ANASAYFA
23 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Tunca'ya saltanat kayığı yakışır'
Edirne eski Belediye Başkanı Eczacı İbrahim Ay, Meriç üzerinde kano etkinliğini kent için güzel gelişme olarak değerlendirirken, gerçekleşmesini istediği hayalinin Tunca Nehri üzerinden Sarayiçi'ne saltanat kayığı seferleri olduğunu söyledi...
Haberin Yayın Tarihi: 17-04-2017 11:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Tunca'ya saltanat kayığı yakışır'

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
1984-1989 dönemi Belediye Başkanı Eczacı İbrahim Ay, Meriç Nehri üzerinde kano ile etkinlik yapılmasını kent için güzel gelişme olarak değerlendirdi. Edirne'de su kültürünün olması gerektiğine vurgu yapan Ecz. Ay, bu alandaki gelişmeyle birlikte turistin daha çok geleceğine işaret etti. Ecz. Ay, gerçekleşmesini beklediği bir diğer hayalinin de saltanat kayıklarıyla Tunca Nehri üzerinden Sarayiçi'ne seferler düzenlenmesi olduğunu yineledi. 
Edirne Doğa Sporları Kulübü'nün Meriç ve Tunca'da düzenlediği kano etkinliklerinden sonra Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen 'Edirne'yi Keşfet' Projesi kapsamında Edirne'ye gelen grubun da Meriç'te kano etkinliği, eski Başkan Ecz. İbrahim Ay'ı mutlu etti. Kano etkinliği ve Kent Belleği Müzesi hayallerinin gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti paylaşan Ecz. Ay, “Edirne'de su kültürü olmalı” dedi. Ecz. Ay, gerçekleşmesini istediği diğer hayalinin de Tunca Nehri üzerinden Sarayiçi'ne kadar saltanat kayığı seferleri olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:
ECZACI AY'DAN EDOSK'A TEŞEKKÜR
“Bilindiği gibi Hürriyet Gazetesi'nden Edirne'yi keşfe gelmişlerdi. Meriç Nehri'nde kano gezisi yaptılar. Bu arada Edirne Doğa Sporları Kulübü'ne de teşekkür ediyorum. Bu kano etkinliklerine öncü oldular. Allah selamet versin eski rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadeniz ile beraber Meriç Nehri'ne set çekip kano yarışları yapmayı düşünüyorduk. Su onun üzerinde akıp birikmiş olacak suyun az olduğu dönemlerde. Üniversite bu işin içinde olacaktı. Ama bizim ömrümüz o iş için yetmedi. Ama hep hayal ettik durduk. Gazetelerde gördüm kano ile gezmişler ve Edirne için çok güzel bir olay. Edirne sular içinde yaşayan bir şehir. Edirne'de su kültürünün olması gerekiyor. Su kültürü olan şehre de turist gelir. Küçük çapta da olsa bir adımdır. Bu adımın büyütülmesi lazım. Bu adım geliştirildikçe yürüdükçe yürüyüş mesafesi adımın Edirne'ye çok şey kazandırır. Teşvik eder. 
TUNCA'DA SALTANAT KAYIĞI İLE SARAYİÇİ'NE SEFERLER KALDI
Benim hayallerimden bir tanesi de Tunca Nehri üzerinde şimdi lokantanın olduğu yerde ufak zaten bir iskele var. O iskelede saltanat kayıkları koyup oradan Sarayiçi'ne kadar turistik geziler yapılmasını hep hayal eder dururum. Kano hayalim gerçekleşti. İnşallah o da gerçekleşirse Edirne'de bu tip şeylerin çok faydası olur. Çünkü Türkiye'de içinden nehir geçen şehir çok az. Bunun kıymetini bilmek lazım. Bizim büyük derdimiz nehir taşkınları ve onu önlemek için tabi mecburen üç ülkenin bir araya gelip bu işi yapması gerekiyor. 
“SU KÜLTÜRÜ DAHA ÇOK TURİST GETİRİR”
Kendimiz kendi yapabildiğimiz kadarını yapabilsek bile bu da önemli. Önemli olan niyet etmektir. Niyet ettiğinde insan bir başlangıçtır bir adımdır. Hayalimden biri Kent Belleği Müzesi idi o gerçekleşiyor,  bir de bu saltanat kayığı ile Tunca Nehri üzerinden Sarayiçi'ne kadar seferler yapılırsa benden mutlusu olmayacak gibi geliyor bana.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
‘Yalak açtırdıklarını unuttular’
KARAVİT Kardeşlerin ABİT'i…!
‘Bu kış rahat geçecek’
Ak Parti'de 'üye' mesaisi
'Plansız' plana itiraz!
Havsa MYO'ya Havsalı müdür
Koca'ya Enez Hastanesi'ni sordu
Demir'den Kavuncu'ya tam destek
'Çiftçiyi küstürüyoruz'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama