ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Komşudaki tehlike!
Trakya Doğal Kaynakları ve Enerji Derneği Başkanı, Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, Bulgaristan'da Meriç, Arda ve Tunca nehirleri üzerinde eski teknolojiyle inşa edilen, yüksek kodlardaki milyarlarca metreküp su bulunan 28 barajın yaşlanmaları nedeniyle Edirne için büyük risk oluşturduğuna dikkat çekti...
Haberin Yayın Tarihi: 04-04-2017 10:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Komşudaki tehlike!

Bülent AYAN
Erkin yaptığı açıklamada, bu yıl mevsim fazla yağışlı olmaması dolayı-sıyla Meriç Nehri'nin 250 m3/s ortalama debisine bile ulaşamadığını belirterek, “Nasıl olsa taşkın olmuyor düşüncesiyle, geçmişte olduğu gibi kulak üstüne yatılmış görünüyor. Konuyla ilgili ciddi bir çalışma henüz bitirilememiştir” dedi.
Gözden kaçırılan daha büyük tehlikenin Bulgaristan'daki birçok yerleşim yerini ve Edirne bölgesini tehdit eden yaşları 50'nin üzerinde olan büyük - küçük barajlar olduğunun altını çizen Erkin, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Meriç, Tunca  VE Arda üzerinde ve yan kollarında yapılan 3 bin'in üzerindeki mikro ve makro düzeydeki baraj ve göletlerin çoğunun rezervuarları rusubat dolarak depolama hacimleri küçülmüş ve yaşlanmış baraj ve göletlerdir. Nitekim 6 Şubat 2012'de Meriç yan kolu üzerindeki Ivanova Barajı gövdesi yırtılarak 10 kişi hayatını kaybetmiş ve bir kaç köy sular altında kalarak büyük zararlar oluşmuştu. 
Bu olaydan sonra 11 Şubat 2012'de açıklama yapan Bulgar Enerji ve Ekonomi Bakanı Traicho Traikov, 'Bulgaristan'da 600'den fazla büyük küçük baraj tehlike arz ediyor' demişti. 
Bizim için daima taşkın riski oluşturan Meriç, Arda ve Tunca üzerindeki 28 barajın çoğu eski teknolojiyle inşa edilmiş 50 yaşın üzerinde ve Edirne'ye göre yüksek kotlardadır. Sadece Arda nehri üzerindeki üç barajda bir milyar metreküpten fazla su depolanmakta, Tunca üzerindeki 4 barajda bir milyar metreküpten fazla su depolanmaktadır. Bu barajlar enerji üretim amacıyla çalıştıklarından fazla enerji alınması amacıyla da su seviyeleri yüksek tutulduğundan taşkın hacimleri yoktur. Dolayısıyla yağış fazlalığında dolu savaklardan fazla su atılmaktadır. Bu da taşkınlara sebep olmaktadır.  
MERİÇ, ARDA VE TUNCA ÜZERİNDEKİ BARAJLAR
Örneğin Arda üzerindeki Ivoylagrad barajı Edirne'ye en yakın baraj olup dolusavak kapasitesi 5 bin 250 m3/s olup oldukça yüksek bir debidir.
ARDA VE TUNCA ÜZERİNDE BÜYÜK HACİMLİ BARAJLAR         
Meriç Nehri yatağı rusubatla dolu olduğundan ve taşkın sahasındaki su akış kesiti küçülmesinden ve oluşan dirençlerden dolayı 1300 m3/s debi aşılınca taşkın söz konusu olmaktadır. By pass kanalının acilen bitirilip sınırlarımız içinde kalan Meriç nehri yatağındaki kumların belli kota kadar boşaltılarak taşınması gerçekleştirilmelidir. Mevcut bu eski barajların taşıdığı riskleri unutmadan en ekonomik ve uygun çözümleri yapmak zorundayız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama