ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Garip ama gerçek!
10 Kilometre Yol Yürüyüşü'nde Avrupa barajını geçerek Türkiye rekor kıran ve Haziran ayında Avrupa Yürüyüş Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Edirneli atlet Jale Başak'ın 100 metre mesafe koşusu esas alınan yetenek sınavlarında başarılı olamaması nedeniyle Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na giremediği ortayı çıktı...
Haberin Yayın Tarihi: 23-03-2017 10:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Garip ama gerçek!

Orkun AKMAN
Türkiye Atletizm Federasyonu'nun Balkan Yürüyüş Kupası için seçme niteliği taşıyan şampiyonda 49.02'lik derecesiyle 10 Kilometre Yol Yürüyüşü'nde Avrupa barajını geçerek Türkiye rekor kıran Edirneli atlet Jale Başak'ın mesafe koşucusu olduğu için geçen yıl Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) seçmelerinden elendiği ortaya çıktı. Teknik Yürüyüş'te Avrupa barajını geçerek rekor kıran ve Nisan ayında Balkan Yürüyüş Kupası'nda, Haziran ayında da Avrupa Yürüyüş Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek milli atletin BESYO seçmelerinden elenmesi, mesafe koşucusu ve sprint koşucu arasındaki tartışmaları da yeniden alevlendirdi.
Ferdi olarak katıldığı yarışmalarda ve Türkiye şampiyonalarında bugüne kadar Edirne'yi başarıyla temsil eden 10 ve 20 kilometre mesafelerde teknik yürüyüşler yapan ve son olarak da Avrupa barajını aşarak Türkiye rekoru kıran Jale Başak, en büyük hayali üniversiteye girebilmek için uzun süredir çalışıyor. Mesafe koşucusu olduğu için 100 metre koşularında zorlanan ve bu yüzden geçen yıl Trakya Üni-versitesi BESYO'nun seçme-lerinden elenen genç atlet pes etmeyip bu yıl da seçme mü-sabakalarına katılacak ancak Başak'ın önündeki tek engel, 100 metre mesafede zorlanması değil. Trakya Üniversitesi BESYO'nun son 10 yıldır 100 metre koşudan eleme yaptığı ve bu yüzden de Türkiye rekoru kırıp milli takıma seçilmesine rağmen seçmeleri kazanıp okula yerleşemeyen Jale Başak, mevzuattaki kurallar nedeniyle en büyük hayalini gerçekleştiremiyor.
ÖNCE BALKAN KUPASI SONRA AVRUPA ŞAMPİYONASI
Şimdilerde Milli Takım'la birlikte Nisan ayında Yunanistan'da yapılacak Balkan Yürüyüş Kupası'na hazırlanan Jale Başak, Haziran ayında da Türkiye'yi ve Edirne'yi, Polonya'da yapılacak Avrupa Yürüyüş Şampiyonası'nda temsil edecek.
Jale Başak, Türkiye Atletizm Federasyonu'nun Balkan Yürüyüş Kupası için seçme niteliği taşıyan şampiyonda 49.02'lik Semiha Mutlu'nun 2009 yılında elde ettiği 49.31'lik derecesini de tarihe gömerek yeni rekorun sahibi oldu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx