ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Turizmciler ikiye bölündü
Booking.com'a karşı açılan dava sonucu sitenin Türkiye'deki faaliyetlerine durdurma kararı verilmesi üzerine Edirne'de yatırım yapan otelciler, otel müdürleri ve turizmin paydaşları konuyu Hudut Gazetesi'ne değerlendirdi...
Haberin Yayın Tarihi: 04-04-2017 11:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Turizmciler ikiye bölündü

Orkun AKMAN

Başaran Ulusoy'un başkanlığını yaptığı Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından birlik üyesi seyahat acentelerine karşı gerçekleştirildiği iddia edilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla, Hollanda menşeili uluslararası seyahat ve rezervasyon sitesi Booking.com'a karşı açılan dava sonucu dünyaca ünlü sitenin Türkiye'deki faaliyetlerine durdurma kararı verilmesi, Edirne'deki otelcileri de ikiye böldü. Edirne'de bu sektörün içinde olanlara yönelttiğimiz, “Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine durdurma kararı verilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, sektörün içinde olan isimlerden farklı cevaplar geldi. Edirne'de yatırım yapan bazı otel işletmecileri ve otel müdürleri kararı doğru bulurken bazıları ise bu kararın yanlış olduğunu ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini vurguladı. Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği Bülent Bacıoğlu, Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi ve Balta Otel İşletmecisi Gökhan Balta, Efe Otel İşletmecisi Bülent Öniz, Trakya City Otel İşletmecisi Baran Yazgan, Hilly Hotel Müdürü Mustafa Gökgöz, Duvan Prestige Otel Müdürü Güven Duvan ve Limon Hostel Müdürü Tutku Gere, konuyu gazetemiz muhabiri Orkun Akman’a değerlendirdi. 

                                 Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu:
Mahkeme kararını çok fazla tartışmanın bir anlamı yok. Ülkemizin menfaatleri önemli ama uzun yıllardır tüketim alışkanlığı edinen turistler için ülkemize ulaşmada sıkıntı yaratacaktır. Ayrıca turizm anlamında kırılgan günler geçiriyoruz. Bu anlamda bu sitenin kapanması, ülkemizdeki durgunluğu sektördeki birçok işyerini olumsuz etkileyebilir. Özellikle satışlarını sadece bu site üzerinden yapan küçük işlemeler, hazırlıksız yakalayan bir karar olabilir. Bu kararın kademeli olarak hazırlık yapılarak uygulanmasında turizm gelirleri açısından önemli olacağını düşünüyorum. Yeni pazarlama yönetmeleri, müşteriye ulaşmaları konusunda yeni adımlar atmalıyız. Bu alışkanlığın edinen turistlerin Türkiye'ye ulaşamaması konusunda farklı algılar oluşturacaktır. Tur operatörleri ve seyahat acentelerinin Türkiye'ye gelişinde sıkıntılar var. 

Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi &

Balta Otel İşletmecisi Gökhan Balta:
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin mahkeme başvurusu üzerine Booking.com'un Türkiye'deki otellere yönelik faaliyetlerinin durdurulması, Türkiye turizm sektörünün iki önemli aktörlerini (Acenteler ve Oteller) karşı karşıya getirdi. Online turizm satışlarında dünya genelinde Türklerin yarattığı tahminen 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arası bir pazar var. Bunun rakamın % 60'lık payı iç pazarı temsil etmektedir. Ancak karşımızda sektörün ihtiyaçlarını anlamakta ve bunlara karşı tedbir almakta geç kalan önemli bir STK ve Devlet mekanizması bulunmakta. Devlet kurumları online pazar oluşturan yabancı oyuncuların Türkiye ye girerken uyması gereken kuralları oluşturmamaları şu anki sorunun temelini oluşturmaktadır. 
Booking sözleşme oranlarının yüksekliği ve sözleşme maddelerinde 'En ucuz fiyatı verme' şartı olması başta Almanya ve Fransa'da da benzer davalar neden olmuş. Orada da rekabet davaları kazanılmıştır ama kapatma kararı verilmedi. Bizim de rekabeti bozan maddeleri çıkarmamız, oranları düşürülmesi ve en önemlisi Booking'in Türkiye'de vergi kayıt altına alınması lazım, faaliyetinin durdurulmaması gerekiyor.

Efe Otel İşletmecisi Bülent Öniz:
Herhangi bir literatüre uymayan otel bile bu platformda yayınlayabiliyor. TÜRSAB çok haklı. Bakanlık böyle bir şeye dur demeliydi. Burada belediye otelleri de istediği fiyatlara odalarını satabiliyor. Çoğunlukla çok markalı oteller satsa da bakanlık ruhsatı olmayan oteller de burada yer alıyor. Bu etik değildi, doğru değildi. Kararı destekliyoruz. Bu platformdan kazansak bile bu kararı destekliyoruz. Türkiye'de çok aktif bir site. Ama biraz düstur konulması gereken noktaya gelmeliydi. Gereğini yaptığı zaman açılsın.

Margi Hotel İşletmecisi Beytullah Günaydın:
Turizm sektörü olarak baktığımızda faaliyetlerin durdurulduğunu istemeyiz ancak alınan komisyon oldukça fazla. Turizmcilerin çıkarları da düşünülerek komisyon ücreti düşürülebilir.

Trakya City İşletmecisi Baran Yazgan:
Bilindiği gibi Booking dünyanın en büyük turistik tesis arama ve bulma organizasyonu. Türkiye'de yasaklanması ve erişimin kısıtlanması tabii ki yerli bireysel turisti etkileyecektir. Bunun sebebi müşteri kitlesinin Booking'i kolay kullanılır ve güvenilir bulması.

Ayrıca Booking ile gelen müşteri kaldığı tesis hakkında puanlama yaptığı için oteller bir nevi sürekli denetim altında kalıyor ve bu da yine müşteri memnuniyetine yansıyor. Kapanması müşteriyi çok etkileyecektir ancak en kötüsü sürekli kalitenin etkilenmesi olur diye düşünüyorum. Bu da ilimiz turizmine sarılması zor yaralar verebilir. Umudumuz Edirne'nin artık gerçekten markalaşıp nitelikli turist çeken kapasiteye gelmesi ve Booking'in kapanması bunu yavaşlatır.

Taş Odalar Otel Müdürü Cengiz Bulut:
Booking.com 2006'dan beri kullandığımız bir sistem. % 15 komisyon ödüyoruz. Türkiye ve Edirne turizmine yıllardır büyük katkısı vardır ama yıllardır Türkiye ve diğer ülkeler Booking.com sitesinin para kazandığı ülkelere vergi vermediği için mahkemelikti. Bu olay yeni ortaya çıkmış bir olay değil. Booking.com'un hizmetinin Türkiye ayağının askıya alınması tamamen Türkiye'ye vergi ödememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sistemin kapanmasının yaz sezonunda şehrimize çok fazla etkisinin olacağını zannetmiyorum. Edirne'ye gelecek olan misafirlerimiz diğer web ortamındaki sistemlerden veya otellerimizin şahsi web sitelerimizden rezervasyonlarını yaptıracaklardır. Bu ülkede iş yapan herkes ve her firma bu ülkeye vergi vermek zorundadır, ülkemizin nimetlerinden yararlanan herkes bedelini de ödemek zorundadır.

Hilly Otel Müdürü Mustafa Gökgöz:
Sektörümüzün zorlu bir süreçten geçtiği bu dönemde, alınan bu karar tüm konaklama işletmelerini olumsuz etkileyecektir. Booking, birçok otelin en büyük satış kanallarından biriydi. Booking.com'un kapatılma kararı sektörümüzü sadece ticari anlamda olumsuz etkilemekle kalmayacaktır.

Söz konusu rezervasyon portalında bulunan otel puanları; sektör içerisinde bulunan otel işletmelerini rekabet ortamına sokarak tüketicinin kaliteli hizmet almasını sağlamaktaydı. Bu unsurun ortadan kalkması tüketiciyi de olumsuz yönde etkileyecektir. Otelimizdeki konaklamaların % 10 -15'lik dilimi söz konusu rezervasyon portalı üzerinden gerçekleşmekteydi. Birçok otelde bu oran çok daha yüksek boyutlarda. Mağduriyetler oluşmaması adına; alınan kapatma kararının yeniden gözden geçirilmesini bekliyoruz.

Duvan Prestige Müdürü Güven Duvan:
Ülke turizmimizin geçirdiği bu sıkıntılı dönemde, rezervasyonlarının % 40'ını online portallardan alan bizler gibi şehir hotelleri, bu portallar arasında kuşkusuz en popüler platform olan Booking.com'un kapatılma kararından direkt olarak etkilenecektir.

Etkileri önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz. Umuyorum ki bu kararı alanlar oluşabilecek olumsuzluklara karşı alternatif çözümler üretmişlerdir.

 

 

Limon Hostel Müdürü Tutku Gere:
Yeni açılacak bir konaklama işletmesinin, dünyanın en bilinen otel rezervasyon platformu Booking.com sayesinde ilk günden odalarını doldurduğuna şahit olan biri olarak haberi duyduğumda kararın düşman devletler tarafından verildiğini düşünmedim değil.

Kendi düşünceme göre haksız rekabet eşdeğer ya da birbirine yakın kurumlar arasında gözetilir, rakibi ya da arkasından kovalayan bir şirket dahi olmayan dünyanın en çok tercih edilen ve günde milyonlarca kişi tarafından kullanılan siteyi kapatmak, Türkiye’de turizmi bitirmek için kamu yararı gözetmeden kendi ayağımıza sıktığımız yeni bir kurşundur.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama