ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Geleceğin mirası 'Çini'
Osmanlı'dan günümüze gelen geleneksel el sanatlarından 'çini işlemeciliği' Kültür Müdürlüğü bünyesinde devam eden kurslardaki kadınların ellerinde adeta yeniden hayat bularak gelecek nesillere aktarılmayı bekliyor.
Haberin Yayın Tarihi: 12-04-2017 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Geleceğin mirası 'Çini'

Olgay GÜLER
Osmanlı'dan günümüze gelen geleneksel el sanatlarından 'çini işlemeciliği' Kültür Müdürlüğü bünyesinde devam eden kurslardaki kadınların ellerinde adeta yeniden hayat bularak gelecek nesillere aktarılmayı bekliyor. Her aşaması ince işçilik isteyen ata yadigarı sanatı yaşatmak isteyen kadınlar haftanın 3 günü toplam 18 saat kurs görürken, aynı zamanda ev ekonomilerine de katkı sağlamayı hedefliyor.  
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını geleceğe taşıma amacıyla açılan kurslardan Çini işlemeciliği Edirne'de de 30 Haziran'a kadar meraklılarıyla buluşuyor. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü bünyesinde açılan kursta şimdilik 16 kursiyer ata yadigarı sanatı öğrenerek yaşatmaya çalışırken, bir yandan da ev ekonomisine katkı sağlıyor. 
Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, 30 Haziran'a kadar açık olan kursa tüm vatandaşları beklediklerini, amaçlarının unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk el sanatlarının en önemlilerinden biri olan çiniyi gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu söyledi. Hacıoğlu; “İnşallah önümüzdeki yıl sadece çini değil, yanında Edirnekâri, hat ve belki de mis sabunuyla birlikte geleneksel el sanatlarını gelecek kuşaklara aktarmakla ilgili çalışmalar yürüteceğiz diye düşünüyorum” dedi. 
“BU İŞLEM ADETA TOPRAĞIN ATEŞLE DANSI”
Kurslarda kullanılan toprakların Trakya toprağı olduğunu belirten Hacıoğlu, kadınların ellerinde şekillendiğini belirterek; “Toprak Trakya'nın toprağı. Bu toprak kadınlarımızın elinde şekilleniyor, ateşle dans ediyor ve bu hali alıyor. Bu bizim için çok önemli. Biz buna adeta toprağın ateşle dansı diyoruz. İnşallah Bakanlığın açtığı bu kurs ve kursa gelen kursiyerler sayesinde gelecek kuşaklara bu sanatamızı aktaracağız. Öte yandan kursiyerlerimiz bu kurs bittikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belge alacaklar. O belgeyle belki de ileride Kültür Bakanlığı sanatçılığına müracaat edebilecekler. Bunun yanında bu belgeyle ticari faaliyetlerde de bulunabilecekler, dolayısıyla hayatlarını da idame ettirebilecekler” diye konuştu. 
 “GENELDE EDİRNE FİGÜRLERİ KULLANIYORUZ”
Kültür Müdürlüğü'ne bağlı Çini İşlemeciliği Öğretmeni Işıl Talaşmanlı da, kursta genelde Edirne'ye ait figürleri işlediklerini ifade etti. Talaşmanlı; “Genelde karanfil, lale gibi figürleri işliyoruz. Mesela Edirne Sarayı'ndan Çini tabağı örnekleri gibi örnekleri kullanıyoruz. Muradiye Camii çinilerini uyguluyoruz tabaklarımıza. Yani genelde Edirne'ye ait figürlere yer veriyoruz çalışmalarımızda” ifadelerini kullandı. 
SERAMİK ÜZERİNE İŞLEME YAPILIYOR
Çini'nin yapım aşamalarını anlatan Talaşmanlı ilk olarak tabağın üzerine desen ayarladıklarını dile getirerek; “Seramik tabağımızın üzerine önce desenimizi ayarlamamız gerekiyor. Hangi deseni yapacaksak ilk baş onu çiziyoruz. Daha sonra ince kağıtla desenimizi iğneliyoruz. Daha sonra iğnelediğimiz deseni kömür tozuyla tabağa aktarıyoruz. Bunların ardından kontör çekme işlemimiz var. Bu bittikten sonra sıra boyaya geliyor. Önce renklerine karar veriyoruz ve boyama yapıyoruz. Boyamanın ardından sırlama ve fırın aşaması kalıyor geriye” şeklinde konuştu. 
“BU SANATI GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK İSTİYORUZ”
Çini işlemeciliğiyle 4 yıl önce tanışan Ev Hanımı Fatma Gülönül ise amaçlarının bu sanatı gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu söyledi. Gülönül; “Ben çiniyle 4 yıl önce tanıştım. Çiniyi gerçekten çok sevdim ve daha da fazla öğrenmek istiyorum. Aile bütçesine katkıda bulunmak için ilgi duyan arkadaşlarımızla atölye çalışması yapmak istiyoruz. Gelire çevirmek istiyoruz öğrendiklerimizi. Bununla birlikte bu geleneksel el sanatını ileriki kuşaklara aktarmak en büyük amacımız. Ben bu sanatı herkesin öğrenmesini isterim, herkesi davet ediyoruz” dedi. 
    

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx