ANASAYFA
17 Eylül 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sokak hayvanları için birlik
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, diğer belediyeler ve Özel İdare, Valilikle beraber Sokak Hayvanları İyileştirme Birimi veya Birliği ya da Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Birliği gibi bir oluşum hedeflediklerini söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 17-04-2017 11:26
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sokak hayvanları için birlik

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, sokak hayvanları için ortak mücadele çağrısında bulundu. Dr. Tanrıkulu, Edirne Belediyesi olarak diğer belediyeler ve Özel İdare, Valilikle beraber ortak bir Sokak Hayvanları İyileştirme Birimi veya Birliği ya da Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Birliği gibi bir birlik kurmayı hedeflediklerini söyledi. Dr. Tanrıkulu, "Bu birlik Türkiye'de bir ilk olacak" dedi. 
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Belediyesi olarak uzun yıllardır sokak hayvanları geçici barınağı ile ilgili çalışmalar yaptıklarını anımsattı. Dr. Tanrıkulu, Edirne'nin bu konuda da örnek bir belediye olduğunu kaydetti ve ortak mücadele çağrısında bulunarak şunları söyledi:
“EDİRNE ÖRNEK BELEDİYE”
“Sokak hayvanları geçici barınağı ile ilgili de Edirne Belediyesi önce Trakya'da sonra Edirne ilçelerine örnek olmuş bir belediye. Bizim yaptığımız barınak tüm Tarım İl Müdürlüğü'nün barınak yönetmeliğine uygun ruhsatlı bir barınaktı. Ve orada veteriner, veteriner teknisyenleri ve orada hizmeti götüren çalışma arkadaşlarımızla beraber yapmaktayız. Burada sokak hayvanları ile ilgili esas sorun genel olarak bazı belediyelerde bu işin yapılması ama köylerde ve küçük ilçelerde bu işin yapılamaması. 
“ASIL SORUN KIRSALDAKİ HAYVANLARIN MERKEZE BIRAKILMASI”
Edirne gibi tarım ve hayvancılıkla geçinen şehirlerde bizim gibi böyle doğa ile hayatla baş başa olan insanların yaşadığı özellikle kırsal alandaki köylerde yaşayan insanların kedi ve köpekleri daha iyi bakılabileceklerini düşündükleri ve barınağın olduğunu bildikleri Edirne merkeze bırakmaları. Bu diğer ilçelerimizde de çok önemli bir sorun. Özellikle Havsa İlçesi'nde hayvan pazarı var. Hayvanlarını satmak için gelen köylülerimizin bir kısmı bakamayacağı ve doğum yapmış olan köpeklerinin yavrularını Havsa'ya bırakmakta. Lalapaşa ve Süloğlu İlçesi'nde de bu tür sorunlar olmaktadır. Keşan ve Uzunköprü İlçesi'nde de barınak mevcut olup Uzunköprü barınağını geliştirmek için çalışmalarını yapmıştır. 
"BİRLİK, TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK"
Esas sorun burada belediye mücavir sınırları dışındaki yerlerin özellikle köylerin ne olacağıdır. Buna ekonomik anlamda bütçede pay ayıramayan ilçelerde ne yapacağız? Özellikle Hayvan Hakları Kurulları'nda çok uzun zamandır dile getirdiğim bir projemiz var. Bu projemizi güçlü bir şekilde raporla da beraber hem valiliğimize hem de İl Özel İdare'ye sunduk. Ben birlik kurmayı öneriyorum. Sokak Hayvanları Birliği gibi Edirne Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Birliği gibi veya İyileştirme Birliği gibi bir birlik olsun. Edirne merkez ve ilçelerde ayrı bir şekilde bir birlik olsun ve birliğin içinde özellikle İl Özel İdare'nin de olması gerekiyor. 
“TAŞIN ATLINA ELİMİZİ BİRLİKTE KOYMALIYIZ”
Eğer taşın altına birlikte elimizi koymazsak özellikle küçük ilçelerde ve köylerdeki sorun Edirne merkez, Keşan, Uzunköprü gibi barınağı olan ilçelerin başına büyük problem olmakta. Çünkü sadece buraya bırakılan sokak hayvanları Edirne mücavir sınırları içindeki yerden kaynaklı değil köylerden bırakılan sokak hayvanları. Her platformda söylüyorum. Vali beyle de bir toplantı yapacağız ve bunu tekrar gündeme getireceğiz. O anlamda da böyle bir birlik kurarsak, özellikle bu hizmeti veremeyen belediyelerin yardımına hep birlikte koşmuş olacağız. Bunu bir sorun olarak değerlendirmekte belki yanlış ama var olan olguyu kaynağında çözmeye çalışacağız. Kaynakları neresi? İşte köylerimiz, küçük beldelerimiz, ilçelerimiz. Geçtiğimiz gün Kırcasalih Belediyesi Başkan Vekilimiz beni ziyaret etti ve bu sorunun Kırcasalih'te de çok büyük problem olduğunu belirterek bizden yardım istedi. Diğer küçük belediyeler hep bizden yardım istiyorlar. Edirne Belediyesi olarak da biz gerçekten merkezdeki kendi sorunlarımızı çözmeye çalışırken diğer belediyelerle de ortaklaşa çalışmaya çalışıyoruz.
“BİRLİK KURULMASI ŞART” 
Edirne Belediyesi olarak diğer belediyeler ve Özel İdare ile köyleri kapsayan Valilikle beraber ortak bir Sokak Hayvanları İyileştirme Birimi veya Birliği ya da Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Birliği gibi bir birlik kurmak hedefindeyiz. Bu birlik Türkiye'de bir ilk olacak. Eğer bunu başarabilirsek böylelikle kırsal alandaki bu sorunu bu olguyu kaynağında bilimsel, ahlaki ve hayvan haklarına da saygılı bir şekilde çözeceğimize inanıyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Elektrik fabrikası kadınların
Kırbiç'ten beklenen açıklama bugün
Uzunköprü ulaşıma kapanıyor
Önce Kırklareli, sonra Kırıkkale!
Göre göre kuraklık!
Adnan ustaya Şed
Kale surları mezbelelik kalacak
Uzunköprüspor ortada kaldı
Ecz. Kılıçcıgil iş başında
ÇYDD'nin burs takvimi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke