ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hayatı üniversite
Edirne'nin İpsala ilçesinde 30 yıl serbest muayenehane hekimi olarak çalışan Dr. Akın Ergan, 62 yıllık ömrünün 22 yılını üniversite öğrenimine harcadı... 2010 yılından bu yana İstanbul'da Aile Hekimi görevini sürdüren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu Dr. Ergan, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin 4'er yıllık İşletme ve İktisat bölümlerinin yanı sıra 2 yıllık Halkla İlişkiler Bölümü ve 2 yıllık Adalet Meslek Yüksekokulu'ndan mezun oldu... Halen Kamu Yönetimi 4'üncü sınıf öğrencisi Dr. Ergan, Haziran ayında okulu da bitirdiği takdirde 1 adet 6 yıllık, 3 adet 4 yıllık fakülte ve 2 adet 2 yüksekokul bitiren tek kişi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı düşünüyor...
Haberin Yayın Tarihi: 29-03-2017 10:19
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hayatı üniversite

Orkun AKMAN
Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin ikinci üniversite okumak isteyenlere ya da örgün öğrenim görme imkânı olmayanlara yönelik olarak tasarladığı Açık Öğretim Fakültesi, eğitim kalitesi bakımından son yıllarda örgün öğrenim veren üniversitelerle yarışmaya başladı. Şu an Türkiye genelinde her yaştan milyonlarca öğrencisi olan Açık Öğretim Fakültesi, her geçen yıl bünyesine yeni bölümler ekleyerek hem eğitim standardını hem de öğrenci sayısını arttırıyor. 
Açık Öğretim Fakültesi'nin milyonlarca öğrencisinden biri de 62 yaşındaki Akın Ergan. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1979'da Edirne'nin İpsala ilçesine Sağlık Ocağı Tabibi olarak atanan Dr. Akın Ergan, 1981 yılında yine İpsala'da kendi muayenehanesini açtı. 30 yıl kadar kendi muayenehanesinde hekim olarak çalışan Ergan bu sırada muayenehanesinin muhasebe defterlerini kendi tutmaya başladı. Bu sayede muhasebe konusunda kendini geliştiren ve muhasebenin yanı sıra işletme ve iktisat gibi konulara da ilgi duyan Ergan, 2001 yılında 46 yaşında iken üniversite sınavlarına girdi ve yüksek de bir puan çıkarttı. Trakya Üniversitesi İktisat Bölümü ikinci öğretimi tutmasına rağmen muayenehanesindeki yoğunluk nedeniyle Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin İşletme Bölümü'ne kaydolan Ergan, 2002 yılında koroner by-pass geçirmesine rağmen okulu bırakmadı ve 2005 yılında işletme diplomasını aldı. 
22 YILA EŞDEĞER BİR ÜNİVERSİTE TAHSİLATI
Mezuniyet sonrası işletmeden istediği nüansları alamayınca o yıllar moda olan Halkla İlişkiler Bölümü'ne girdi ve 2 yıl da bu bölümü okudu. Daha sonra iktisada merak saran ve 4 yılda da Açık Öğretim Fakültesi'nin İktisat Bölümü'nü bitiren Akın Ergan, daha sonra yine aynı fakültenin Adalet Meslek Yüksekokulu'nu 2 yılda bitirdikten sonra son olarak Kamu Yönetimi Bölümü'ne kaydoldu. Şu an Kamu Yönetimi dördüncü sınıf öğrencisi olan ve alttan hiç dersi olmayan Ergan, Haziran ayında mezun olduğu takdirde 22 yıla eşdeğer bir üniversite tahsiline de kavuşmuş olacak. 
GUİNNES REKORLAR KİTABI'NA BAŞVURACAK
62 yıllık ömrünün 22 yılını üniversite tahsiline harcayan Ergan, 14 tane meslek yüksekokulu bitiren ve toplamda 28 yıl üniversite öğrenimine tekabül eden bir avukatın ardından Türkiye'de üniversite tahsiline en çok emek harcayan ikinci kişi olacak. Ergan ayrıca bu yıl Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olduğu takdirde 4 tane 4 yıllık fakülte bitiren tek kişi olma başarısını gösterecek. Mezun olur olmaz Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı hedefleyen Ergan, Sokrates'in “Hayatta okumuş olduklarım arşı alaya kadar olsa da hayatta bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir” cümlesini rol model alarak, okuduğu her bölümden bir hisse kaptığını belirterek şöyle dedi:
“Okumak insanın kültürünü değiştiriyor ve okuyunca gerçekten insanın vizyonu değişiyor.”
'AÇIK ÖĞRETİM OKUMAK DAHA ZOR'
Türkiye'de eğitim kalitesinin düşük vaziyette olduğunu ifade eden Ergan, herkesi mümkün olduğunca okumaya, eğitim almaya davet etti. Eğitimin ailede başladığını ve ailelerin eğitilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Ergan, açık öğretimin şu an örgüt öğretimden daha zor olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:


'AÇIK ÖĞRETİM OKUYANLAR KENDİLERİNDE EKSİKLİK HİSSETMESİN, KENDİLERİYLE GURUR DUYSUN'
“Açık öğretim şu an örgün öğretimden daha zor. Hem sorular konuyu bilemeyenlere zor gelecektir. Açık öğretime müthiş bir kalite geldi. Örgün eğitimden daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca öğrenciler açık öğretimi bitirdikleri için kendilerinde hiçbir zaman eksiklik hissetmesinler. Açık öğretimle gurur duysunlar.”
TEZ VE STAJ ZORUNLULUĞU ÖNERİSİ
Açık öğretimde her bölümde değil ama turizm ve muhasebe gibi bölümlere tez veya staj zorunluluğu getirilmesinin açık öğretime önemli bir boyut atlatacağını kaydeden Ergan, “Bu konu iktisat ve işletme için fayda sağlamaz ama birçok bölüm için gerekli. Ayrıca açık öğretime Adalet Meslek Yüksekokulu'ndan sonra Hukuk Fakültesi'nin de açılması gerekiyor” diye konuştu.
AKIN ERGAN KİMDİR?
1955 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde doğan Akın Ergan, Vefa Lisesi'nin bitirdikten sonra 1972'de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazanıyor. Mezun olduktan sonra 1979 yılında Edirne'nin İpsala ilçesine Sağlık Ocağı Tabibi olarak atanan Ergan, Keşan Merkez Sağlık Bölüm Başkanlığı ve Keşan Devlet Hastanesi Başhekim Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra İpsala Sağlık Merkezi Başhekimi ve İpsala Merkez Sağlık Ocağı Tabibi olarak görev yapıyor. 1981'de kendi muayenehanesini açarak serbest muayene hekimi olarak görevine devam eden Ergan 2010 yılından bu yana İstanbul'da Aile Hekimi görevini sürdürüyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx