ANASAYFA
23 Haziran 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Üniversitenin vefası
Edirne aşığı, Edirne tarihçisi, Edirne'nin yaşayan en büyük değeri, örnek bir hekim, bilim sevdalısı olan 97 yaşındaki Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil'in ismi Trakya Üniversitesi Senatosu'nun oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda Tıp Fakültesi Amfisi'ne törenle verildi...
Haberin Yayın Tarihi: 15-04-2017 08:58
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Üniversitenin vefası

Edirne aşığı, Edirne tarihçisi, Edirne'nin yaşayan en büyük değeri, örnek bir hekim, bilim sevdalısı olan Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil'in ismi Trakya Üniversitesi Senatosu'nun oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda Tıp Fakültesi Amfisi'ne törenle verildi. Törene Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil'in yanı sıra Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Tezel, Prof. Dr. Mustafa İnan, Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Sezgin ve Öğr. Gör. Hakan Akıncı ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Yrd. Doç. Dr. Kazancıgil, açılış öncesi sohbet esnasında hekimlik deneyimlerini ve hekimlerin şu anda yaşadıkları sıkıntılardan ve bu sıkıntıların çözümlerinden bahsetti. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil'in tecrübelerinden ve bilgilerinden faydalanmayı amaçladıklarını gençlere ve hekimlere bu bilgilerin aktarılması amacıyla çeşitli programlar düzenleyeceklerini belirtti.
Açılışta ilk olarak Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir konuştu.  Dekan Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir bugün kalplere dokunan güzel bir iş yaptıklarını belirtirken Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil'in Edirne için yaptıkları ve verdiği mücadelelerden bahsederek tarih yazan biri olarak Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil'e gereken önemin gösterilmesi gerektiğini belirtti.


Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil'in 1944 yılından bu yana hekimlik yaptığını tüm hayatının mücadele ile geçtiğini, sıtma dönemlerinde Edirne'de yaptığı çalışmalarla hastalığın şehirden temizlendiğini belirtti. Rektör Tabakoğlu sadece Edirne için değil Üniversite için önemine de değinerek “1974 yılında harap halde aldığı Sultan II. Bayezid Külliyesinin tekrar canlandırılmasında büyük emek harcadı. Bugün eğer Müzemiz UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyorsa bunun temellerini Hocamız atmıştır. Gençler de Hocamızın birikimlerinden faydalanarak kendilerini geliştirmekteler ve buradan mezun olduklarında Ratip Hocamızın öğrencisi oldukları için gurur duyacaklardır” dedi.
Konuşmaların ardından derslik binasının içerisinde Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil'in öz geçmişinin ve büstünün açılışı da gerçekleştirildi.


Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil konuşmasında “Bazen kelimeler değil, duygular konuşur. Şu an o hissiyattayım. Bu ülkemiz ve üniversitemiz için bir ilktir. Üniversiteler büyük hocaların, bilginlerin isimlerini dersliklere, laboratuvarlara vermişlerdir. Ama ilk defa bir yardımcı doçentin ismi bir bina veriliyordur” diyerek bir ozanın “Mezarımı yol üstüne kazsınlar / Yar geçtikçe üzerimden bana taze can gelir” şiirini okudu. 
Öğrencilerin odasının önünden geçtiğinde kendisine de taze bir can geldiğini ifade ederek emeğe geçen herkese teşekkür etti.
Açılış toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs Gazisi'ne son görev
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Ve altyapı başlıyor!
Edirne seçime hazır
Merkezde 129 bin 665 seçmen
Yağlı güreşler Temmuz ile birlikte tam gaz
‘Tarımdaki kötü gidişe 'dur' diyeceğiz’
Enine boyuna 'İmar Barışı'
‘Dip dalga geliyor!’
‘Az kaldı huzur geliyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx