniyle işletme izinleri verilmiştir. Zamanında yapılan bu yanlış nedeniyle doğa tahribatı yapılmış, ağaçlar kesilmiş ve toprak zeminde doğallık yok edilip 'yeşil alan' gözükmesi için çim ekimi yapılmıştır.
3 BİNİ ENDEMİK OLMAK ÜZERE 10 BİN BİTKİ TÜRÜ BULUNUYOR
Başta Yard. Doç. Dr. Güler Dalgıç ve Prof. Dr. Neriman Özhatay olmak üzere bilim insanlarının yaptığı araştırmalardan anlıyoruz ki; Türkiye'de 10 binden fazla bitki türü yetişmektedir ancak 3 bin tanesi endemik türdendir. Nadir bulunan bu endemik bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için onların ekolojik ortamları bozulmamalıdır. Sayın Güler Dalgıç tarafından dünya bitki literatürüne girmiş olan Edirne Sümbülü' başta olmak üzere birçok değerli bitki türünün bulunduğu Tavuk Ormanı'na sahip olmamız Edirne için büyük bir şanstır. 
“TURİZME HİZMET ETMESİ GEREKEN BÖLGENİN YAPILAŞMASINI ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ”
Burada yapılması gereken; mevcut ağaç ve çalıların envanterinin çıkarılarak, kuru, hasar görmüş ağaç ve çalıların temizlenmesi, alanın önceki yıllarda olduğu gibi etrafının çevrilmesi, bu bölgede hiçbir ticari işletmeye izin verilmemesi, geniş otoparkla birlikte parke yolların kaldırılması ve patika türü yürüyüş yolları yapılarak oturaklarla donatılması olmalıdır.  Türkiye de ender rastlanan bu tarihi mirasın nesilden nesile kalmasını sağlamak mümkündür. Aynı zamanda çok değerli rekreasyon alanı olan bu tabiat parçaları içinde Edirne Sümbülü, Orman Sümbülü gibi bitkilerin olduğu bu bölge turizm bahçesi haline getirilebilir. Edirnelilerin soluklanacakları, streslerini atacakları şehir içindeki bu eşsiz tabiatın yeterince tanıtılması, korunması için herkesin duyarlı olması gerekmektedir. Üniversitemiz, ziraatçılar ve doğaseverler yerel idarelerle birlikte bunu başarabilecek iken turizme hizmet amacıyla bu bölgelerin yapılaşmaya açılmasını anlamakta zorlanıyoruz. Yüz yıllarca bizi kucaklayan, yaşama sebebimiz olan yeşil doğayı tanımamak için ısrar etmiş, gökdelenleri ve beton yapıları hep üstün tutmuşuz. Bizi besleyen büyüten, hayata bağlayan çevremizin güzelliklerine hep üvey ana gibi bakmışız. Bizi kucaklayan kolları koparmak için her zaman fırsat kollamışız. Bu ortamda yaşayan tüm canlılar, böcekler, kuşlar, kelebekler, hepsi ortamın sürdürülebilir olması için birlikte yaşamalıdır.  
Eren'in konuşmasının ardından Çevre Gönüllüleri Derneği adına Ayten Eren, Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği adına Orkun Akman, Edirne Hayvanları Koruma Derneği adına Yağmur Islattı, Edirne Çocuk Hakları Derneği adına Nebahat Çavuş, Plastiğe Hayır Grubu adına Begona Roudrigez, Trakya Çevre Platformu adına Avukat Bülent Kaçar ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği adına da İnayet Korkut açıklama yaparak Edirne Belediyesi'ni bu projeden vazgeçmeye davet etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Akalın ‘piştisi!’
Edirne'den LGBTİ savunucusu aday
Edirne Bankası vaadi!
Esnafa göre 25 Haziran!
Köyde iğrenç taciz
Bircan helallik istedi
AK Parti hızlı başladı
Aramızdan ayrılanlar
‘Hedef, ittifak dahilinde 4-0’
Dr. Tulgar İlter'in vedası
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx